×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
29. novembris, 2016
Drukāt

Asinīm pielietas ielas un knupīši sarkanā sniegā. Rumbulas traģēdijai – 75 (38)

Foto no muzeja "Ebreji Latvijā" krājumaFoto no muzeja "Ebreji Latvijā" krājuma

Pirms 75 gadiem norisinājās Rumbulas traģēdija – lielākā ebreju masveida iznīcināšanas akcija nacionālsociālistiskās Vācijas okupētajā Latvijā. 1941. gada 30. novembrī un 8. decembrī Rīgas pievārtē vācu SS, SD un policijas spēki ar latviešu SD un policijas atbalstu brutāli noslepkavoja 25 000 cilvēku.

1941. gada 16. novembrī Rīgā ieradās augstākais SS un policijas pavēlnieks Ostlandē un Ziemeļkrievijā SS obergrupenfīrers Fridrihs Jekelns un par ebreju noslepkavošanas vietu tika izvēlēta tieši Rumbula. Padomju karagūstekņiem tur lika izrakt trīs 10 m garas, 12 m platas un 3 m dziļas bedres. 28. novembrī Rīgas geto ebrejiem paziņoja, ka viņus, izņemot 16 – 60 gadus vecus darbspējīgus vīriešus, pēc dažām dienām pārvietos uz citu nometni. Līdzi drīkstot ņemt 20 kg mantu. Nākamajā dienā 4500 darba spējīgos vīriešus pārvietoja uz speciāli izveidotu nožogojumu – Mazo geto – starp Lielo Kalna, Lauvas, Ludzas un Daugavpils ielu, bet aptuveni 300 sievietes šuvējas aizveda uz Termiņcietumu pie Brasas dzelzceļa stacijas.

30. novembra rīts

1941. gada 30. novembrī plkst. 5.00 no rīta vācu un latviešu SD un policijas vienības brutāli sāka izdzīt ebrejus no viņu mītnēm Rīgas geto. Izdzītos sapulcināja kolonnās pa 1000 cilvēku, un tad pa Ludzas, Līksnas un Lauvas ielu dzina ārā no geto. Tos, kuri nepakļāvās vai nespēja paiet vecuma vai slimības dēļ, nežēlīgi noslepkavoja pašu dzīvokļos vai pēc tam uz ielas. Rīgas kārtības policijas darbinieks Pēteris Stankēvičs nopratināšanā 1945. gada 16. janvārī padomju drošības iestādēm stāstīja: “Ebrejus būtu vajadzējis vest uz citu nometni. Bet, ieejot geto, ieraudzījām citādu ainu: visapkārt bija izmētātas mantas un dažādās skvēra vietās gulēja nogalināti ebreji. [..] Varēja secināt, ka no geto ēkām ebrejus bija veduši ārā SD policijā dienējošie vācieši un latvieši un ka tos, kas pretojušies, viņi bija grūduši, situši un dažus pat nogalinājuši.” No plkst. 6 līdz 12, vācu SD komandētas un vācu un latviešu kārtības policijas apsargātas, 12 kolonnas dzina kājām uz 10 kilometru attālo Rumbulas mežu. Cilvēkus, kuri centās bēgt, nespēja paiet vai atdalījās no kolonnām, lai atpūstos, nošāva uz vietas. Līdz dienas beigām geto teritorijā un pa ceļam uz Rumbulu nogalināja gandrīz 1000 ebreju. Pēc geto iztukšošanas dienas vidū sākās līķu savākšana tā teritorijā. To veica ebreju darba komanda, kas aizveda noslepkavotos uz iepriekš izraktu lielu bedri Vecajos ebreju kapos. Šajā dienā nošāva arī Rīgas geto slimnīcas pacientus. Vēl vairākas dienas pēc akcijas pagrabos un bēniņos gulēja nogalināto cilvēku līķi.

