×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. decembris, 2015
Drukāt

Kopš 16. novembra Īrijā precas viena dzimuma partneri (4)

Foto no personīgā arhīvaFoto no personīgā arhīva

Jeļena Klimande kopā ar partneri Kristīni no Igaunijas pārcēlusies uz Īriju, abas nodarbojas ar fotografēšanas biznesu. Abas ar Kristīni audzina Lilī.

Īrijā kopš šā gada 16. novembra ir atļautas viendzimuma laulības, ko atzinīgi vērtē lielākā daļa šajā valstī dzīvojošo cilvēku. Tomēr aborti šajā valstī aizvien ir aizliegti.

“Ko es domāju par viendzimuma laulībām? Fantastiski! Es neesmu gejs. Man ir daži draugi geji, redzu, ka ļoti katoļticīgajā Īrijā ir augusi izpratne par šo jautājumu. Mēs esam pirmā valsts, kur par šo jautājumu balsoja referendumā,” teic biznesa vadības konsultants Maikls Džordans, kas darbojas vienā no Īrijas priekšpilsētām.

Īrijas sabiedrības atbalsts Konstitūcijas 34. panta labojumam – viendzimuma laulībām – šā gada 22. maijā notikušajā referendumā bija 65%. Maikls uzskata – atšķirīgāku nekā agrāk attieksmi pret daudziem procesiem Īrijas sabiedrībā, tostarp pret viendzimuma pāriem, ienesuši katoļticīgie poļi, lietuvieši, latvieši un citu tautību cilvēki, kas vienlaikus lika valstij arī risināt citas problēmas.

Taksometrā uzrunātais šoferis Liams Čeinijs uzskata, ka pēc pedofilijas skandāla ar katoļu mācītājiem Īrijā reliģijas ietekme, ticība baznīcai ir būtiski mazinājusies. Viņš neredz pretrunas starp katoļticības tradīcijām un referenduma rezultātiem.

Īrijā uzrunātie homoseksuāli orientētie cilvēki saistībā ar referenduma rezultātiem norāda uz Konstitūcijas labojuma ekonomiskajām sekām un viedokļa maiņu sabiedrībā. Krieviete Jeļena Klimande un viņas partnere Kristīne no Igaunijas vispirms pārcēlās uz Itāliju, bet nu jau 12 gadus dzīvo Īrijā. Ļena ir modes dizainere, Kristīne ir fotogrāfe. Patlaban abas nodarbojas ar fotografēšanas biznesu, viņām pieder arī salons lielveikalā. Ļena teic, ka ir pilnīgi integrējusies Īrijas sabiedrībā, kas ir liberāla. “Iespējams gan, ka mazos lauku ciematiņos situācija ir atšķirīga,” viņa piebilst.

Abas ar Kristīni audzina Lilī, kas Kristīnei piedzima pirms 22 mēnešiem un kam nekā netrūkstot. “Tā ir mūsu liela priekšrocība, ka varējām izvēlēties donoru, vīrieti ar augstāko izglītību, nesmēķētāju,” teic Ļena. Viņa uzsver – ģimeni veido un satur mīlestība, uzticēšanās un cieņa. Nav svarīgi, vai ģimenē kopā dzīvo ļoti dažāda vai viena dzimuma cilvēki. Abas lesbietes ir runājušas par attiecību legalizēšanu, tas ir, par laulības noslēgšanu. To, visticamāk, darīšot nākamo trīs gadu laikā, jo “ir jākrāj daudz naudas, lai varētu nosvinēt kāzas”.

