×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Šalotes sīpoli. Kur nopirkt, kā audzēt? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kur var nopirkt šalotes sīpolu stādmateriālu? I. VITKOVSKA

Kad stāda šalotes sīpolus loku ieguvei pavasarī? GUNDEGA SIGULDĀ

Šalotes sīpoli (Allium ascalonicum) ir daudzgadīgi augi, kas gan ir līdzīgi parastajiem ģimenes sīpoliem, tomēr vairāk cero, ir maigāki un saldāki, arī lokiem ir maiga garša. Pavairojot veģetatīvi, pirmajā audzēšanas gadā šalotes sīpoli veido ligzdu ar 4–5 sīkiem sīpoliņiem, bet pēc pāris gadiem jau var būt vismaz 20 sīpolu, tāpēc tos bieži dēvē par ģimenes sīpoliem.

Šķirnes

‘Matador F1’– agrīns, augstražīgs hibrīds ar apaļiem, zeltainiem sīpoliem. Piemērots agrīniem sējumiem, jo izturīgs pret izziedēšanu. Veģetācijas periods ilgst 95 dienas. Īpaši piemērots ilgstošai glabāšanai. Dēstiem sēj martā, aprīlī; sēklu dīgšanai optimāla ir +20 °C temperatūra, tos izstāda pēc pavasara salnām. Sēklas var iegādāties “Dārza bodītē” Bauskā. Paciņa maksā 0,70 eiro.

‘Red Sun’ – agrīna šķirne, piemērota audzēšanai jebkurā augsnē. Sīpoli apaļi, 10–15 cm diametrā, ar sarkanu mizu, piemēroti uzglabāšanai. Sāk augt jau +2…+4 °C temperatūrā, tāpēc sīksīpoliņus var stādīt ļoti agri, tiklīdz augsne apžūst un to var apstrādāt (katrā ziņā līdz maija sākumam sīpoliem jau jābūt iestādītiem). SIA “Jelgavas sēklas” Jelgavā, Pētera ielā 1, sīksīpolus var iegādāties par 4,50 eiro kilogramā, bet SIA “Agrimatco Latvia” veikalā Bauskā šīs šķirnes sīksīpoli maksā 2,10 eiro (500 g).

‘Bonilla F1’ – vidēji agrīns hibrīds, kas neizzied. Veģetācijas periods ilgst 95 dienas. Ļoti labi uzglabājas. Sēklas nopērkamas SIA “Jelgavas sēklas”, cena – 2,82 eiro (iepakojumā aptuveni 1 g).

‘Ambition’ – nelieli, saldi sīpoli. Sēj pēc iespējas agri pavasarī, retina, ievērojot 30 x 5 cm attālumu. Ražu vāc augustā, septembrī. Sēklas veikalā “Dārza bodīte” Bauskā maksā 0,80 eiro.

‘Tosca’ – vidēji vēlīna šķirne, no sējas līdz ražas ieguvei paiet 129–132 dienas. Ar dzeltenbrūnu miziņu klātajiem, 12–14 cm garajiem sīpoliem ir sulīgs mīkstums, nav gredzenu un šim dārzenim raksturīgā sīvuma. Piemēroti ilgstošai uzglabāšanai. Sēklas veikalā “Dārza bodīte” maksā 0,70 eiro (fasējumā 2 g).

Šalotes ir lieliski piemērotas loku iegūšanai, jo ir daudz iekšējo pumpuru, tāpēc veido ļoti kuplu loku rozeti, nodrošinot lielāku ražu. Šos sīpolus pavasara ražai varēja stādīt jau rudenī. To var darīt arī ziemā, ja augsne nav sasalusi. Stādīšana rudenī un ziemā nepasteidzina ražu, bet ļauj racionāli saplānot darbus, turklāt nav jādomā, kur tos uzglabāt ziemā. Ražu iespējams paātrināt, dobei uzklājot plēvi vai agrotīklu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. …attēlā redzamais nav sīpols, bet gan ķiploks

Draugiem Facebook Twitter Google+