Prātam neaptveramās masu slepkavības Rumbulā sākās 30. novembra rītā ap plkst. 8.15 – 9.00, kad kā pirmos noslepkavoja iepriekšējā vakarā uz Šķirotavas dzelzceļa staciju atvestos un pa nakti uz Rumbulu aizdzītos 942 Berlīnes ebrejus. Viņus bija paredzēts izvietot no vietējiem ebrejiem “atbrīvotajā” Rīgas geto, bet, tā kā tas vēl nebija izdarīts, arī viņus nosūtīja uz Rumbulu. Nākamie upuri bija Rīgas ebreji, kuru kolonnas no plkst. 9 līdz 15 sasniedza Rumbulu. Viņu konvojēšanu uz slepkavības vietu pārņēma vācu un latviešu SD vienības, pa ceļam atņemot mantu saiņus, vērtslietas, drēbes un apavus. Ebrejiem lika izģērbties līdz apakšveļai, bet daļai sieviešu pavisam kailām. Dodoties pēdējā gaitā, daļa nāvei nolemto skaitīja lūgšanas, citi vaimanāja un raudāja. Daudzi centās saglabāt pašcieņu. Ģimenes gāja sadevušās rokās, mātes cieši turot klāt savus bērnus. Upuriem lika nogulties ar seju uz leju, virsū jau nogalinātajiem un mirstošajiem, kuri vēl kustējās asinīs. Nelaimīgos vienlaicīgi trīs bedrēs mainoties slepkavoja 12 vācu SD vīru slepkavu komanda (pēcpusdienā to pastiprināja ar 20 vīriem no 2. operatīvās komandas), kuru F. Jekelns bija atvedis līdzi no Ukrainas. Ar padomju mašīnpistolēm, kas bija ie­statītas atsevišķiem šāvieniem, slepkavas nogalināja ebrejus no divu metru attāluma ar lodi pakausī. Šajā dienā Rumbulā noslepkavoja ap 13 000 cilvēku. Procesu novēroja speciāli uzaicināti augsta ranga vācu SS, SD, policijas un civilpārvaldes ierēdņi, kā arī atsevišķi latviešu SD un policijas pārstāvji. Slepkavošana beidzās līdz ar tumsu, kad nošāva viegli ievainotos, kuri, atgūstot samaņu, centās izrāpties no bedrēm. Simtiem nosmaka zem līdzcilvēku miesas smaguma. Pēc aculiecinieku stāstītā, vēl 1. decembra rītā ap plkst. 11.00 patvērumu Rumbulas stacijā meklējušas divas kailas, sašautas, asinīm notraipītas pusdzīvas sievietes. Viņas aizveda un nogalināja kopīgajā bedrē.

Slepkavošanas otrais cēliens

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. «Nav tāda lēmuma, ka varētu meklēt, kurš ir vainīgs. Un kurš nav. Mums vienkārši ir visiem jāuzņemas atbildība par šo sabojāto budžeta pieņemšanas procedūru un no tā jāizdara secinājumi, lai… Ka tādā veidā budžetu nedrīkst apstiprināt. Acīmredzot sākumā bija jāvienojas par saprātīgiem rāmjiem un procedūru kā tas notika. Mēs to neizdarījām. (..) Valdība neatbalstīja nevienu no šiem priekšlikumiem. Protams bija sarunas, lai varētu tikt atpakaļ uz ceļa un tas bija noprognozējams. Ja Saeimā tiks daudz priekšlikumu atbalstīts, tad nav jāgaida aplausus par šo visu procesu. Bet savākt atpakaļ izlaistu džinu izrādījās neiespējami».

 2. Linards Grantiņš Atbildēt

  Neiburgs “uzcepis” prātam neaptveramu murgu ainu ! Tāds haoss pie vāciešiem nenotika, par to labi rakstīja Grūtups. Grūtups, kurš bija veicis dokumentālu izpēti šajā jautājumā, skaidri pasacīja:”Neviens latvietis nevienu žīdu nav nošāvis !” Kas pasūtīja šo šausmu rakstu ? Kuram vajadzīgs šodien uzjundīt šo naidu pret latviešiem ? Kāpēc tiek citētas čekas pagrabos izsistās liecības ? Par Neiburgu un viņa fantāzijām variet lasīt tautastribunals.eu ja meklētājā ierakstīsiet: Neiburgs. Neiburgs jau nav latvietis un tur jau arī tā melīguma sakne ! Un, ko nozīmē šie teikumi: “Padomju okupētajā Latvijā holokausts ilgu laiku bija noklusēta tēma. Masu slepkavības vieta Rumbulā līdz 60. gadu sākumam bija pamesta un aizaugusi.” Kāpēc tika PSRS noklusēta šī tēma ???????? Un kā latviski saprotams”: 10 metrus garas un 12 metrus platas bedres ?”

  • Paldies,Grantiņa kungs! Atbildēt

   Un tos Grūtupa kunga citētos vārdus tiesā teica neviens cits,kā Fr.Jekelns,kurš tika sodīts ar nāvi,pakarot.Esmu pārsteigta par Neiburga rakstu.Vai tad viņš nav vēsturnieks?Patiešām kāda ceturtā daļa raksta ir murgi.

