Foto – Valdis Semjonovs

Satiec savu meistaru! 0

Četras pavasara dienas, gaidot šīs vasaras Dziesmu un deju svētkus, Latvijā notiks radošas nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbnīcas, individuālas nodarbības, paraug­demonstrējumi, koncerti un danči.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijas diktators Putins ir gatavs veikt nelielu militāru operāciju pret kādu no Baltijas valstīm
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
Lasīt citas ziņas

Vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā no 4. līdz 7. aprīlim mācekļus un interesentus pie sevis aicinās tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki, stāstnieki, teicēji, muzikanti un citu tradicionālo prasmju zinātāji.

Meistarus varēs satikt darbnīcās, studijās, muzejos, skolās, kultūras centros, bibliotēkās un viņu dzīvesvietās, kur tie dalīsies ar savām prasmēm un zināšanām, un ikvienam būs iespēja klausīties stāstus un izzināt tradīcijas, kas saistītas ar dabu un visumu, kā arī iemācīties pavisam praktiskas lietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekts “Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts Eiropas projektā “Eiropas amatu prasmju dienas”. Tādēļ šajā laikā arī citviet Eiropā dažādu amatu meistari aicina apgūt senās prasmes un zinības.

Pieredze rāda, ka gribētāju netrūkst, un jau pēc iepriekšējās akcijas cilvēki turpina interesēties par visdažādāko prasmju apgūšanu.

 

Kurzemē aprīļa pirmajās dienās rokdarbu meistarus varēs satikt Aizputes novadpētniecības muzejā, Tautas lietišķās mākslas studijā “Aizputes kamolītis” . Aušanas un galvassegu darināšanas meistarklases piedāvās Inese Krūmiņa, Inga Vīksna un Ina Celitāne Kuldīgas Bērnu un jauniešu centrā. Dažādas audējas darbosies arī Virgas pagastmājā, Priekules Mūzikas un mākslas skolā, Saldus Kultūras centrā, Spāres muižā, Strazdes “Aptiekā”, Tukuma muzejā, Ventspils “Amatu mājā”. Bārtas kultūras namā Tautas lietišķās mākslas studijas “Kamolītis” audējas, Bārtas etnogrāfiskā ansambļa dziedātājas un teicējas kultūras namā izrādīs pūra lādes saturu, Brocēnu novada Blīdenes bibliotēkā Melita Medne atklās etnogrāfijas vērtību mūsdienu skatījumā, bet viņas lekcija un izstāde par Kurzemes bēru pūru notiks Saldus J. Rozentāla vēstures un mākslas muzejā. Madara Bartkevica Smārdes pagasta “Margrietās” un Linda Romanovska Kandavas novada Amatnieku biedrībā pārsteigs ar māla pārvērtībām, vienkāršākās podniecības prasmes varēs apgūt Ventspils “Amatu mājā” pie Jāņa Kupča. Turpat Līga Reitere dalīsies ar ārstniecības augu pielietošanas noslēpumiem skaistumkopšanā un veselībai. Liepājas lietišķās mākslas centrā “Dārza iela” būs apgūstami dzintara apstrādes pamati, būs aušanas un rokdarbu meistardarbnīcas. Virgas pagastmājā Velta Jeroņina ierādīs dziju krāsošanu un adīšanu. Talsu novada muzejā darbosies Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” rokdarbnieces, audēju kopas “Talse” meistares, kā arī klūdziņu pinēji, koka grebēji un vērpējas. Spāres muižā no Vijas Štrausas varēs mācīties pēc senām receptēm gatavot ūdenskliņģerus, Sarmīte Krumiņa Užavas zemnieku saimniecībā “Akmeņkalni” rādīs, ko var pagatavot no cūku un liellopu subproduktiem, kā arī sautēs kāpostus un ceps sklandraušus.

Reklāma
Reklāma

 

Latgalē maizes cepšana būs Aglonas Maizes muzejā, bet Sollomina muižā – sieru siešana pēc sentēvu tehnoloģijām un receptēm. Aglonas biedrības “Neaizmirstule” telpas atvēlētas filcēšanas meistarei Intai Rečai, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā – Verai Semjonovai. “Tilžas Rūķīšos” darbosies rokdarbnieces, Raiņa mājā Berķenelē – kok­amatnieki, rotaļlietu, aušanas un vilnas velšanas meistari, Līvānu Tautas lietišķās mākslas studijas “Dubna” darbnīcās – dzijas krāsotājas un mezglotājas. Aušanas prasmes ierādīs Olita Selecka Aglonas lauku mājā “Upenīte”, Zanda Keiša Baltinavas novada muzejā, Irēna Kindzule Bērz­pils Saieta namā, Jugita Boldāne Briežuciema aušanas darbnīcā, Irēna Zelča Vectilžas sporta un atpūtas centrā, biedrības “Indras pūralāde” meistares – savā darbnīcā Indrā! Briežuciema pamatskolā gan virpos koka traukus un svečturus, gan darinās un ar pērlēm izšūs Abrenes novada vainagus. Keramikas meistarklases darbosies Daugavpils Novadpētniecības un māk­slas muzejā. Savukārt pirts rituāli būs Aijas Dvinskas ziņā Vaboles pagasta “Inikšu” mājās.

