×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
2. februāris, 2018
Drukāt

Pēdējā pārbaudē “Ainažos” pārkāpumi netika konstatēti (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) pēdējā plānveida pārbaudē par bērnu tiesību ievērošanu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” 2016.gadā pārkāpumus nekonstatēja, informēja inspekcijas pārstāvis Taivo Trams.

Tajā pašā gadā tika veikta arī bērnu tiesību ievērošanas pārbaude, pamatojoties uz iesniegumu. Iesniegumā sniegta informācija par vienaudžu savstarpējo vardarbību slimnīcā pret vienu bērnu, tomēr, veicot pārbaudi slimnīcā, iesniegumā minētā informācija neapstiprinājās.

Vienlaikus Trams informēja, ka no pagājušā gada VBTAI atbilstoši kompetencei veic pārbaudes psihoneiroloģiskajās slimnīcās, pamatojoties uz saņemtajām sūdzībām. Pērn slimnīcā veikta viena bērnu tiesību ievērošanas pārbaude, pamatojoties uz saņemto informāciju, kurā norādīts uz slimnīcas personāla un pacientu vardarbību pret vienu bērnu. Veicot bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi, saņemtā informācija neapstiprinājusies.

VBTAI vērsa uzmanību, ka, pārbaudot saņemtos iesniegumus, tiek veiktas pārrunas gan ar slimnīcas personālu, gan pacientiem, kā arī izskatīta ar saņemto informāciju saistītā dokumentācija.

Uz jautājumu, vai VBTAI nebūtu jāiesaistās slimnīcā “Ainaži” konstatēto pārkāpumu risināšanā, ņemot vērā, ka konstatēti būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, Trams norādīja, ka tiesībsargs Juris Jansons iesniedzis informāciju Ģenerālprokuroram, kurš atbilstoši kompetencei vērtēs iespējamos pārkāpumus. “Izskanējusī informācija liecina, ka iespējamie pārkāpumi prioritāri saistīti ar ārstniecības procesu, ko VBTAI nevar vērtēt,” piebilda inspekcijas pārstāvis.

Kā ziņots, saistībā ar Veselības inspekcijas (VI) un tiesībsarga konstatētajiem pārkāpumiem slimnīcā uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta slimnīcas valdes locekle Balode. Viņa pati visus pārmetumus noraida.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš žurnālistiem sacīja, ka pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Viņš norādīja, ka tiek runāts par pārkāpumiem fiksācijas ilgumā un pārtraukumu apmēra.

VI direktore Indra Dreika trešdien preses konferencē skaidroja, ka šie pārkāpumi varētu būt saistīti ar ārstu un medicīnas personāla trūkumu. Savukārt VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško teica, ka patlaban darbam slimnīcā “Ainaži” piesaistīti speciālisti no Rīgas, turklāt ministrija darīs visu savu iespēju robežās, lai slimnīcai piesaistītu nepieciešamo personālu.

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons preses konferencē teica, ka bērni bija piesieti un fiksēti pat vairākas dienas un nedēļas. Pārbaudes gaitā bērni liecināja par piedzīvoto personālo fizisko un emocionālo vardarbību. Jansons pauda, ka bērni stāstījuši, ka par nepaklausību tiek sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas. Tiesībsargs uzskaitīja arī virkni citu konstatētu pārkāpumu.

Ņemot vērā, ka pārbaudē konstatēti arī iespējami krimināla rakstura pārkāpumi, tiesībsargs vērsīsies Ģenerālprokuratūrā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Skaisle Jātaļniece Atbildēt

  protams, ka neviens bērns sevi nespēj aizstāvēt, tapēc ārsti un valsts iestādes vispār tagad mums stāsta šīs pasakas. Jautājums – ko ārsti un personāls ar šiem bērniem darīja, ka viņi pat ārstniecības iestādē ārsteti nāvi alkst vairāk kā dzīvi. Beidziet novelt atbildību uz vājākajiem. Man kauns par tādiem necilvēkiem , kuri ir mani līdzpilsoņi.

  • Tik daudz būtu jāsaprot, ka psihiskās novirzes neizraisa vīruss, kā iesnas vai gripu. Psihiskās slīmības, galvenokārt, tiek iegūtas dzīves laikā. Tikai maza daļa dzimst ar novirzēm (augļa atīstībā daba ko salaidusi grīstē), un arī šeit bieži ir vainojams vecāku bezatbildīgs, liderīgs dzīvesveids.
   Tā nu bērnu, ar dabiskām psihnovirzēm jābūt minimāli. Ja tādi ir, tad atbildība ir jāuzņemas vecākiem. Bet vecāki, audzināšanu salaiduši grīstē, noveduši bērnu līdz ārprātam, paši vairs netiek galā, bērnu iebāž slimnīcā un gaida lai atpakaļ izsniedz bērnu ar karalisku uzvedību.
   Ja ir atbildīgi vecāki, bērnu stadijā psihisko slimo jābūt minimāli.
   Jā psihiski slimo ir un var būt daudz. Bet tas nāk vēlāk, kad cilvēks saskaras ar dzīves problēmām un netiek ar tām galā.
   Bet tikai ne bērnībā.

 2. Kā plānveida pārbaudes, par kurām iestāde ir informēta jau kādu mēnesi iepriekš (vbtai lapā saraksts ir publiski pieejams) var būt objektīvas?!

 3. KAUNS un nopēlums TIESĪBSARGAM. Nu muti nevar tā brūķēt.

 4. Ierēdņi_ Jums kauna nav nevienā acī, kolektīvs raujas melnās miesās Jūs PUBLISKI zākājaties. Atbalsts psihoneiroloģiskās slimnīcas direktorei.

  • Skaisle Jātaļniece Atbildēt

   tā mēs sapratām, ka bērnus piefiskē pie gultām un tad kolektīvam ir brīvais laiks rauties melnās miesās …..

   • Patiesībā šīs samilzušās problēmas īstais vaininieks ir Veselības ministrija. Kā tik ilgi varēja nepamanīt, kas notiek šai bērnu slimnīcā? Acīmredzot piešķirtie līdzekļi nonākuši slimnīcas rīcībā par vēlu. Direktore darīja ko varēja un nevarēja, lai tikai pildītu valsts pasūtījumu bērnu psiho-neiroloģiskā aprūpē. Viņai ordeni piešķirt vajadzētu, nevis tiesībsargam celt nepareizā virzienā vērstu, novēlotu trauksmi. Mans priekšlikums būtu nomainīt tiesībsargu pret kādu personu, kas labāk spējīgs aptvert cilvēka dabu un adekvātāk novērtēt izveidojušos situāciju. Visus šos garos gadus, kopš Jansons ir šai amatā, mēs gandrīz neko neesam dzirdējusi par viņa tiesībsarga sasniegumiem, izņemot krievu bērnu vecāku sūdzību aizstāvniecību un vēl šo neordināro gadījumu.

 5. Ja sāk rādīties un saukt prokuroru – parasti izsauc 2 sanitārus = sk. filmu ”Kaukāza gūstekne”?
  Varbūt tiesībsargam vēlme pazīmēties un sev vēlamo iegūt kā esošo – Es esmu varens , un būšu ( arī kaut kur dzirdēts).
  Es nēesmu teicis, ka medicīnā un arī psihiatriā nav problēmu – ir.
  Vecāki parasti domā, ka viņu lolojumi ir ģēniji, bet dabā pat narkomāni… Bez dakteru palīdzības vēlāk jāmeklē jau dārgi advokāti… Vecāku ”mīlestība” . Arī tur ir problēmas.

Draugiem Facebook Twitter Google+