 3. Es to daļēji pieredzēju un tas viss bija briesmīgi! Tomēr Neiburgam vajadzētu izvairīties no melīgiem pārspīlējumiem, ka ap 1000 ebreju nogalināti ceļā uz Rumbulu. Cik es atceros, tad uz ielas nekāda šaušana nenotika. Arī vismaz 30.novembrī sniegs nebija, tikai netīri dubļi. Ja mēs runājam par tik drūmām lietām, tad tomēr vajadzētu turēties pie patiesības, nevis “izskaistināt” šos briesmu darbus ar pārspīlējumiem (asinīm pielietas ielas un knupīši sarkanā sniegā). Vēl Neiburgs, droši vien savas kautrības dēļ, aizmirsis pieminēt, ka ebreju izvadīšanā no geto piedalījās geto ebreju policisti. Neviens cits, ne vācu un latviešu kārtības policisti, ne arī SD vīri nezināja, kurus konkrētā dienā bija paredzēts izvest no geto un kurus nē. Skaidrs, ka ebreju policisti arī bija upuri, bet vai viņi nav līdzvainīgi notikušajā? Lielākā daļa no viņiem taču palika dzīvi. Tomēr lai kā, ebreju nogalināšana bija drausmīgs noziegums un žēl, ka sodu nesaņēma visi tie, kuri to izplānoja un izveda dzīvē…

 4. Kāpēc NKVdešņiku pēcteči holokausta tiražēšanai neizvēlējās Rumbulu, bet viņiem obligāti ievajadzējās Staļina un ASV cionistu sarīkotā WWII visvairāk cietušās tautas – latviešu, svētvietu?

 5. Maz, maz…

 6. Tas Grafiķis ir viens židu rasists kas ienīst latviešus.

 7. Tie kas te apšauba marksisma vardarbīgo raksturu, kura bija iestrādāta jau tās teorijā un ideoloģijā, lai izlasa Latvijas padomju enciklopēdijas 10. (1) sējuma 289. lpp. “vardarbības” skaidrojumu. Citēju tikai vienu teikumu:” Pēc sociālistiskās revolūcijas uzvaras vardarbība ir viena no proletariāta diktatūras funkcijām”(cēlonis). Un šajā sakarā ir vērts citēt vēl vienu teikumu no 2006. gadā 25.janvārī EP Parlamentārās asamblejas rezolūcijas par komunistisko režīmu izdarītajiem noziegumiem: “Totalitārais komunisms pasaulē ir nogalinājis vairāk nekā 100 miljonus cilvēku”(sekas). Tad kuram te galvā ir juceklis?

  • Будете разъяснять мне, что такое диктатура пролетариата? Уже смешно, начинаю смеяться. Каких только резолюций не напринимала эта самая парламентская ассамблея, и что. Одни голословные утверждения, без доказательств и фактов, сплошное политиканство. Я вот берусь утверждать, что от капитализма, от кризисов, голода и войн вызванных этой системой, людей в мире погибло более миллиарда! И докажите, что я не прав!

 8. Izlasiet visu ionterviju. Tur minēti arī revizionisti – kas pēta vēstures faktus.
  Izlasiet, kam taisnība – Dievs zina….
  Ērika Pribkes pēdējā intervija: Holokoustu izdomāja, lai slēptu savus briesmīgos noziegumus

 9. Saka, ka nedrīkst nevienu nolādēt, bet šie bendes lai ir nolādēti mūžu mūžos ! Lai gan visi ,viņi jau, visticamāk, ir aizsaulē. Cerams, ka ellē !
  To pašu gribētu novēlēt arī visiem NKVD bendēm !

 10. Читаешь комментарии и понимаешь, ничего не поменялось с тех пор в этой стране и в людях. Вот хоть сейчас собирай команду, а новые Арайсы найдутся в один момент! И всё может повториться. Это страшно.

 11. Rīgas konclāgera priekšnieks bija ebrejs, to šodien apvij slava, dēvē par cilvēku – leģendu. Pirms bija zināms, ka Salaspilī ceļ koncentrācijas nometni, tur celtniecības darbos bija iesaistīti latviešu celtnieki, tie tika tiesāti kā nacisti – slepkavas.
  Komunistu noziegumi ir šaušalīgi gan pēc izpildījuma, gan apmēra, pārspēj nacistus. Mums iesaka aizmirst, skatīties nākotnē. Tas nekādi neveicina izpratni par taisnīgumu, arī cilvēkmīlestību un iejūtību neveicina vienus izceļot, citus noniecinot.

