×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
30. janvāris, 2015
Drukāt

Politiķi atturīgi par Bondara izredzēm; “tirgošanās” par prezidenta amatu sākusies (10)

Foto: LETAFoto: LETA

Politiķi pašlaik atturīgi vērtē Saeimas opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) līdera Mārtiņa Bondara izredzes saņemt parlamenta vairākuma atbalstu ievēlēšanai prezidenta amatā, tomēr kuluāru sarunas liecina, ka “tirgošanās” par prezidenta krēslu un iespējamajām kandidatūrām ir sākusies, noskaidroja aģentūra BNS.

Neņemot vērā, ka LRA izvirzījusi Bondaru prezidenta amatam, vairāki partiju pārstāvji apgalvo, ka pagaidām par kandidātiem vēl netiek lemts. Bet Saeimas kuluāru sarunas liecina, ka “tirgošanās” šajā jautājumā notiek pilnā sparā. Kaut arī politiķi uzsvēruši, ka atbalstu pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa pārvēlēšanai amatā paudīs vien pēc tam, kad viņš pats būs paziņojis, vai kandidēs otrajam termiņam, neoficiāli zināms, ka Bērziņš vispirms vēlas saņemt pārliecinošu atbalstu no Saeimas partijām un plāno tikties ar politisko spēku līderiem.

Starp iespējamajiem prezidenta amata kandidātiem izskanējis arī “No sirds Latvijai” līderes Ingunas Sudrabas vārds, tāpat pieminēta eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (“Vienotība”).

Neoficiāli Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) paziņojums par atbalstu Bērziņam tiek uzskatīts par taktiku, kas sašaurina abu pārējo koalīcijas partiju “Vienotības” un Nacionālās apvienības (NA) izvēles iespējas par vienotu koalīcijas balsojumu, jo tas būtu iespējams tikai par Bērziņu un palielina ZZS spēku samērus “politiskajā tirgū”.

Tāpat, izņemot ZZS, neviena partija nesteidzas ar atbalstu paušanu pašreizējam prezidentam Bērziņam, piemēram, neoficiāli no “Saskaņas” deputātu puses tiek norādīts, ka viņi ir vīlušies Bērziņā, un tas ir saistīts ar to, ka viņš nav devis iespēju “Saskaņai” veidot valdību, ņemot vērā, ka viņi ir formālā 12.Saeimas vēlēšanu uzvarētāja. Vairāki partiju pārstāvji arī norādījuši, ka abu “mazo” Saeimas partiju – Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un “No sirds Latvijai” izvirzītie kandidāti nav uztverami nopietni, jo “viņiem neesot izredžu”.

NA līdzpriekšsēdētājs Saeimas frakcijas vadītājs Gaidis Bērziņš sacīja, ka apvienība vēl neesot vērtējusi nevienu amata kandidātu, bet sākusi diskutēt par to, kādam jābūt prezidentam. NA arī plāno februāra vidū rīkot sabiedrisku diskusiju. Taujāts par Bondara kandidatūru, Bērziņš atbildēja, ka jebkura kandidatūra ir vērtējama nopietni un NA Saeimas frakcijā to pārrunās, tomēr tā būšot tikai domu apmaiņa.

“Vienotība” neatbalstīs Bondara kandidatūru un neveltīs laiku šā jautājuma pārspriešanai, pastāstīja partijas Saeimas frakcijas vadītājas vietnieks Kārlis Šadurskis. Reizē viņš norādīja, ka Bondars būtu “lielisks prezidents ar staltu stāju un labu dikciju, viņš izceltos uz Eiropas fona”. “Es domāju, ka partija savu mērķi ir sasniegusi – piesaistījusi sev uzmanību, visi par to runā,” viņš teica. Sarunas par prezidenta amatu partijas iekšienē jau ir sākušās, tomēr ir ļoti daudz taktisku jautājumu, atzina deputāts.

Partija neizslēdz, ka “Vienotībai” būs savs kandidāts augstajam amatam, tomēr partijas līdere Solvita Āboltiņa tā nebūšot.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis izteikumos par Bondaru bija lakonisks. Viņš norādīja, ka ZZS par Bondaru nedomā, bet pret viņu kā kolēģi ir draudzīga un toleranta attieksme. Atbildi par to, vai viņa kandidatūra varētu tikt atbalstīta, ZZS paziņošot, bet pagaidām frakcijā par to neesot plānots spriest. “Lai viņi pagaida,” sacīja Brigmanis. Viņš piebilda, ka grūti spriest, kā Bondaram veiksies ar atbalsta gūšanu partiju vidū.