 

Vidzemē dažādi meistari vienkop pulcēsies Staiceles “Māk­slinieku šķūnī”, Cēsu novada Ruckas radošajās darbnīcās, Vangažos, Līgatnē, Mazsalacā. Rokdarbnieces strādās Gulbenē, Lizumā, Jūdažu sabiedriskajā centrā, Mores pamatskolā, Skrīveru Kultūras centrā, audējas – Ogres Kultūras centrā, Siguldas novada Kultūras centrā un pagasta kultūras namā, Tautas lietišķās mākslas studijas “Smiltene” telpās, Vecpiebalgas audēju kopas telpās. Kalēja prasmes Rencēnos demons­trēs Jurģis Sīmansons, Vidrižu pagasta “Kalna kalējos” – Kaspars Auza, Turaidas muzejrezervāta muižas smēdē – Andris Ščeglovs, savā darbnīca Skrīveros – Aivars Grīnbergs, bet metāla rotas darinās Helmuts Āķis Carnikavas Novadpētniecības centrā un Daumants Kalniņš Seno rotu kalvē Cēsīs. Druvienas pamatskolā varēs vērot kokļu izgatavošanu un klūgu grozu pīšanu, bet Gulbenes radošās apvienības “Piektā Māja” telpās – sajust, kā māls pārtop traukos. Piejūrā – Carnikavas tautas namā “Ozolaine” – Anna Spradzenko mezglos dekoratīvu tīklu, maskas taps Jaunpiebalgas Lietišķās un tēlotājmākslas studijā, mucas – Vaidavas pagasta “Madarās”, krēslu sēdvietas pinumi un keramika – Vaidavas pagasta “Lejas Bregžos”. Podi būs arī Skultes “Zelmeņos”. Nevērtīgos kārklus un citus krūmus varēs pārvērst dažādos dizaina priekšmetos Kokneses “Norās” un “Jaunnorās”. Savukārt par ārstniecības augiem varēs uzzināt Allažu pagasta namā no Gaidas Ābeles un Siguldas novada Kulturas centrā no Kaijas Brisones. Lēdurgas pagasta “Cēsnieku” mājās ceps gardu rudzu maizi.

 

Zemgales tradicionālo tērpu gatavošana paredzēta Tautas lietišķās mākslas studijas “Bēne” telpās. Grāmatu iesiešanu un restaurēšanu, kokamatniecību, darbu ar mālu un ādas apstrādi ierādīs Bauskas Bērnu un jauniešu centrā. Arheoloģiskās rotas Ceraukstes pagastā darinās Māris Braže, Vecumnieku novada “Liepu” mājās – Uģis Drava, koka karotes – Pēteris Graudulis Jaunjelgavā. Savas prasmes Glūdas pagastā rādīs Tautas lietišķās māk­slas studijas “Nākotne” meistares, Līvbērzes amatniecības centrā – “Līves” audējas. Elita Grīnberga Bukaišu pagasta Tautas namā pamācīs mezglot lina diegu jostiņas, Elza Kučika un Ilga Grickeviča – gatavot traukus, ziedus u.c. formas no saknēm un meldriem.

 

Rīgas meistari Iļģuciema Amatu mājā gatavi pamācīt pīt klūgu grozus, aust lupatu deķus un mezglot. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Vidzemes sētā Leontīns Cīrulis rādīs, ko var izveidot no māla pikas, Ivars Kalniņš ierādīs dažādu žogu darināšanu un pīšanu, bet kalēja amata prasmes demonstrēs Vilnis Vincēvičs. Aušanas, pīšanas un ādas apstrādes darbnīcas būs Mazajā Ģildē. Nelielus ādas izstrādājumus katrs pats varēs pamēģināt izgatavot “Ērikas jostu” meistardarbnīcā. Dažādus sievu rokdarbus un vīru amatus ierādīs “Rāts pasāžā”, kultūras un tautas māk­slas centrā “Ritums”. Ne mazums gudru padomu sagatavojušas tautas tērpu centra “Senā klēts” meistares. VEF Kultūras pilī rosīsies meistari no Tautas lietišķās mākslas studijām “Māra” un “Saule”. Dziedniekus un pirtniekus sastapsiet viesnīcas “Liene” lauku pirtī.

 

Vairāk informācijas meklējiet Latvijas Nacionālā kultūras centra mājaslapā www.lnkc.gov.lv un www.la.lv un speciālā “Latvijas Avīzes” ielikumā 26. martā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.