×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2012
Drukāt

Republikāņu kandidātiem fotofinišs Aiovā

Foto - LETAFoto - LETA

ASV vidienes štatā Aiovā, kur otrdien notika pirmās priekšvēlēšanu sapulces, izraugot Republikāņu partijas kandidātu ASV prezidenta amatam, ar niecīgu pārsvaru uzvarējis Mits Romnijs.


 

Bijušais Masačūsetsas pavalsts gubernators pārspēja savu tuvāko konkurentu – bijušo Pensilvānijas štata senatoru Riku Sentorumu – tikai ar astoņām balsīm, lai gan priekšvēlēšanu sapulcēs kopumā piedalījušies 122 255 republikāņu atbalstītāji. Ņemot vērā, ka nākamās priekšvēlēšanas 10. janvārī notiks Ņūhempšīras pavalstī, ko uzskata par vienu no Romnija galvenajiem atbalsta punktiem, uzvara Aiovā ir nostiprinājusi viņa vadošās pozīcijas cīņā par kandidēšanu uz prezidenta amatu no Republikāņu partijas. Vienlaikus Aiovas priekšvēlēšanu iznākums liecina, ka Romnijam līdz šim tā arī nav izdevies iegūt konservatīvi noskaņoto republikāņu uzticību. “Ja pēc miljoniem dolāru iztērēšanas jau otrajai kampaņai (2008. gada priekšvēlēšanās Aiovā Romnijs ieguva līdzīgu balsu skaitu. – V. B.) jūs nevarat pārliecināt pat paša partijas biedrus, kādas izredzes jums var būt rudenī?” par Romnija iespēju novembra vēlēšanās uzvarēt demokrātu kandidātu, pašreizējo prezidentu Baraku Obamu šaubās pieredzējušais republikāņu politiķis Roberts Hauss. Tomēr, ņemot vērā dolāru miljonus viņa kampaņas kasē un spēcīgo palīgu komandu, Romnija izredzes pēc uzvaras Aiovā ir labākas nekā viņa sāncenšiem.

Bijušais senators no Pensilvānijas Sentorums, kuru vēl nesen uzskatīja par vāju pretendentu, atšķirībā no Romnija dodot politiķiem neraksturīgi skaidras atbildes uz saimnieciskiem un politiskiem jautājumiem, guva negaidīti plašu atbalstu.

Romnijs un Sentorums Aiovas priekšvēlēšanu sapulcēs katrs ieguva pa 25% balsu, apsteidzot Teksasas kongresmeni Ronu Polu, kuru atbalstīja 21% republikāņu. Ceturtais ar 13% balsu Aiovā palika bijušais Kongresa pārstāvju palātas spīkers Ņūts Gingričs, kura vadībā 1994. gada vēlēšanās republikāņiem izdevās atgūt vairākumu Kongresā.

Pēc rezultātu paziņošanas vismaz viens no pretendentiem – Teksasas gubernators Riks Perijs, kurš bija piektais ar desmit procentiem balsu, – ļāvis noprast, ka viņa dalība sacensībā par kandidēšanu prezidenta amatam varētu būt beigusies.

Vienīgajai sievietei, kas pretendē uz republikāņu nomināciju, Mišelai Bahmanei Aiovā neveicās, un viņa ar pieciem procentiem balsu palika sestajā vietā, kas varētu pamudināt arī viņu izbeigt kampaņu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+