Opozīcijā esošās “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins uzvēra, ka partija vēl par personālijām nav spriedusi, jo vēl esot par agru. “Es nešaubos, ka vēl būs vairāki kandidāti, un prognozēju, ka būs sīva cīņa. Es aicinātu nesteigties,” viņš sacīja. Agešins arī neizslēdza iespēju, ka “Saskaņai” būs savs prezidenta amata kandidāts.

Savukārt “No sirds Latvijai” frakcijas deputātiem esot dažāds viedoklis par prezidenta amata kandidātiem. Partijas pārstāvis Ringolds Balodis apstiprināja, ka viņš augstajā amatā vēlētos redzēt Eiropas Savienības (ES) Cilvēktiesību tiesas tiesnesi Egilu Levitu, kuram atbalstu paudusi arī NA. Tomēr šāds viedoklis nesaskanot ar partijas vadību. Viņš arī teica, ka Bondara kandidēšanu uzskata par drosmīgu un savlaicīgu diskusiju aizsākšanu. “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba norādīja, ka frakcijā jautājums par Bondara kandidatūru neesot pārrunāts un pagaidām arī par to neplāno spriest.

Jau vēstīts, ka LRA ceturtdien paziņoja, ka Bondaru izvirza kā iespējamo prezidenta amata kandidātu. Partija uzskata, ka Bondars atbilst tam, ka prezidentam jāspēj izmantot savu statusu tā, lai Latvija īstermiņā un ilgtermiņā realizētu politiskās intereses, spējīgam formulēt sabiedrībai gan Latvijas iekšpolitiku, gan ārpolitiku, formulēt un paust Latvijas pozīciju ārpolitiski, jābūt sabiedrības uzticības mandātam, tādam, kas nebaidās no atklātām vēlēšanām un ar aktīvas publiskās politikas pieredzi.

Šogad beidzas Valsts prezidenta Bērziņa pilnvaras. Viņš vēl nav paziņojis par to, vai kandidēs otrajam termiņam. Atbalstu Bērziņam paudusi Zaļo un zemnieku savienība.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Bondars noteikti uzvarēs pasaules prezidentu skaistumkonkursā. Sieviešu kārtas prezidentes burtiski kusīs viņa klātbūtnē. Savukārt citi vīrieškārtas prezidenti varētu kļūt greizsirdīgi, un, tā kā viņi ir vairākumā, tad tas Latvijai nesola nekā laba. Domājiet un apsveriet, godātie deputāti!

 2. Kurš tad tanīs laikos nebija komjaunietis?!

 3. Neaizmirstiet, ka šitais glumais populists ir bijušais komjaunatne līderis!!!

 4. Atkal ieliks vāvuļotāju un kādu mīksto par kuru būs tautai jākaunās…Bondars izskatīgs un atbilstošs.

 5. Galvenais jau amati,nevis tautas virzīti deputāti!

 6. Kā prezidenta vēlēšanas, tā Bondars kandidātu pirmajās rindās! Tas kāds rituāls,vai?

 7. tas taču nav nopietni, bondars

 8. Anniņa
  30.01.2015 16:03
  Cienījamā ZZS! varbūt beidzot varētu izbeigt savas aizkulišu spēlītes un paskatīties uz mūsu valsti un sevi no malas? Vai tiešām neredzat, ka šis Jūsu “izcilais” kandidāts, brīžiem šķiet, īsti nesaprot kur atrodas un nav spējīgs noformulēt vienu sakarīgu teikumu? Jūs TIEŠĀM gribat, lai mūsu valsti vēl 4 gadus vada viens riktīgs “Brežņevs” Latvijas versijā? Sen nav dzirdēts Levits, bet Bondars priekšvēlēšanu diskusijās izklausījās ļoti OK.

  • Anniņ, nav tā īsti skaidrs, cik tas Bondars ir nacionāls un cik kosmopolīts. Jo kosmopolītisms mūsu ģeopolitiskajos apstākļos jau to pašu pārkrievošanu vien nozīmē.

Draugiem Facebook Twitter Google+