×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. augusts, 2016
Drukāt

Reirs: minimālā alga jāceļ, cilvēki tās dēļ atsakās no darba (32)

Foto-LETAFoto-LETA

Labklājības ministrs Jānis Reirs.

Nodarbinātības valsts aģentūra ir veikusi padziļinātu ilgstošo bezdarbnieku individuālu atbalstu, identificējot šķēršļus iesaistei darba tirgū. Kā viens no iemesliem, kādēļ cilvēki atsakās no darba piedāvājumiem, ir norādīta nepietiekamā minimālā darba alga, uzsvēris labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”), kurš aizstāv minimālās algas paaugstināšanu nākamgad no 370 uz 407 eiro.

Īpaši reģionos esot gadījumi, kad bezdarbnieki līdz ar to atsakās no minimālās algas darba piedāvājumiem. Tāpat Reirs uzskata, ka minimālās algas paaugstināšana mazinās to darba devēju skaitu, kas veic “aplokšņu algu maksājumus”.

Labklājības ministrs virza izskatīšanai Labklājības un citu ministriju kopīgi izstrādāto informatīvo ziņojumu par priekšlikumiem minimālai mēneša darba algai, kas tiks skatīts tuvākajā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē. Ziņojumā sniegti priekšlikumi par minimālās mēneša darba algas paaugstināšanu no 370 euro līdz 407 euro (9,1%) sākot ar 2017.gada 1.janvāri.

Šobrīd minimālās mēneša darba algas apmērs normāla darba laika ietvaros – 8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā – ir 370 euro. Labklājības ministrija uzskata, ka minimālo mēneša darba algu 2017. gadā ir iespējams paaugstināt līdz 407 euro. Vērā ņemta citu Eiropas Savienības valstu labā prakse minimālās mēneša darba algas noteikšanā par nenoapaļotu veselu skaitļu priekšrocībām. Tādējādi darba devēji motivēti maksāt lielāku summu, kas noapaļota līdz veselam desmitam, ne tikai minimālās mēneša darba algas apmēru.

Jau ziņots, ka savukārt finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) ir pret minimālās algas celšanu par 37 eiro, viņa varētu atbalstīt par 10 eiro. “Ja vispār runājam par minimālās algas celšanu, tad ne vairāk kā par 10 eiro,” komentējusi Reizniece-Ozola. Labklājības ministrijas ierosinājums celt minimālo algu par 37 eiro esot uzskatāms par strauju pieaugumu, un tas nav atbalstāms.

Minimālo algu Latvijā saņem 35 tūkstoši strādājošo, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Kā būs ar pensiju indeksāciju šogad,visi klusē,atkal 2 eiro piemetīs kā bomžiem?!? Letāks jau nekas nepaliek,tik dārgāks un izdomā vēl plusā visādus maksājumus……

 2. Ir tada lieta ka aukstak stavosam personam 2 vai 10 tukstosi ir par maz menesi bet parastiem latvijas pilsoniem ta minimala alga ir pa daudz vinu acis te ir ritiks bardaks valsts abzog pasi sevi…

 3. Lai Labklājības ministrijai labi klājas! Atbildēt

  Tā ir klaja bezkaunība, ka ļautiņi vairs negrib vergot budžiem par vēdera tiesu – te jau līdz buntam nav tālu! “Ja vispār runājam par minimālās algas celšanu, tad ne vairāk kā par 10 eiro,” komentējusi Reizniece-Ozola. Nu ja; vesels polšs sanāk, ja ņem lepnāku …

 4. Minimālā alga jāceļ, jo ir darbavietas, kur maksā minimālo + aploksnē vai formē citus līgumus. Tad vismaz drusku vairāk tiks veiktas sociālās iemaksas un varēs kaut cik saņemt atvaļinājuma naudu

 5. Vai ministrs ir mēģinājis parēķināt, cik naudas no tādas celšanas patiešām iekrīt makā un cik aiziet nodokļos? Ministra kungs, rēķinot esiet uzmanīgs, jo aritmētiskās darbības ir ļoti grūts un atbildīgs pasākums!!!

