×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2012
Drukāt

Priecīga vēsts – piedzimis ēzelītis (1)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Minizoodārzā “Zemgales poniji” Ozolnieku novada Cenu pagastā šis gads sācies priecīgi. 3. janvārī ēzeļu mātei Mikai piedzima astoņarpus kilogramus smags, veselīgs mazulis Žaks Paganels. Nu minizoodārzā “Zemgales poniji” mīt četri ēzeļi.

 

Ēzeļiem viss notiek ātri. Piecas minūtes pēc piedzimšanas mazais Žaks Paganels jau cēlies kājās un bijis gatavs dzert mātes pienu. Pēc pusstundas viņš stabili stāvējis uz kājām un ziņkārīgi vēries apkārtējā pasaulē. Mātes pienu mazie ēzelīši dzer ilgi – līdz pusotram gadam, taču jau šobrīd viņš labprāt noplūc arī pa zāles stiebram, divu nedēļu vecumā sāks ēst sienu. Pastaigās ārā mazais Žaks kopā ar māmiņu sāka iet jau trešajā dzīvības dienā. Taču, tiklīdz Mika jūt, ka mazulim salst, tā ved to kūtī sildīties. Mika pārstāv mājas ēzeļu šķirni, bet mazā Žaka tēvs ir Katalonijas ēzelis Žaks Rafaels. Ēzeļu māte dzimusi Slovākijā, Bratislavas zoodārzā. Viņa ir sešpadsmit gadus veca, bet, ņemot vērā, ka ēzeļi dzīvo līdz piecdesmit gadu vecumam, var teikt, ka vēl nav sasniegusi pat pusmūžu.

Augumā vislielākais no zoodārzā mītošajiem ir Katalonijas šķirnes ēzelis Žaks Rafaels. Šo ēzeļu dzimtene ir Spānija, bet Žaks pirms divarpus gadiem atvests no Francijas. Latvijā viņš dzīvo no sešu mēnešu vecuma. Šobrīd Žaks skaustā sasniedzis 130 centimetru augstumu, tā svars ir ap trīssimt kilogramiem, bet ēzelītis vēl turpinās augt. Ēzeļi nobriest ap sešu gadu vecumu. Ēzeļu meitene Pērsīte pārstāv kalnu ēzeļu šķirni. Šo ēzeļu dzimtene ir Balkāni, bet minizoodārzā Pērsīte ieradusies no Bulgārijas. Kalnu ēzeļiem kaulu uzbūve ir daudz smalkāka un arī augums mazāks. Ēzeļu meitene vēl ir tikai sešus mēnešus veca. Arī viņa vēl augs, skaustā sasniedzot aptuveni viena metra augstumu. Salīdzinājumā ar Katalonijas ēzeļiem kalnu ēzeļi ir temperamentīgāki un jautrāki. Tieši tādiem tiem laikam jābūt, lai spētu pārvietoties kalnos, stāsta minizoodārza saimniece Karīna Ausekle-Ižika.

Šajā ziemā, kad ārā ir diezgan silts, pieaugušie ēzeļi ārā uzturas visu dienu. Tiem vienīgi nepatīk mitrs, lietains laiks. Tad saimniece ļauj palikt kūtiņā un apsedz ar segu. Arī naktis ēzeļi pavada siltumā.

 

Ēzeli var turēt lauku sētā, kur tas ne tikai vairos bērnu prieku, bet būs arī labs palīgs ikdienas darbos. Ēzelis ēd diezgan maz, bet spēka tam netrūkst. Panest var par simt kilogramiem vairāk, nekā pats sver, bet vilktspēja tam ir no vienas līdz pusotrai tonnai.

 

Šie dzīvnieki ir ļoti pieticīgi. Pārtiek no zāles, siena vai salmiem, auzām vai kukurūzas graudiem un ūdens. Tiem garšo arī burkāni un āboli. Jādod laizāmais sāls. Ēzeļi labprāt ēd skujas, grauž kārklu krūmus un apses zarus. Tie palīdz deldēt zobus un nodrošina organismam vajadzīgo selēnu. Taču aplokam, kurā uzturas ēzelis, jābūt sausam. Ja pamats zem kājām ir slapjš, ēzelim var rasties sarežģījumi ar nagiem, stāsta Karīna.

Man jāatzīst, agrāk ēzeļus biju redzējusi tikai filmās, kur tos ataino kā nepaklausīgus, stūrgalvīgus dzīvniekus. Zoodārza saimniece stāsta, ka viņas saimniecībā mītošie ēzeļi – gluži pretēji – ir ļoti labsirdīgi un paklausīgi. Ar savu mierīgumu un prātīgumu tie spējot pat nomierināt raksturā nemierīgus dzīvniekus, piemēram kaziņas, un arī satrauktus cilvēkus. Minizoodārzā “Zemgales poniji” ik pa laikam notiek atpūtas pasākumi. Ēzelīši un poniji tad uz savas muguras vizina bērnus. Tieši ēzelīši, īpaši Katalonijas ēzelis Žaks Rafaels, šim darbam esot vispiemērotākie un uzticamākie. Viņi savus pienākumus vienmēr pilda ar lielu atbildības sajūtu un vērību pret mazajiem jātniekiem.

Ēzeli var turēt lauku sētā, kur tas ne tikai vairos bērnu prieku, bet būs arī labs palīgs ikdienas darbos. Ēzelis ēd diezgan maz, bet spēka tam netrūkst. Panest var par simt kilogramiem vairāk, nekā pats sver, bet vilktspēja tam ir no vienas līdz pusotrai tonnai. Atšķirībā no zirgiem, kas raksturā mēdz būt tramīgi un nesavaldīgi, ēzelīši vienmēr ir mierīgi un pacietīgi. Arī veselība tiem laba.

 

 

Ēzeļi:

• piemēroti turēšanai lauku sētā

• pārtiek no siena, auzām vai kukurūzas un ūdens

• raksturā mierīgi, labsirdīgi, nosvērti

• ļoti pieķeras saimniekam

• vilktspēja – 1 – 1,5 tonnas

• jāpārbauda, vai nagi veseli

• regulāri jāķemmē

• grūtniecība ilgst 12 līdz 13 mēnešus

• dzīvo līdz 50 gadu vecumam

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. butu labak rupejusies par savu kuciti Arfu ,lai nelaiz pasaule genetiski slimus kucentinus.un to vietejo vetarsti ari vajag aizdzit kauns.un runa nemaz nav par naudu bet par sabojatu dzivi ,

Draugiem Facebook Twitter Google+