×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. augusts, 2014
Drukāt

Vijciema “Piekalnēs” kartupeļi aug griezdamies . Zemnieku panākumu formula


Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Neskatoties uz karsto vasaru, Vijciema zemnieku saimniecībā “Piekalnes” kartupeļu raža gaidāma laba. Tomēr citviet dabas apstākļi un kukaiņi neļaus saimniekiem novākt cerēto ražu.

Z/s “Piekalnes” īpašniece Ināra Pakalna teic, ka acīmredzot šogad viss bijis labvēlīgs ražošanai. “Mēs bijām tie, kam pārziemoja gan kvieši, gan rapsis. Pārsējām tikai vienu tīrumu. Acīmredzot kāds blakus stāvējis īstajā brīdī,” secina saimniece, piebilstot, ka Valkas un Valmieras novadiem tādējādi veicies, jo aizvadītajā ziemā maz platību izsalis.

“Piekalnēs” pavisam apsaimnieko 250 ha, tostarp 38 ha audzē kartupeļus, pārējās platībās – rapsi un graudaugus. No kartupeļu kopplatības trešdaļā audzē sēklas kartupeļus, trešdaļā – cietes kartupeļus, bet pārējais aiziet realizācijai pārtikai. Valstī vidējā raža ir aptuveni 16 t/ha, bet “Piekalnēs” – aptuveni 30 t/ha.

Patlaban saimniecībā jau sākta ražas novākšana. Par izaudzēto saimniece saka: “Skaisti. Ir patiešām skaisti.” Arī citi nozares pārstāvji nesen Vijciemā notikušajās Lauku dienās priecājušies par izaudzēto. Kaut arī mitruma šogad nav bijis pietiekami, panākts, ka raža ir laba. Dažas šķirnes gan nav izturējušas mitruma trūkumu, piemēram, ‘Lady Clara’, kas paredzēta čipsiem, “vienkārši nomirusi”, jo saimniecībā nav iespējas veikt laistīšanu. Tā kā “Piekalnes” galvenokārt nodarbojas ar kartupeļu sēklas audzēšanu, tad maksimālās ražas negaida un jau patlaban uzlikti augšanas bremzētāji, lai varētu sagaidīt novākšanu. Pašlaik gan vēl turpina augt šķirnes ‘Pelikāns’ un ‘Tranzit’ cietei, bet pārējo šķirņu kartupeļi gatavojas.

Šogad liela cīņa zemniekiem ir ar kaitēkļiem, kas strauji savairojušies. Interesanti, ka dažādas slimības skārušas tos stādījumus, kur mitruma pietrūcis, tāpēc tie apstrādāti jau piecas reizes. Ināra Pakalne zina teikt, ka citos novados ir dažādi – vieniem kartupeļi padevušies labāk, citiem – ne. Īstā aina būšot redzama pēc 15. augusta, kad sāksies ražas novākšana masveidā.

Raža gan varētu būt mazāka tiem kartupeļu audzētājiem, kas orientējas uz galaprodukciju. “Mēs kā sēklaudzētāji cenšamies palikt pie 25 – 27 tonnām/ha, bet tiem, kas audzē vien pārtikai, raža gaidāma zemāka,” pieļauj Ināra Pakalna. Teiktais gan neattiecas uz cietes kartupeļiem, kas vēl briest un pagaidām izskatās labi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+