×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

Sēlijā sāk pazust traktori (7)

Foto no M. Baloža personiskā arhīvaFoto no M. Baloža personiskā arhīva

John Deere 6920".

Lauksaimniekiem Sēlija līdz šim šķita pietiekami droša vieta, kur tehniku nezog. Ziņas par Lietuvas zagļu “viesizrādēm” Latvijā vairāk nāca no Zemgales un Kurzemes leišmales. Taču pēdējo mēnešu notikumi zemniekiem liek domāt, ka nu kārta pienākusi sēliešiem – Dunavas, Bebrenes, Zasas pagastā nozagti traktori, vakar – džips ar piekabi, uz kura atradās kuteris.

 

Vispirms brauca izlūkot

Jēkabpils novada Dunavas pagasta zemnieku saimniecības “Lejas Jērāni” īpašniekam Mārim Balodim desmit gadus veco traktoru “John Deere 6920” aptuveni 50 000 eiro vērtībā nozaga tumšā un vējainā naktī no 10. uz 11. februāri. Tas atradās Dunavas pagasta centra nomalē ēkā, kur glabājās graudi un tehnika. Nebija nekādas signalizācijas un apsardzes. Tikai parasta piekaramā atslēga. Traktora pēdas gāja Lietuvas robežas virzienā, kas ir 45 kilometru attālumā. Aptuveni pusceļu pa zemes ceļu pēdām izdevās izsekot. Tās pazuda Rubeņos, kur sākas asfalts. Un uzradās atkal Gārsenes pagastā mežā nelegālā šķērsošanas vietā uz valsts robežas, kur sava nozagtā traktora pēdas dažas dienas pirms tam bija sadzinis kaimiņpagasta zemnieks.

Zemniekiem savā starpā sazvanoties un iesaistot vēl citus cilvēkus, Māris uzzināja, ka kaimiņi, kas vēl pusnaktī šķeldojuši zarus, bija manījuši “Volkswagen Passat” automašīnu ar Lietuvas numuru, bet nebija to piefiksējuši. Toties to bija izdarījis kāds kaimiņpagasta Bebrenes iedzīvotājs. Numurs izrādījās Lietuvas Biržu pilsētas kādas autonomas transporta līdzeklis. Interesanti, ka šo automašīnu, braucam no Lietuvas, pirms tam nedēļu ik dienu bija piefiksējusi videokamera, kas atrodas uz robežas Bauskas novada Grenctālē. Māris domā, ka ar šo automašīnu braukuši cilvēki, kas plānojuši gan šo, gan, iespējams, arī citas zādzības. Visa šī informācija ir nodota gan Latvijas, gan Lietuvas policijai.

Vakar, naktī no 2. uz 3. martu, kārtējā zādzība: M. Baloža kaimiņam Artim Auzānam nozaga džipu ar piekabi, uz kura atradās kuteris. Nozaga tikai dažus simtus metrus no vietas, kur februārī pazuda Māra traktors. Vīri devušies pa pēdām, kuras aizveda uz to pašu vietu uz robežas Gārsenes pagastā, kur jau bija pārbraukuši divi iepriekš Sēlijā nozagtie traktori.

 

Vienīgais bez apdrošināšanas

“Mūsu apkaime vienmēr bijusi miera osta. Neatceros, ka kādreiz kāds traktors nozagts, pat degvielu un lūžņus nezog kā citos Latvijas novados. Man ir daudz tehnikas – ja nav ņemts līzingā, tad jau nav obligāti jāapdrošina pret zagšanu un citām likstām, pietiek ar civiltiesisko apdrošināšanu trešo personu labā, bet es jau vienmēr cenšos traktorus apdrošināt. “John Deere 6920″, ko tagad nozaga, kāda pārpratuma un aizmāršības dēļ neapdrošināju. Un zagļi nozaga tieši to! Nav tā, ka man pietrūka vai būtu žēl 300 eiro, turklāt es jau tam traktoram biju nolūkojis signalizāciju par div­arpus tūkstošiem eiro, ko plānoju uzlikt rudenī,” stāsta M. Balodis, kurš kopā ar dēlu 720 hektāros audzē graudaugus un vēl kopj mežu.

Ēkā atradies vēl viens “John Deere” – jaudīgāks un dārgāks (apdrošināts). Zemnieks uzskata, ka mazāko zagļi izvēlējušies tāpēc, ka tas ir izplatītāks un to vieglāk realizēt rezerves daļās. Māra saimniecībā strādā septiņi cilvēki, bet visi esot uzticami: ja arī starp vietējiem ir kāds zagļu izpalīgs, norādītājs, tad tas noteikti neesot meklējams savējo vidū, pārliecināts Māris.