 12. Te Annas kundze jautā, kāpēc vācieši tā ienīda ebrejus? Arī mūsu vēsturnieki apiet šo jautājumu, visā par notikušo traģēdiju vainojot Hitleru. Protams, viņš bija galvenais izpildītājs un vainīgais holokausta organizēšanā, kuram nav nekāda attaisnojuma, bet tās vairāk bija sekas nekā cēloņi, kuri meklējami krietni agrāk. 19. gs otrā pusē Markss radīja kreisi ekstrēmu mācību ar it kā cēlu mērķi – mazināt pasaulē sociālo netaisnību un materiālo nevienlīdzību. Tomēr šīs ideoloģijas piedāvātās metodes bija krasi ekstrēmas, jo tika balstītas šķiru cīņā, naida kultivēšanā un vardarbībā. Krievijā tika nodibināta uz šo ideoloģiju balstīta totalitāra sociālistiska valsts, kuras vadītāji un ideologi izvērsa absurdo marksisma ideju par vispasaules revolūciju. Vardarbība un masveidīga cilvēku slepkavošana tika izvērsta gan pašā Krievijā, jo marksisms deklarēja, ka “progresīva šķira lieto vardarbību, lai lauztu novecojušo sabiedrisko attiecību sistēmu”, gan ar Kominternes palīdzību šī revolūcija tika “eksportēta” arī uz citām Eiropas valstīm, tai skaitā Vāciju. Ar tiešu Kominternes atbalstu Vācijā notika divi šādi “revolūcijas” mēģinājumi. Sekas visam tam bija nacionālsociālisma ideju izplatīšanās un Hitlera nākšana pie varas. Jo Hitlers uzskatīja, ka marksisms sagrauj nāciju. Rezultātā izvēršot masveidīgu ebreju tautības iedzīvotāju slepkavošanu, tika izdarīts ne ar ko neattaisnojams starptautisks noziegums.

  • У вас каша в голове. Всё перепуталось и перемешалось, причины и следствие поменялись местами. По вашему получается, что евреи сами во всём виноваты.

   • Mums par mums tā vienmēr saka, tā esam pieraduši – kāpēc veda uz Sibīriju ?-paši vainīgi utt.

    • Простите, а что вывозили только вас? А русских, поляков евреев не вывозили, да? А кто писал доносы и списки составлял?! Разве не вы?

  • Hitlers ienīda ebrejus arī par to, ka viņi bija komunisti. Par cik, lielākā daļa ebreju bija komunisti, viņš izvēlējās tos iznīdēt, kā vien māk.

 13. volstrītas cūksuņi-zagļi un slepkavas Atbildēt

  jā, izglābt ebrejiņujs no Himlera-Rotšildmēslu bandas bija labs darbs.

 14. Labi gan , ka nabaga ebrejiņus mēs paglabām no gļēvajām vācu nacisteļu žurkām.Bet, šodien uzdevums ir cits- likvidēt rotšildmēslus un netīro volstrītas teroristisko salašņu bandu, kas tikpat metodiski kā vācu nacisteļķu zemcilvēki iznīdē Baltijas tautas Tātad, pie viena tādejādi mēs atbrīvosim arī nabaga asv valsteli no šo lopisko zaglīgo volstrītas-pentagona bandas izdzimteņu jūga.

 15. Tas protams ir briesmīgi un prātam netverami. Tajā pašā laikā bija ”atbrīvotāju” tanku bučošana 1940. gadā un tam kā atbilde no ”atbrīvotājiem” 1941. gadā pie vecās PSRS robežas Pleskavas apgabalā ēbrējus čekisti neielaida Krievijā ( iebraut tikai partijas aktīvistiem ) – lika atgriezties… Domā, kā gribi…

 16. tam nav sakars ar Latviju Atbildēt

  Latvijas Republika beidza eksistēt 1940.g. jūnijā, kad krievi okupēja Latviju.

 17. Ērika Pribkes pēdējā intervija: Holokoustu izdomāja, lai slēptu savus briesmīgos noziegumus
  JAUTĀJUMS: Pat ja Jūs apgalvojat, ka tāda nozieguma kā noziegumi pret cilvēcīgumu, par kuriem tiesāja apsūdzētos Nirnbergā, agrāk juridiskā formā nebija likumos kā tāda, un ka tas tika tieši šī starptautiskā tribunāla ieviests, tomēr vajag taču pateikt, ka šīs apsūdzības skāra šausmīgas darbības.