 6. tai Reizniecei pasai padziivot uz minimaalo un vai 35000 cilveeku sanem to minimaalo ir liels jautaajums

 7. Vai valdībā kādam vispār ir sajēga par minimālo algu un nodokļiem no tās. Jāceļ neapliekamais nevis minimālā alga. Jo no 407 euro cilvēkam atvilks IIN 23 % un soc.nod. 10,5 %, Vel darba devējam augs izmaksas sakarā ar soc.nodokli 23,59 %. Cilvēks no tiem pieliktajiem 37 euro uz rokas saņems tikai 25,49. Bet darba devēja izmaksas augs par tiem 37 euro + soc.nod. 8.73 kopā: 45,73. Un tas par katru strādājošo. Sāksies vel lielāka aplokšņu algu izmaksa un arī darbinieku skaita samazināšana.

 8. Bet protams kad japacel algas,bet nevis pa 10 vai 37 eiro bet uz pusi vairak,tamdel jau cilveki labak dzivo no pabalstiem neka iet stradat,visu menesi nomocies un nauda reali normali dzivojot nedelas laika jau aiziet,un kapec lidzcilvekiem jadzivo pieticigi edot putru dien diena,kamer samie kaviarus stuj maga!
  Smiesanas kas tad tauta ir suni kad jaiztiek no parpalikumiem?
  Un kur nu vel var kaut ko iekrat lai iegadatos kaut ko lielaku(mebeles,auto,tehniku,vipar ari kadu nieku berniem) ,vispar neiespejama misija,ja vel jaapgerbj un jaizlaiz skola berni,brinas kad nav dzimstibas LV,kads prieks stradat ja nevari atlauties kaut ko sirdij tikamu iegadaties,tikai rekiniem ,esanai un ja atliek ko apgerbties!

  Lab kad ir mazie krediti ,ja nu pietrukstas no tiem var aiznemties,valdiba kaunaties ,varu deret kad daudzi no isajiem kreditiem dzivo partiek!

 9. Redz ka sanāk,labi maksājam nodokļus,ja viņiem pašiem tik lielas algas… Paceļat labāk minimālo,jo no ta jau nākotnē arī jūsu aldziņa būs atkarīga :)) :)) :))

 10. es no minimālās vēl atlieku transportam un darbu tas ir 120 eiro.. un tad cik paliek……labi ka strādāju sabiedriskajā ēdināšanā…

 11. Ta jau ir un cilveki kuri negrib stradat del mazas algas, labak dzivo uz pabalstiem,jo visu menesi nomocies un nostrada un izsmieklu vien sanem as reali jau nedela aiziet !

  Gan jau valdibas kungi,kundzes apjedz ka var iztikt ar so naudinu,tamdel pasiem ir pa nezin cik paceltas un nirgajas par tautu,ta drizuma visi aizbrauks,lohi vien paliks.

 12. Tas jau nekas ka no minimalas algas ari novek .

 13. Reizniece negrib ar tādu algu padzīvot,komunāllos nomaksāt, zāles iegādāties, kā arī kko pārtikai atstāt, par pārējiem izdevumiem nemaz nerunaājot. Kad vienreiz tas bardaks valstī beigsies, kad valdība sāks domāt par saviem tautiešiem, kauns,

 14. Ieteiktu Reizniecei- Ozolai paaris meenessus padziivot ar minimaalo algu, tad varbuut buutu cita domaassana!

 15. Izbeidziet vienreiz padomisko algošanos` – darbiniekam maksā par vajadzīgumu….Ja neesi nepieciešams, no kurienes celsies alga? – turklāt, pie šāda darba ražīguma un ražotā minimālā pieprasījuma….

  • … turklāt, pie šāda darba ražīguma un ražotā minimālā pieprasījuma….
   *****
   Paskaidrojiet, lūdzu, par cik ir lielāks darba ražīgums Starbuck darbiniekam Londonā salīdzinot ar kādas Rīgas kafeinīcas darbinieku, ja abi darba devēji maksā attiecīgās valsts minimālo algu?
   Pēc Jūsu teiktā iznāk, ka Londonā ir lielāka vajadzība pēc darbinieka? :))
   Jūs pārāk šauri skatāties uz darba produktivitāti. Minimālā alga ir jāceļ.

  • Salīdzinot vienas nostrādātās cilvēkstundas produktivitāti apstrādes rūpniecībā Latvijā un Vācijā atklājas, ka Latvijā ir salīdzinoši zems fiziskā kapitāla, cilvēkkapitāla un tehnoloģiju līmenis.
   Ja rosīgam darbiniekam nebūs pieejas pie jaunākām ražošanas iekārtām un kvalitatīvas izglītības, tad diemžēl viņa darba ražīgums un līdz ar to arī algas līmenis būs zemāks nekā salīdzinoši kūtram Rietumeiropas darbiniekam, kuram ir pieeja pie mūsdienīgām iekārtam un zināšanām. Latvijas stāsts nav īpašs – līdzīgi zems darba ražīgums to pašu cēloņu dēļ kā Latvijā ir arī citās valstīs ar līdzīgu ienākuma līmeni – Lietuvā, Bulgārijā, Rumānijā un Igaunijā.