“Es jūtos labi tāpat,” saka Ļena. Viņa uzskata – viendzimuma laulību likuma stāšanās spēkā Īrijā homoseksuāli orientētiem cilvēkiem risina komerciālus jautājumus. Piemēram, Īrijā par 40 000 eiro gada ienākumu pārsniegumu ir jāmaksā 40% liels ienākumu nodoklis. Jaunais likums ļauj abiem ģimenes locekļiem mazo – 20% – ienākuma nodokļa likmi piemērot ienākumiem līdz 70 000 eiro. Vēl viens ieguvums esot pakāpeniska attiek­smes maiņa pret homoseksuāli orientētiem cilvēkiem. “Agrāk lielo korporāciju darbinieki nedrīkstēja teikt, ka viņi ir homoseksuāli orientēti,” skaidro 
J. Klimande. Pārim neesot laika iesaistīties homoseksuāli orientētu cilvēku sabiedriskajās organizācijās. Ļena uzsver – Īrijas valdība ir ļoti pretimnākoša šiem cilvēkiem. Viendzimuma laulību atzīšanā lielu ieguldījumu deva citi pāri – aktīvisti, kas kopā dzīvo daudzus desmitus gadu. Ļena arī pauda sarūgtinājumu, ka citās valstīs nezina vārda “homoseksuāls” nozīmi, to jauc ar vārdu “pedofils”.

Patlaban Īrijas sabiedrībā notiek diskusija par abortu aizlieguma atcelšanu. Īrija ir viena no dažām vai pat vienīgā ES valsts, kur nav atļauti aborti. Sievietes šo operāciju dodas veikt uz Lielbritāniju. “Mūsu politiķi izskatās apmierināti par šādu situāciju,” ar nožēlu secina Maikls.

Abortus Īrijā ir atļauts veikt īpaši smagos medicīniskos gadījumos, tomēr to izvērtēšanā ir bijuši daudzi neviennozīmīgi gadījumi. Ekonomiskos nosacījumus abortu izdarīšanai Īrijā neņem vērā. Neņem vērā arī izvarošanas gadījumus. “Vai nav neticami? Vai tā nav pretruna?” sašutis vaicā Maikls Džordans. Īrijā cilvēki teic, ka abortus šās valsts iedzīvotājas dodas veikt uz kaimiņvalsti Angliju.

Viņš atceras, ka Īrijā par abortu atcelšanu referendumā balsots pirms desmit gadiem. “Īrijas Konstitūcijā ir teikts – aborti nav pieļaujami, izņemot ļoti, ļoti īpašus nosacījumus. Patlaban notiek kampaņa, mums būs jauna valdība pēc vēlēšanām pavasarī. Mums ir šis nosacījums jāizņem no konstitūcijas un jāatļauj aborti. Patlaban Īrijā ir divas radikāli pretēji noskaņotas grupas šajā jautājumā, kas kļūst varmācīgas,” teic īru uzņēmējs.

Viņš piebilst, ka patlaban īru sabiedrībā nenotiek normāla diskusija, bet gan uz emocijām balstīta ļoti radikālu uzskatu paušana. Radikāli pret abortiem ir no­skaņoti cilvēki, kas mantojuši reliģisko pieeju pasaules skatījumam. “Iespējams, ka mūsu iedzīvotāji ir mainījušies pēc jaunu cilvēku ierašanās, iespējams, mēs iegūsim šajā reizē citu rezultātu nekā pirms desmit gadiem,” piebilst Maikls.

 

20151229201215_2435

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. “To” dara un laiž pasaulē bērnus atšķirībā no postpadomju cilvēknīdēju Latvijas vai Igaunijas. Prieks par meitenēm. Lai veicas!

  2. kāds gan sakars Laulībai ar homīšu kopdzīvi ? Tikai finansiālā un mantojuma intereses. Daba diskriminējusi ,tie nevar veidot pilnvērtīgu ģimeni..tikai tiražēt kroplīgu piemēru.

  3. un TO dara un ieņem bērnus, iznēsā tos un laiž Pasaulē?

  4. Šis nu ir viens ļoti aktuāls raksts. Paldies redakcijai. Tagad manī ir iemājojis miers.

Draugiem Facebook Twitter Google+