Mobilā versija
+9.8°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Trešdiena, 28. jūnijs, 2017
16. maijs, 2017
Drukāt

Rīga pret kokiem (4)

Foto Facebook/Pilsēta cilvēkiemFoto Facebook/Pilsēta cilvēkiem

Zibakcija Pērnavas ielas kastaņu aizstāvībai

Inese Vaidere, EP deputāte

Šī gada pavasaris nav bijis dāsns. Košo krāsu trūkums iezadzies daudzās sarunās, un ik pa laikam izskan neapmierinātība ar laikapstākļiem. Koki, pie kuriem aizķeras mūsu skatiens, kā pie pavasara indikatoriem, vien maija vidū iekrāsojās zaļi un pilsēta beidzot nešķiet rudenīgi pelēka. Koki un to sniegto bieži novērtējam par zemu. Tie dod mums ēnu, kur patverties karstās vasaras dienās, sargā māju iedzīvotājus no trokšņa, putekļiem un izplūdes gāzēm. Koki attīra gaisu un nodrošina barību putniem. Un visbeidzot – tie padara pilsētvidi skaistāku. Lai gan šīs lietas ir ārkārtīgi svarīgas rīdziniekiem un pilsētas viesiem, Rīgas domes attieksme šķiet jau leģendāri negatīva.

Sašutums par kārtējā veselā Rīgas koka nozāģēšanu medijos ir regulārs, taču domei tas netraucē vieglu roku tos izzāģēt un, neko vietā nestādot, vienkārši aizbruģēt nu jau tukšās vietas. Līdz ar “kapu tramvaja” maršruta izbūvi, Rīga var zaudēt arī 31 kastaņa aleju, kas Pērnavas ielu atstās pliku un nabagu, savukārt līdzās esošo namu iedzīvotājiem būs jāatvadās no dabiskā skaņas slāpētāja un gaisa attīrītāja.

Bezatbildīgā domes attieksme ir tieši saistīta ar to, kas tad lemj par koku izciršanu Rīgā. Apstādījumu saglabāšanas komisija atrodas Rīgas pilsētas būvvaldes paspārnē un gandrīz puse tās sastāva nāk no būvvaldes kabinetiem. Atceros darbu šajā, toreiz gan neatkarīgajā, Rīgas domes komisijā 2001./2002. gadā. Toreiz mēs cīnījāmies par kokiem, izskatījām katru gadījumu, katru koku vērtējām un to darījām kopā ar dabas draugiem. Šobrīd, apskatot komisijas darbu, redzam, ka vien retos gadījumos komisijas lēmums par koku izciršanu ir negatīvs un vēl retāk pie cērtamo koku apraksta, atrodams vārds “kalstošs”. Lēmumi par labu koku izciršanai gan pilda pilsētas kasi. Cirtējiem jāmaksā kompensācija par karu izcirsto koku, un, atkarībā no koku sugas un atrašanās vietas, tā var būt mērāma gan desmitos, gan tūkstošos eiro. Neapšaubāmi, Rīgas domei šie līdzekļi ir, ai, kā vajadzīgi, jo noder dažādu “bezmaksas” koncertu rīkošanai un pilsētas vadības spalvu spodrināšanai.

Cilvēku protesti pret koku nociršanu netiek ņemti vērā, vēl ļaunāk – paziņojumus par publisko apspriešanu slēpj vietās, kur iedzīvotāji šo informāciju nemaz nespēj atrast, taču atbildīgās iestādes problēmu tajā nesaskata. Rīgas domes ignorance pret iedzīvotāju vēlēšanos dzīvot zaļā Rīgā tiešām kļuvusi leģendāra. Šie jautājumi manā dienaskārtībā nonāk ne tikai kā Rīgas iedzīvotājai, bet arī kā Eiropas Parlamenta deputātei un bijušajai Vides ministrei, saņemot vietējo nevalstisko organizāciju vēstules. Rīgas domes atbilde uz viņu sūdzībām neseko, jo “tas ir tikai viedoklis”, pat, ja viedoklis balstīts uz virkni faktu un komisijas lēmumiem. Tas parāda domnieku attieksmi pret pilsētu un tās iedzīvotājiem.

Kam mūsu galvaspilsēta ir paredzēta? Caurbraukšanai vai dzīvošanai? Kāpēc tā vietā, lai beidzot tiktu veidota park&ride sistēma, kas gan atvieglotu satiksmi Rīgas centrā, gan samazinātu gaisa piesārņojumu, Rīgas dome turpina izcirst kokus un paplašināt ielas par labu automašīnām? Kāpēc jautājumos, kas skar katru Rīgas iedzīvotāju un viesi, netiek ņemti vērā pilsētnieku viedokļi un pat protesta akcijas?

Apstādījumu saglabāšanas komisijai ir jābūt no būvvaldes neatkarīgai, jo abu intereses ir klaji pretējas. Šobrīd koku un dabas intereses Rīgā nepārstāv neviens, izņemot nevalstiskās organizācijas, kuru sacīto dome ignorē.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. kur nu vēl tie, kas iemūrēti asfaltā… nezin, kāopēc citur eiropā var būt lilei koki pilsētās?

 2. Latvijā ļoti iznīcina gandrīz visus mežus.
  Un pilsētās šī mode vienkārši turpinās.

  • Degradētos pilsētas kvadrātkilometrus grūtāk padarīt skaistus, tīrus un veselīgus.
   Zem viena liela, dzīva koka ir laba, (cik nu pilsētā iespējama), tīra zeme.

   Nozāģēt var tik ātri un viegli. Tehnika ir sagādāta…

   Bet, lai izaudzinātu skaistu aleju, simts un vairāk gadu ir vajadzīgi.

 3. Vides ministrija ir Nacionālās apvienības pārzinā, vai tiešām neviens šo nekrietnību nevar apturēt?

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (7)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+