×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
7. novembris, 2014
Drukāt

“Ripplewood” banku “Citadele” grib attīstīt par reģionālo čempionu (1)

Foto-LETAFoto-LETA

AS fonds “Ripplewood Advisors LLC” (“Ripplewood”) vēlas banku “Citadele” attīstīt par reģiona čempionu, piektdien žurnālistiem teica “Ripplewood” izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss.

“Mūsu stratēģija ir padarīt banku pirmkārt par vietējo, tad par reģionālo čempionu,” sacīja Kolinss, uzsverot, ka plāns, kā to īstenot, tiks izstrādāts nākamo sešu mēnešu laikā, bet visiem investoriem ir pārliecība par izdošanos.

“Mēs esam ļoti entuziastiski par šo investīciju, par šo banku un menedžmenta komandu, šo valsti, reģionu un iespēju spēlēt kaut mazu lomu tā tālākajā ekonomikas izaugsmē. Mūsu lēmums investēt “Citadelē” simbolizē mūsu pārliecību gan par visām institūcijām, gan Latviju kopumā,” ascīja Kolinss, norādot, ka ir sapulcināta arī ļoti ietekmīgu investoru grupa, kurā ir leģendārais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers un citi nozīmīgi ieguldītāji.

Kolinss norādīja, ka ar investīcijām nodarbojas jau ilgi un “Citadeles” iegāde atbilst ļoti vienkāršajam ilgtermiņa investīciju modelim – ieguldīt naudu tur, kur attīstības tendences ir labvēlīgas.

Atklāj investoru vārdus

“Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs piektdien preses konferencē arī atklāja bankas “Citadele” investoru vārdus.

Investoru vidū ir bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers, Ēģiptes miljardieris Nasevs Saviris, ASV investīciju bankas “Allen & Company” izpilddirektors Stenlijs Šūmans, ASV investīciju kompānijas “Cramer, Roshental & McGlynn” līdzdibinātājs Džeralds Krāmers, kanādiešu fonds “Vealhouse Capital Management”, centra “Belfer Center for Science and International Affairs” direktors Graiems T.Alisons, Kanādas ilgtspējīgās attīstības tehnoloģijas padomes priekšsēdētājs Džeims L.Basili, Metjū O.Digs, kurš bijis “Copeland Corporation” prezidents, Danandžaja Dvivedi, kurš bijis bankas “Šinsei” korporatīvais izpilddirektors, “EMS Capital LP” pārstāvis Edmonds Safra, Džeimss E.Stenlijs, kurš ir vadošais partneris “BlueMontain Capital”, uzņēmumu “Wolfensohn Fund Management” un “Wolfenson&Company, LLC” priekššēdētājs Džeims D.Volfensons, uzņēmums “Baupost Group”.

Šie investori iegūs 52,6% bankas “Citadele” akciju, bet “Ripplewoods Advisors LLC” piederēs 22,4% akciju. Savukārt Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% bankas kapitāldaļu.

PA: valsts atgūs visu “Citadelē” ieguldīto

Tikmēr jaunais Privatizācijas aģentūras (PA) valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs pauda pārliecību, ka valsts atgūs visus “Citadelē” ieguldītos līdzekļus.

Viņš norādīja, ka būtiskākie ieguvumi no bankas “Citadele” akciju pārdošanas darījuma starptautiskajai investoru grupai ir vairāki. “Visi mērķi, kas bija uzstādīti ir sasniegti. Ir piesaistīts investors ar ļoti labu reputāciju un ļoti stabilu finanšu situāciju, investors ar pieredzi banku sektorā, kurš var būtiski dažādot finansējuma avotus visā Latvijas banku sistēmā,” teica PA valdes priekšsēdētājs.

Viņš atgādināja, ka valsts par akcijām saņems 74 miljonus eiro, taču gala cena būs zināma pēc bankas finanšu rezultātu apkopošanas gada beigās. “Cena var koriģēties gan uz augšu, gan uz leju. Tā ir pierasta prakse standarta darījumos,” skaidroja Loginovs, norādot, ja cena būs zemāka, tad par šo starpību investori palielinās bankas pamatkapitālu.

“Mūsuprāt cena ir ļoti atbilstoša pašreizējais situācijai. Mēs paskatījāmies līdzīgus darījumus pēdējā laikā Eiropā un mūsu darījumā akciju cena ir nedaudz virs vidējā,” teica Loginovs.

Viņš uzsvēra, ka valsts atgūs visus bankā “Citadele” ieguldītos valsts līdzekļus. “Daļu atgūs tagad, daļu 2017.gadā,” sacīja Loginovs. Banka “Citadele” atmaksās 18,4 miljonus eiro no subordinetā aizdevuma, tostarp Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) pārfinansēs daļu subordinētā aizdevuma 11,21 miljona eiro apmērā. Savukārt atlikušo daļu 34,72 miljonu eiro apmērā saskaņā ar esošo līgumu banka “Citadele” valstij atmaksās līdz 2017.gada beigām. Tāpat valsts turpinās saņemt procentu maksājumus.

Kopā “Citadelē” valsts ir ieguldījusi 378 miljonus eiro. “Darījuma rezultātā līdz 2017.gadā valsts atgūs vairāk līdzekļu nekā ieguldīts,” teica PA vadītājs.

Jau vēstīts, ka bankas “Citadele” valstij piederošās akcijas 12 starptautisku investoru grupa un “Ripplewood Advisors LLC” iegādājas par 74 miljoniem eiro.

Atbilstoši darījuma nosacījumiem jaunie bankas investori un līdzšinējais akcionārs ERAB palielinās bankas “Citadele” kapitālu par 10 miljoniem eiro. Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas “Ripplewood” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju.

Banka “Citadele” dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – “Citadele”, bet “Parex banka” sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Savulaik arī Latviju pasludināja par Baltijas tīģeri. Kas no tā ir iznācis, mēs visi labi zinām.
    Nepaies neko ilgs laiks, kad mēs uzzināsim ar to, kas iznāks no Citadeles.
    Valsts atgūšot visu tur ieguldīto naudu? Lai nu Dievs dod! Taču vienlaicīgi arī valsts būs zaudējusi iespējas ar šo banku pelnīt. Un tas nav mazs zaudējums. Taču banka esot obligāti jāpārdod. Tāda lūk, esot Eiropas prasība un parakstītie līgumi ar ES. Pieņemsim, ka tā arī ir. Tikai kad tādā gadījumā tiks pārdota tā Parex bankas otrā, sliktākā puse ( Reverta). Vai tad tā nav obligāti jāpārdod???? Izskatās, ka ar šīs sliktās bankas zaudējumiem nāksies valdībai vien tikt galā. Un labi, ja tur pietiks tās no Citadeles atgūtas naudas.

Draugiem Facebook Twitter Google+