  ATBILDE: Nirnbergā vāciešus apsūdzēja par slaktiņu Katiņā, bet pēc tam 1990. gadā Gorbačovs atzina, kā tieši tie paši krievu apsūdzētāji tad arī nogalināja divdesmit tūkstoš poļu virsnieku mežā Katiņas tuvumā ar šāvieniem pakausī. 1992. gadā krievu prezidents Jeļcins uzrādīja oriģinālo dokumentu rīkojumam, kurš bija Staļina parakstīts.

  Vāciešiem pārmeta arī to, ka viņi it kā no ebrejiem taisījuši ziepes. Tādu ziepju eksemplāri nonāca pat ASV, Izraēlas un citu valstu muzejos. Tikai 1990. gadā kādam Jeruzalemes universitātes profesoram galu galā nācās atzīt, ka tas bija apmāns.

  JAUTĀJUMS: Jā, bet koncentrācijas nometnes – tas nav Nirnbergas tiesnešu izdomājums.

  ATBILDE: Kā jau es teicu, Nirnbergā daudz apsūdzību bija vienkārši izdomātas. Kas attiecas uz gāzes kameru esamību koncentrācijas nometnēs, mēs joprojām gaidām to eksistēšanas pierādījumus. Nometnēs ieslodzītajiem bija jāstrādā. Daudzi nometni atstāja dienas laikā darbu dēļ un vakarā atgriezās atpakaļ. Pieprasījums pēc darba rokām kara laikā neiet kopā ar apsūdzību, ka tajā pašā laikā kaut kur cilvēki stāvētu rindā, lai atrastu savu nāvi gāzes kamerās. Gāzes kameras izmantošana ir īpaši bīstama, lai saindētu visu tās apkārtni, tās pielietošana ir šausmīgi bīstama, nāvējoši bīstama arī visiem un visam, kas atrodas apkārt tai. Pati doma par to, lai sūtītu cilvēkus nāvē, pielietojot tādu metodi, tajā pašā vietā, kur dzīvo un strādā citi cilvēki, un lai turklāt par to neviens neuzzinātu, ir pilnīgi bezprātīga un arī visai grūti realizējama praktiski.

  • 60.gados runāja, ka ceļa uz bedri malas bijušas biezā slānī nosētas ar bērnu rociņām un kājiņām…
   Tikai, nezin kāpēc, adrese tika nosaukta dažus tūkstošus km ziemeļaustrumos ?

  • Lūk , kā netīrā bāba , naidu kurinoša rotšildmēslu- Latviešu slepkavu pakaļlaiža , rej uz krieviem, īpaši kaut kādu apstraktu krievu (tā CIA sūkātāji parasti izsakās, jo sajēgas par to cik tautu dzīvo KF šiem nav , interesē tikai ko nozagt asv tautelei “drošības dēļ”:))
   Bet, par katiņu runājot , jāatzīmē , 60. gados bija kārtēja komisija, tā atzina, ka katiņas” (domātas 3 vietas toreiz . PSRS teritorijā nošauto skaits variē no 3000 līdz 20000 , nav zināms kas šāvis (šodien noskaidrots , ka daļu šāva NKVD , un papildus vācu SD zonderkomandas vēlāk) un nevajag aizmirst, ka Vācu zemcilvēki Polijas teritorijā noslepkavoja vairāk kā 5850 000 cilvēkus, no tiem vismaz 3 400 000 poļus.
   Polijas ģenerālgubernātors , vācu žurka, Hans Franks rakstīja:”Polis nav cilvēks, tas ir lops.Iznīciniet tos visus , tikai atstājiet dažus kas strādās”

 18. Vai kāds vèsturnieks var paskaidrot kāpēc tā ienīda ebrejus? Par ko?

 19. Ārprāc… Vai kāds vēsturnieks var man paskaidrot kāpēc bija tāds naids pret ebrejiem? Ko viņi tàdu izdarīja, lai viņiem liktu tā ciest?

  • Nav vienkārša atbilde. Bailes? Atbildēt

   Un kāds naids bija stalinistiem pret saviem noslepkavotiem? Vińu asinis arī vēl līdz šai baltai dienai brēc pēc taisnības….. Ja ne atriebības. Jā….. Tas viss bija tik łoti, łoti šausmīgi. To nekad nedrīkst aizmirst ne no vienas ne no otras puses. Un ari vēl- cik daudz no šiem nevainīgiem upuriem bijā mūsu pašu pilsońi…. vienalga kāda tiem ticība vai tautība un vienalga kas vińus bendēja – vai brūnais vai sarkanais sātans. Lai visām vińu dvēselēm mūžīgs miers.

Draugiem Facebook Twitter Google+