Latvijā
Izglītība

Protestēja daudzi, sarunājas daži 16


LU rektors Indriķis Muižnieks un RPIVA rektore Daina Voita. Abi ir bioloģijas doktori, taču pēc 1. oktobra rektora godā būs palicis tikai I. Muižnieks.
LU rektors Indriķis Muižnieks un RPIVA rektore Daina Voita. Abi ir bioloģijas doktori, taču pēc 1. oktobra rektora godā būs palicis tikai I. Muižnieks.
Foto – Timurs Subhankulovs

Kaislības par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), šķiet, divu dienu laikā jau aprimušas. Otrdien pret augstskolas likvidāciju gan protestā pie valdības ēkas, gan Ministru kabineta sēdē iestājās daudzi RPIVA darbinieki un studenti, bet vakar uz tikšanos ar Latvijas Universitātes (LU) – lielāko akadēmijas studentu, studiju programmu un mantas pārņēmēju – vadību bija ieradušies tikai daži desmiti interesentu.

Atnāca arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) amatpersonas, paraudzījās uz spēku samēru un acīmredzot secināja, ka šoreiz LU atbalsta komanda nav nepieciešama, tāpēc devās prom. Vēlāk gan izrādījās, ka ministrijas speciālistu klātbūtne būtu noderējusi, jo LU pārstāvji nespēja skaidri atbildēt uz daļu no jautājumiem, ko uzdeva RPIVA studenti un mācībspēki.

Piemēram, tā arī netapa skaidrs, vai rudenī uzņems jaunus studentus programmās, ko līdz šim īstenojusi RPIVA un kas ir ļoti līdzīgas tām, ko piedāvā LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslu fakultāte. Tā it kā vajadzētu būt, jo IZM solījusi, ka līdz 2019. gadam arī mācībspēki saglabās savas darba vietas. Pēc tam gan studiju programmas plānots apvienot un tad par tiesībām saglabāt amatus konkursā ar līdztiesīgiem noteikumiem cīnīsies LU un RPIVA pasniedzēji. LU rektors Indriķis Muižnieks gan jau tagad atzina: viņš nevarot garantēt, ka bijušās akadēmijas mācībspēku darba slodze, līdz ar to arī atalgojums, saglabāsies līdzšinējā līmenī. Viss esot atkarīgs no studentu skaita.

Zināms, ka šāgada RPIVA absolventi vēl saņems akadēmijas izdotus diplomus, bet nākamgad gan jau izsniegs LU diplomus.

Kamēr daudzi RPIVA studenti ignorēja šo tikšanos, 4. kursa personālvadības studente Viola Čeremesina bija atnākusi pat kopā ar mazo dēliņu. Viola vēlējās noskaidrot, vai pēc akadēmijas iekļaušanās LU mainīsies nosacījumi diplomdarbu izstrādei. Tāpat studente pauda bažas, vai LU tiešām pildīs visu, kas solīts attiecībā uz RPIVA studentiem. Piemēram, nepaaugstinās studiju maksu vai saglabās valsts apmaksāto studiju vietu. I. Muižnieks apgalvoja, ka nemeklēs iespējas solījumus nepildīt.

Tikmēr IZM, popularizējot un skaidrojot RPIVA likvidāciju, izdevusi bukletu, kura virsraksts ir “Ceļā uz superskolotājiem!”. Te RPIVA likvidācija nosaukta par integrāciju LU un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un kārtējo reizi solīts, ka pārmaiņu rezultātā jaunie skolotāji tikšot izglītoti kvalitatīvāk nekā līdz šim. Bukletā arī apgalvots, ka studijas akadēmijā jaunajiem skolotājiem devušas tikai pusi no pedagogiem nepieciešamajām kompetencēm, tikmēr LU kā lielākā augstskolā esot iespējas dot visus 100 procentus nepieciešamo kompetenču.

Gan I. Muižnieks savā uzrunā RPIVA pārstāvjiem, gan IZM bukletā sola, ka LU sastāvā topošie skolotāji varēs mācīties ļoti modernā vidē – jaunā Rakstu mājā, kurai LU studentu pilsētiņā Torņakalnā jātop gatavai līdz 2019. gadam un kur līdzās topošajiem datoriķiem un sociālo zinību lietpratējiem izglītosies arī pedagogi. Līdz tam laikam gan pedagoģijas studenti skolosies līdzšinējā RPIVA ēkā, uz kuru pārnāks arī LU Pedagoģijas, psiholoģijas un māk-slu fakultāte, jo tās nams ir tehniski sliktākā stāvoklī nekā RPIVA ēka.

Kā zināms, valdība šonedēļ pieņēma lēmumu likvidēt RPIVA, no 1. oktobra tā vairs nepastāvēs kā atsevišķa juridiska vienība.

LA.lv