Latvijā
Kriminālziņas

Risks iegrābties ar viltotu naudaszīmi ir niecīgs0

Šā gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā atklāti 823 eiro naudas viltojumi, to skaitā 708 viltotas banknotes un 115 monētas.

Starp Latvijā izplatītākajiem viltojumiem joprojām ir 50 eiro banknotes (ap 75%), pārsvarā tās pirmās sērijas 50 eiro banknotes. No monētām lielākoties viltotās ir 2 eiro monētas.

Latvijas Bankā nule publiskotie dati liecina, ka šajā laikposmā viltoto naudaszīmju bija mazliet vairāk nekā 2017. gada sešos mēnešos, kad tika atklātas 656 viltotas banknotes. Toties viltoto monētu skaits šogad sarucis. Pērn to bija 140.

Tādējādi šogad pieauguši viltojumu nodarītie finanšu zaudējumi – 2017. gada 1. pusgadā viltoto naudaszīmju kopējā vērtība bija 32 109 eiro, bet šā gada pirmajos sešos mēnešos – 40 553 eiro apmērā.

Vismazāk viltojumu

Tik un tā Latvija joprojām ir starp sešām eirozonas valstīm (Igauniju, Somiju, Kipru, Slovākiju, Lietuvu), kurās ir vismazākais viltojumu skaits, rēķinot uz vienu iedzīvotāju.

Visjaunākais Eirosistēmas pārskats liecina, ka 2018. gada 1. pusgadā eirozonā atklāts 301 000 viltotu banknošu. 2017. gada 1. pusgadā to bija 331 tūkstotis. Arī eirozonā visvairāk viltotās (ap 83% no viltojumu skaita) bija 50 un 20 eiro banknotes.

Tomēr, salīdzinot ar apgrozībā esošo īsto banknošu skaitu, viltojumu skaits joprojām ir tik niecīgs, ka iegrābties ar viltotu naudaszīmi ir maz izredžu. Pašlaik apgrozībā ir vairāk nekā 21 miljards eiro banknošu, kuru kopējā vērtība pārsniedz 1,1 triljonu eiro. Kaut arī eiro banknotes ir pietiekami labi aizsargātas pret viltojumiem, tāpat viltojumu skaits ir niecīgs, Latvijas Bankā aicina iedzīvotājus vērīgāk raudzīt, kādu naudu viņiem dod.

Uz jautājumu, kā visbiežāk atklāj viltojumus, ja visos lielākajos tirdzniecības centros ir aparātiņi, kuriem pārdevēji visas naudaszīmes izlaiž cauri, Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes vadītāja vietnieks Kristaps Otersons atbild, ka nauda ir apritē arī privāti – starp cilvēkiem, tirgū un citur, kur gan pārdevēji, gan pircēji reizēm ir nevērīgāki pret naudu, nekā būtu nepieciešams. Visvairāk viltojumu Latvijas Bankas naudas pārbaudes centrā ienāk no inkasācijas firmām, to skaitā no bankomātos iemaksātajiem viltojumiem.

Galerijas nosaukums

No Latvijas ražotnes – tikai viena banknote

Jautāts, vai no viltojumu skaita ir pašmāju blēžu darinājumi vai arī tie ieceļo Latvijā no citām valstīm, Latvijas Bankas pārstāvis atbild, ka pēc nonākšanas apgrozībā visvairāk ir banknošu viltojumu, kas ienāk no ārvalstīm. No kādas 2015. gadā Latvijā atklātās viltojumu “ražotnes” apgrozībā bija nonākusi viena viltota 50 eiro banknote.

Kā zināms, pašlaik eirozonā apgrozībā ir divu veidu banknotes – 1. sērijas un 2. jeb Eiropas sērijas naudaszīmes. 1. sērijas banknotes ieviesa eiro pirmsākumos. Pašlaik pakāpeniski tās nomaina 2. jeb Eiropas sērijas banknotes.

Pagrozot 1. sērijas 20 eiro banknoti aversā, ir redzams mainīgs hologrammas attēls. Reversā redzama zeltīta josla. Aplūkojot banknoti pret gaismu, kļūst redzama ūdenszīme, pretviltošanas josla un caurskata zīme. Savukārt īpašā iespiedtehnoloģija ļauj banknoti viegli atpazīt ar taustes palīdzību.

Pagrozot Eiropas sērijas 20 eiro banknoti, sudrabotajā joslā caurspīdīgā logā redzams Eiropas portrets un uz smaragdzaļa skaitļa ieraugāms kustīgas gaismas efekts, kas pārvietojas augšup un lejup. Izmantojot īpašas iespiedtehnoloģijas, uz banknotes virsmas izveidots unikāls iespiedums, ko var viegli sataustīt. Aplūkojot banknoti pret gaismu, var redzēt logu ar portretu un ūdenszīmi, kā arī pretviltošanas joslu. Savukārt 1 un 2 eiro monētas ir izgatavotas no bimetāla ar reljefu iespiedumu apmalē, kas nozīmē, ka tās ir viegli pazīt lietotājam, bet grūti un dārgi viltot.

Saistītie raksti

Tā kā viltojumu kvalitāte lielākoties ir vāja, pietiekot vērīgāk apskatīt un aptaustīt naudaszīmi, lai saprastu, ka tā ir viltota. Ja radušās šaubas, aizdomīgās naudaszīmes vai monētas var nodot Latvijas Bankas kasēs – Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B, filiālē Liepājā, Teātra ielā 3, kā arī tuvākajā policijas iecirknī.

Kopš 2016. gada 1. jūlija Latvijas Bankā darbojas vienotais naudas pārbaudes centrs. Agrāk naudas viltojumu pārbaudes notika Latvijas Bankā un policijā, bet pašlaik visas aizdomīgās naudaszīmes un monētas aptuveni nedēļas laikā pārbauda Latvijas Bankas naudas laboratorijā.

LA.lv