Profesionālo autovadītāju kvalifikācijas paaugstināšana 0

Dzirdēju par kaut kādām 95. kategorijas autovadītāja tiesībām tālbraucējiem šoferiem… Vai tiesa, ka ES piešķīrusi naudu apmācībām?
 Ēvalds Lazdiņš Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Acīmredzot jautātājs dzirdējis par direktīvu 2003/59/EK, kas ieviesta, lai paaugstinātu profesionālo autovadītāju kvalifikāciju un nodalītu profesionāļus no neprofesionāļiem. Direktīva attiecas uz Eiropas Savienības un trešo valstu pilsoņiem, kuri strādā Eiropas Savienības dalībvalstīs reģistrētos uzņēmumos un veic komerciālos pārvadājumus ar D1, D1E, D, DE, C1, C1E, C vai CE kategorijas transportlīdzekļiem.

Izņēmums, ko nosaka Autopārvadājumu likums, ir autovadītāji, kuri vada šo minēto kategoriju transportlīdzekļus ar maksimālo atļauto ātrumu līdz 45 kilometriem stundā, kā arī valsts bruņoto spēku, civilās aizsardzības un ugunsdzēsības dienesta un sabiedriskās kārtības uzturēšanas spēku transportlīdzekļus. Izņēmums ir arī vadītāji, kuri ar šo kategoriju transportlīdzekli dodas veikt braukšanas pārbaudi tehniskās attīstības, remonta vai apkopes mērķiem. Tas attiecas arī uz pārbūvētiem transportlīdzekļiem, kuri vēl nav nodoti ekspluatācijā, un spēkratiem izmantošanai ārkārtas situācijās vai glābšanas uzdevumu veikšanai, transportlīdzekļu vadīšanas nodarbībās, izmantošanai nekomerciālu kravu pārvadāšanai, tai skaitā pašpārvadājumiem un personiskajām vajadzībām vai materiālu un iekārtu pārvadāšanai, ja transportlīdzekļa vadīšana nav vadītāja galvenā darbības joma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja D1, D1E, D vai DE kategorijas kvalifikācija iegūta pēc 2008. gada 10. septembra vai C1, C1E, C vai CE – pēc 2009. gada 10. septembra, komerciālos pārvadājumus drīkst veikt autovadītāji, kuri ne vien pabeiguši apmācību autoskolā un izturējuši iegūstamajai kategorijai atbilstošus eksāmenus Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), bet arī nokārtojuši pārbaudījumu profesionālajos jautājumos un saņēmuši vadītāja apliecību ar ierakstu par profesionālajām zināšanām (kods 95). Tās derīguma termiņš ir pieci gadi. Nodarbojoties ar komercpārvadājumiem, ik pēc pieciem gadiem autovadītājam nepieciešama regulāra apmācība, pēc kuras atkārtoti izsniedz sertifikātu (kods 95).

Ja minēto kategoriju kvalifikācija iegūta agrāk (attiecīgi pirms 2008. gada 10. septembra vai pirms 2009. gada 10. septembra), autovadītājs var turpināt profesionālo darbību ar šo kategoriju transportlīdzekļiem, taču līdz 2013. gada 10. septembrim (D1, D1E, D vai DE kategorijai) vai līdz 2014. gada 10. septembrim (C1, C1E, C vai CE kategorijai) jāveic īpaša periodiskā apmācība un jāsaņem sertifikāts (kods 95).

Reizēm autopārvadājumu uzņēmumi piekrīt segt saviem darbiniekiem izdevumus par periodiskajām apmācībām. Nav informācijas, ka šim nolūkam būtu pieejami Eiropas Savienības programmu līdzekļi.

Konsultēja Ceļu satiksmes drošības direkcijas kvalifikācijas daļas speciālists Aldis Bērziņš.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.