×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
17. februāris, 2016
Drukāt

Slepkavo Iesācējs, Diletants, Māceklis un Profs. “Uzzīmēts” tipiskā killera portrets

Foto - Stock.xchng. Ilustratīvs attēlsFoto - Stock.xchng. Ilustratīvs attēls
Fakti

Britu kriminālistikas pētnieki apgalvo, ka tā dēvētie killeri jeb algotie slepkavas patiesībā ir nesalīdzināmi garlaicīgāki ļaudis, nekā domā lielākā daļa cilvēku un kā to allaž cenšas pasniegt kino. Vienlaikus attiecīgais pētījums arī pauž, ka tā rezultāti tomēr nedod iespēju pilnībā izskaidrot šādu rīcību. Kriminālisti atzinuši, ka pastāv ļoti sarežģītas metodoloģiskās problēmas, kas saistītas ar "slepenās pasaules" izpēti, un uz turieni viņiem nav caurlaides. Tiesa, tas nav mazinājis pētnieku ambīcijas.

Kriminologu grupa izpētījusi laikrakstu virsrakstus, tiesu protokolus, kā arī virkni konfidenciālu interviju ar informatoriem, kuriem “ir vai ir bijusi informācija no pirmavota par pasūtījuma slepkavībām”, nolūkā izstrādāt to, ko paši nodēvējuši par britu pasūtījuma slepkavību “tipoloģiju”. Viņi killeri uztver kā cilvēku, kurš pieņem no viena cilvēka pasūtījumu nogalināt kādu citu cilvēku, turklāt neviens no iesaistītajiem nav legālas varas pilnvarots nogalināt. Šā salīdzinoši ilgā pētījuma (1974–2013) gaitā Britānijā konstatēti 27 gadījumi, kas varētu atbilst izpratnei par nogalināšanu atbilstoši pasūtījumam, un šajos gadījumos iesaistīti 36 slepkavas, no kuriem viena bijusi sieviete. Uz šo materiālu bāzes pētnieki centās izzināt tipisko algoto slepkavu īpašības, iedabu, rīcības detaļas un tamlīdzīgi.

Galvenais secinājums ir tāds, ka algotais slepkava nepavisam nedarbojas tā, kā to atspoguļo rakstnieki vai kinorežisori. Patiesībā lielākā daļa killeru noziegumu veikšanai izvēlas gaužām garlaicīgus scenārijus, turklāt periodiski savus pienākumus pat veicot visnotaļ neveikli. Atzīmēts, ka bieži arī slepkavības pasūtītāja motivācija mēdz būt ļoti vāja.

Pētījuma rezultātā tapis vidējā statistiskā britu algotā slepkavas veidols, piebilstot, ka kopumā tas viss tikai aptuveni atbilst realitātei.

Viņš nogalina pa lēto. Vidējā pieprasītā cena – 15 180 sterliņu mārciņas. Maksimāli varot nopelnīt aptuveni 100 000 mārciņu. Tostarp minimālā samaksa varot būt arī tikai 200 mārciņas. Liela daļa pasūtījuma slepkavību notiek par ļoti zemām cenām, katrā ziņā daudzkārt zemāk par cilvēka dzīvības ekonomisko vērtību un tostarp arī zemāk par iespējamo izpildīšanas risku un kompensāciju par pūlēm.

Visbiežāk algotās slepkavības īsteno otrdienās, izmantojot šaujamieročus. Attiecīgā pētījuma atlases grupā konstatēts, ka lielākā daļa pasūtījuma slepkavību izpildītas ar pistoli. Turklāt tieši Britānijā tas uzskatāms par zināmu pārsteigumu un statistiski nozīmīgu faktu, jo šajā valstī šaujamieroči pakļauti ļoti stingrai uzskaitei (atšķirībā, piemēram, no ASV). No 35 šajā pētījumā iekļautajiem upuriem 25 ir nošauti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+