Mobilā versija
-0.9°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
19. marts, 2015
Drukāt

PVD mudina sargāt putnus no gripas

Foto - LETAFoto - LETA

Vai, uzturā lietojot putnu gaļu, var saslimt ar putnu gripu? SANITA B.

Pavasaros un rudeņos, kad Latviju šķērso gājputni, ir augstākais putnu saslimšanas risks ar šo infekcijas slimību, un to šajā laikā aktīvi uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Līdz šim Latvijas teritorijā augsti patogēnā putnu gripa nav konstatēta.

– Kā jau var secināt pēc nosaukuma, tā ir putnu saslimšana ar gripu. Cilvēki ar to neslimo! Slimību izraisa vīruss, kas pēc klasifikācijas ir radniecīgs visiem gripas vīrusiem, – informē PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas eksperte Māra Užule-Spriņģe.

Ir divi slimības veidi: augsti patogēnā putnu gripa izraisa strauju, akūtu saslimšanu un pat putnu bojāeju, bet zemi patogēnās putnu gripas gadījumā saslimšana norit vieglākā formā un nereti to pat nepamana.

Ar gripas vīrusu putni var inficēties:

• saskarsmē ar slimu sugasbrāli, tā ķermeņa izdalījumiem (īpaši izkārnījumiem) vai ar vīrusu aptraipītu barību, ūdeni, priekšmetiem, arī putnu kopēja drēbēm un apaviem;

• pārnēsājot vīrusu no vienas mājputnu novietnes uz citu. Tas iespējams, pārvietojot putnus; ar cilvēku kustību (ja kopēja apģērbs un apavi ir aptraipīti ar slimības izraisītāju); ar aptraipītiem transportlīdzekļiem, inventāru, būriem un barību.

Augsti patogēnās putnu gripas vīruss var ilgi saglabāties apkārtējā vidē, it īpaši, ja ir zema apkārtējās vides temperatūra.

PVD aicina komerciālo mājputnu audzētājus un piemājas mājputnu saimniecību īpašniekus ievērot vairākus bioloģiskās drošības pasākumus.

• Mājputnus turēt iežogotās teritorijās, aplokos, kur tiem nebūtu saskares ar savvaļas un it īpaši ar migrējošajiem putniem.

• Mājputnu novietnē neielaist nepiederošas personas.

• Pie ieejas novietnē novietot dezopaklāju.

• Ievērot personisko higiēnu (regulāri mazgāt rokas) un, kopjot mājputnus, izmantot tikai šim darbam paredzētus apavus un apģērbu, kas netiek valkāts ārpus novietnes.

• Iegādāties un savā saimniecībā turēt tikai zināmas izcelsmes putnus.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+