×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. janvāris, 2017
Drukāt

“Rumbas kvartets” ar īstenām sirdsdziesmām

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No kreisās: Rolands Stucers, Artis Šimpermanis, Gatis Lagzdenieks, Guntis Stucers.

Jaunajā gadā klausītājiem par prieku “Dzintara dziesmās” ar senu dziesmu jaunās skaņās  “Tur, kur Pērse čalo” ir atgriezies “Rumbas kvartets”. Puiši turpina iesākto – ierakstīt senās dziesmas. “”Rumbas kvartets” – tā ir tāda apzināta misija! Dziesmas mēs ieskaņojam, ierakstām studijā, izdodam kādā albumā, un tās vienmēr paliks mūžam jaunas,” smaidot teic Artis Šimpermanis.

Atzīstos Artim, ka, vērtējot viņu paveikto, nevilšus rodas vēlēšanās “Rumbas kvarteta” puišus saukt par pērļu zvejniekiem, tikai viņu pērles ir dziesmas. “Nu dikti smuki skan – pērļu zvejnieki, bet sava patiesība tur ir,” nenoliedz Artis un smaidot piebilst: “”Rumbas kvartets” šogad maijā svinēs četru gadu jubileju un tas ir īpaši, jo esam četri grupas dalībnieki! Savu muzikālo darbību turpinām ar senajām ziņģēm un galda dziesmām, kuras pēc daudziem gadiem atdzimst mūsu instrumentu skanējumā.”

Kad Arti aicinu atklāt dziesmas “Tur, kur Pērse čalo” atrašanas stāstu, viņš neslēpj, ka šīs dziesmas vārdus viņš meklējis vairāk nekā 20 gadus. “Konkrēti šīs dziesmas melodiju zināju jau kopš padsmit gadu vecuma, bet nebija dziesmas vārdu. Arī daudzajās dziesmu kladēs, kas mums sadāvinātas lielā skaitā, nebija atrodami šīs dziesmas vārdi. Bet tomēr mūsdienu tehnoloģijas un konkrēti internets deva iespēju pamanīt folkloras kopas “Rota” videoierakstu no Rencēniem, kur tika izpildīta šī dziesma kādā saviesīgā pasākumā. Tad tikai atlika sazināties ar “Rotas” vadītāju Irēnu Garais, kura atsūtīja man šīs dziesmas vārdus. Jāsaka, ka mūsu izpildītais dziesmas variants ir mazliet atšķirīgs melodiskā ziņā, nekā to dzied Vidzemes pusē. Tāpēc es arī mūsu klausītājiem saku: “Neņemiet, lūdzu, ļaunā, ja jūsu pusē šī dziesma ir dziedāta citādi! Lielākā daļa dziesmu gadu desmitiem cauri no mutes mutē ir gājušas, tāpēc arī ir tik daudz variāciju ar meldijām un vārdiem bijušas. Lielai daļa dziesmu nav ne nošu pierakstu, nekā. Autori arī nav zināmi. Mēs vienmēr cilvēkiem sakām – lūdzu piesakieties, ja jūs zināt kādu stāstu, kas ir dziesmas vai vārdu autors. Vairākām dziesmām mēs esam atraduši autoru,” skaidro Artis.

Šī būs jau ceturtā reize, kad “Rumbas kvartets” mēģinās sasniegt aptaujas virsotni. “Nu, mums patiess prieks, ka tikām uzaicināti piedalīties “Amigo Dzintara dziesmu” aptaujā! Aptauja ir sava veida barometrs, lai redzētu, vai šī žanra mūzika klausītājiem ir saistoša. Kādi būs rezultāti, to rādīs laiks, bet, kā jau iepriekš esam teikuši, galvenais dalībai aptaujā ir iespēja mūsu klausītājiem dzirdēt ko nedaudz piemirsto jaunās skaņās,” smaidot teic Artis un neslēpj: “Bet, protams, ar devu neliela azarta!”

Gada sākums ir īstais brīdis atskatīties uz paveikto un kalt jaunus plānus. “Iepriekšējais gads bija lielisks! Tas mums pagāja koncerttūres zīmē! Protams, muzicējām arī festivālos, pilsētas svētkos, zaļumballēs un jubilejās, izbraukājām Latviju krustu šķērsu, bet tik un tā nevarējām būt visur, kur tikām aicināti. Iepriekšējo gadu mēs noslēdzām ar 100 pasākumiem, kuros mēs piedalījāmies. Galīgi nav slikti! Jaunais gads jau ļoti strauji aizpildās ar pasākumiem, bet esam arī ieplānojuši šogad strādāt pie jauna studijas albuma, lai gada nogalē to varētu nodot klausītājiem vērtēšanai. Tā ka gads solās būt vēl ražīgāks nekā iepriekšējais,” teic Artis.

“Rumbas kvartetam” ir tādas dziesmas, ko cilvēki iznesuši cauri laikam, glabājot tās savā sirdī un dziedot, tad jau var teikt, ka visas “Rumbas kvarteta” dziesmas ir sirdsdziesmas. Kas ir tas pamudinājums, kas jums liek meklēt sirdsdziesmas? Artis to nenoliedz: “Tā ir taisnība, jo visas šīs dziesmas, kas ir izdzīvojušas cauri gadu desmitiem, kariem un politiskiem aizliegumiem, joprojām ir cilvēku sirdī un ir īstenas sirdsdziesmas! Šajā laikmetā, kad visur skan fona mūzika – braucot auto, šmorējot pie plīts virtuvē vai svinot jubilejas, mēs ļoti maz dziedam un ar katru paaudzi arvien mazāk. Ir saglabājušās senās dziesmu klades, bet daudzām dziesmām vairs nezinām melodijas, un dziesmu vārdi bez melodijas ir tikai dzeja. “Rumbas kvarteta” zēni vēlas, lai šīs dziesmas skanētu arī pēc mums! Lai skan!”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+