×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
23. augusts, 2017
Drukāt

Saeima izvairīsies no pēdējā brīža piedāvājumiem

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ja parlaments pieņems Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iesniegtos grozījumus Saeimas Kārtības rullī, tad līdztekus tiem aktualizēsies jautājums par Saeimas frakciju un komisiju konsultantu darba kvalitāti.

Kad ierindas pilsonis vēlas uzzināt viena vai otra valdībā pieņemtā tiesību akta būtību, viņš parasti atduras pret garu, piņķerīgu tekstu, kur viena likuma vai Ministru kabineta (MK) noteikuma pants atsaucas uz citu, un pamatbūtība tā arī paliek nesaprasta. Taču anotācija ir sabiedrībai viens no nozīmīgākajiem informācijas avotiem par tiesību akta nepieciešamību, piemērošanu un ietekmi uz dažādām jomām. Ja tajā nebūs domas un izteiksmes skaidrības, tad to labākajā gadījumā sapratīs tikai tie, kas to uzrakstījuši.

Šobrīd MK akceptētajiem likumprojektiem ir obligāti jāpievieno anotācija, taču tas netiek prasīts citiem likumprojektu iesniedzējiem. Izmaiņas par to jau šobrīd gatavo Saeimas Juridiskajā komisijas izveidotā darba grupa, kuru vada Solvita Āboltiņa. Pacenties ir arī Valsts prezidents (VP) Raimonds Vējonis, nosūtot ierosinājumus, kādas izmaiņas, viņaprāt, būtu veicamas, lai likumdošanas process kļūtu caurskatāmāks un dotu iespēju ērtā un viegli uztveramā veidā iepazīties ar likumu normu pamatojumiem, kā arī nodrošinātu informāciju par to, kādas personas piedalījušās likumu izstrādē.

Nereti likumprojekts, nokļūstot no valdības parlamentā, tiek pārstrādāts tā, ka no iesniegtā varianta tikpat kā nekas nav pāri palicis. Izmainītajiem pantiem trūkst rakstiska pamatojuma, kāpēc šīs izmaiņas veiktas. Saeimas Kārtības rullis paredz pienākumu sniegt informāciju par likumprojekta sagatavošanas gaitā notikušajām konsultācijām tikai uz tiesību akta iesniegšanas brīdi, bet nevis par konsultācijām, kas notikušas pirms otrā vai trešā lasījuma. Valsts prezidents iesniedzis redakciju, lai novērstu šo nepilnību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+