Uncategorized

Parīze un Londona apbruņos Sīrijas nemierniekus arī bez ES atbalsta 16

Foto – AFP

Francija un Britānija gatavas apbruņot Sīrijas nemierniekus arī bez vienbalsīga Eiropas Savienības atbalsta, paziņojis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss.

Parīze un Londona aicinās ES tikšanos Sīrijas bruņojuma piegāžu embargo jautājumā pārcelt uz agrāku datumu un izlems apbruņot Sīrijas nemierniekus, arī tad, ja šādai nostājai netiks panākts vienbalsīgs ES atbalsts, sacīja ministrs.

Tikai dienu iepriekš ES augstākā ārlietu pārstāve Ketrina Eštone sacīja, ka neviena ES valsts līdz šim nav piedāvājusi piegādāt ieročus Sīrijai. “Šajās debatēs Sīrijas jautājumā neviena dalībvalsts nav piedāvājusi atcelt ieroču piegāžu embargo un sākt tos piegādāt,” Eiropas Parlamenta plenārsēdē Strasbūrā atbildot uz deputātu jautājumiem, sacīja augstā pārstāve. ES Ārlietu padome februāra beigās pieņēma lēmumu par daļēju bruņojuma piegāžu embargo atcelšanu, lai sniegtu palīdzību Sīrijas nemierniekiem, ļaujot piegādāt nemilitārās bruņumašīnas, navigācijas, sakaru un nakts redzamības iekārtas.

Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons paziņoja, ka viņa valsts varētu izstāties no vienošanās par Sīrijai noteikto bruņojuma piegāžu embargo, uzsverot, ka Apvienotā Karaliste joprojām ir suverēna valsts, kurai var būt neatkarīga ārpolitika. 18. februārī Britānija un Francija jau piedāvāja daļēji atteikties no aizlieguma atcelšanas, tomēr neguva citu valstu atbalstu.

Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011. gada marta. ANO lēš, ka konfliktā dzīvību zaudējuši aptuveni 70 tūkstoši cilvēku, bet bēgļu gaitās no nemieru pārņemtās valsts jau devies miljons cilvēku. Kā Sīrijas opozīcijas, tā valdības pārstāvji pauduši gatavību tikties, lai runātu par krīzes atrisinājumu. Tomēr līdz šīm nedz pašām naidīgajām pusēm, nedz vidutājiem nav izdevies vienoties par konkrētu sarunu sākšanu.

LA.lv