  • Produktivitātes celšana ir cieši saistīta ar augstākās izglītības kavlitāti Latvijā. Mums ir pārāk daudz augstskolu ar sliktām programmām. Nepieciešama reforma, kurai ļoti pretojas ar treknu tauku slāni apaugušais akadēmiskais personāls. Viņiem Latvijas attīstība nerūp….
   Produktivitates celšana ir cieši saistīta ar jaunu ražošanas iekārtu iegādi. Bet palūkojiet, kā tiek apgūti ES fondu līdzekļi? Vai Latvijai ir sava banka?
   Visi šie jautājumi ir politiķu rokās.
   Tātad produktivitātes celšana ir atkarīga no Latvijas politiķu pieņemtajiem lēmumiem. Tāpec domājiet, par ko balsosiet nakošajās vēlēšanās.

  • Pēc TavAm gudrajāmvārsmam iznak,ka medicīnas darbiniekipraktiski nav vajadzīgi,māsiņas alga ir nedaudz augstāka par minimālo,jo minimalo saņem māsu palīgi!

 16. ozolas kundze. es sos 10 eiro gribeetu jums kaut kur iebaazt. pati sev pieliki gabdriiz tuukstoti, bet pareejos godiigos nodoklu kamsaataajus ar minimaalajaam joprojaamgribat par mulkiem uzskatiit. uzskatu, ka visiem, kuriem algas ir lielaakas par 1000 eiro nodolis ir jaamaksaa2 reizes lielaaks, tad redzeea cik jums liela estgriba.

 17. Pilnīgs idiots. Neapliekamo minimumu oacel, kretīn, jo tas ko tu piedāvā ir izkrāt vairāk nodokļus no uzņēmēhs

 18. Un kur tad lai uzņēmēji to naudu ņem?

 19. minimālo algu no 850 un uz augšu!Par papalstiem nestrādāju

 20. 1000 eiro jābūt minimālajai, lai varētu izdzīvot pie Rietumeiropas cenām LV.

  • Jāmaksā par reālu darbu, nevis n- tajām pīppauzēm. Vācijā piemaksā, ja esi nesmēķētājs.

   • Jā- man arī tracina tie pīpmaņi. Viņi redz var pūsties 20x dienā,izejot uzpīpēt, bet pārējie kā idioti strādā. It sevišķi tirdzniecībā tas kaitina- atnāk nopīpējusies pārdevēja- iepūš sejā savu smirdīgo dvaku- vēmiens nāk. LV arī vajag,kaut ko tādu ieviest- kā piemaksu par to,ka nepīpē (vismaz darba laikā)!

   • Ziemeļamērikā, kad strādnieka darbu dara ar augstāko izglītību 3x vairāk maksā.

  • Es biju brīvdienās atbraucis uz 2 nedeļām,mūsu cenas par pārtiku un pārējiem pakalpojumiem ir 2.5 reizes augstakas nekā anglijā,kur minimālā ir 2.5 reizes augstaka,kauns,ka veikala par 5 precem jamaksa 20 eiro,kur nav tabaka un alkahols,kaut jūs piedzivotu okupaciju,lai parnem lv industriala valsts,tad visiem bus darbs,bet mes nevienam neesam vajadzigi,viss jau ir izsaimniekots,vienigi 64 000 km liela atkritumu teritorija noderetu,pats tur nodirstos.

 21. Tāpat jāņem vērā ir arī citu Eiropas Savienības valstu un pat jau pirmskara Latvijas labā prakse ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma noteikšanā! Jau “Latviešu konversācijas vārdnīcā”,šķirklī “Nodokļi”,varam lasīt:”Ienākumu,kas nepārsniedz dzīves uzturēšanai vajadzīgo normu,nevar uzskatīt par aplikšanas objektu.”! Kāpēc mēs to neievērojam šodien?
  Nav taču kara laiks!

 22. Nu protams!
  Kamdēļ strādāt par algu, kas tev neko tāpat neatrisina?

Draugiem Facebook Twitter Google+