 

Zemniekam rada izdzīvošanas problēmas

Ilūkstes novada Bebrenes pagasta zemniekam Kasparam (uzvārdu un saimniecības nosaukumu viņš lūdza neminēt) desmit gadus veco traktoru “Valtra M120” ar frontālo iekrāvēju aptuveni 35 000 eiro vērtībā nozaga naktī no 2. uz 3. februāri. Arī šī nakts bija tumša un vējaina, pat vētraina, tāpēc skaļa – kā Kaspars saka, koki locījās, zari brīkšķēja un traktors nebūtu dzirdams pat pārdesmit metru attālumā. Traktors atradies pie lopu (70 slaucamas govis un teļi) fermas mazāk par kilometru no mājām. “Valtra” nebija apdrošināts, jo kredīts bija izmaksāts, līdz ar to tas nebija obligāti. Piena cenas tagad zemas, katrs eiro no svara, tāpēc Kaspars nolēmis apdrošināšanai nepieciešamos 300 eiro ietaupīt, turklāt arī viņš, 20 gadus kopš saimnieko, nebija dzirdējis, ka tuvākajā apkārtnē kāds traktors būtu pazudis.

Tieši Kaspars Gārsenes pagastā atrada vietu, kur viņa un arī M. Baloža traktors bija šķērsojis robežu (20 kilometrus no zemnieka saimniecības). Viņam vēl izdevās traktora pēdām izsekot vēl Lietuvā, līdz pie Rokišķiem sākas asfalts.

“Man tas bija vienīgais traktors saimniecībā. Līdz pavasarim izvilkšu ar vecu un jau norakstītu traktoru, ko atdzīvināju, bet pavasarī nezinu, ko iesākšu, ar ko gatavošu lopbarību. Arī cena pienam tikai krīt. Ķepurošos, bet vai izķepurošos, nezinu,” skumji saka Kaspars. Pārējie zemnieki, redzot, kas noticis ar viņu un M. Balodi, tagad liekot saviem traktoriem signalizācijas, turot šķūņos un apdrošina.

 

Aizbrauc arī belarusu

Iespējams, ka ar šiem februāra notikumiem saistīta arī zādzība, kas naktī no 4. uz 5. decembri (arī tumšā un vējainā naktī) notika Jēkabpils novada Zasas pagastā. No zemnieka Aivara Iesalnieka kokzāģētavas, kas atrodas četrus kilometrus no Zasas, aizbrauca piecus gadus vecu un 23 000 eiro vērtu traktoru “Belarus 952”, kurš nebija ne apdrošināts, ne aprīkots ar signalizāciju. Arī tā pēdas vedušas Lietuvas virzienā cauri Mežgalei. Pulksten 1.25 naktī traktoru, kam pa priekšu braukusi vieglā pikapveida automašīna, neskaidri fiksējušas videokameras Baložos, taču pēc tam pēdas pazudušas.

Atšķirībā no nelaimes kolēģiem Aivaram ir aizdomas par diviem vietējiem zagļu sabiedrotajiem, kuru vārdus viņš pateicis policijai. Iesalnieks aizņēmies naudu bankā un nopircis nozagtā vietā citu traktoru, jo darbi zāģētavā un 80 hektāru lielajā zemnieku saimniecībā (20 liellopi) nav varējuši gaidīt.

Traktoru zādzību izmeklē Valsts policijas Jēkabpils iecirkņa izmeklētājs Mārtiņš Strapcāns, kurš komentēt izmeklēšanas gaitu nevēlējās, vien pateica, ka notiek aktīvs darbs.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Mašīnas nozagtas LV ,leišu zagļi parasti atstāj Panevežos kādā mikrorajonā,lai nostāvas,ja gadījuma uz auto ir GPS.

 2. Varbūt, ka karma atriebjas ?
  Desmitiem tūkstošu vērti dzelži.
  Izputējušo saimnieku hektāri.
  .
  Kā varēja tikt pie tiem tūkstošiem
  sovhozos/kolhozos pelnot
  120 – 200 rbļ/mēnesī ???
  .
  Acīm redzami – Viņas Augstība PRIHVATIZĀCIJA ??
  .
  Nemaz nejūtu līdzi !

  • Sovhozos gan tik mazas algas nepelnīja, nemaz jau nerunājot par mehanizātoriem. Te jāpiemin otra. pretēja, galējība mūsdienām; mehanizatori pelnīja vairāk par saimniecības vadošajiem speciālistiem.

   • cik no tiem pelnošajiem mehanizātoriem tagad
    apsaimnieko(ķimizē) tos simtus hektārus ?
    PriHvatizēja ta tieši kantoru žurkas, jeb kā tu nosauci:
    vadošie speciālisti !
    Mehanizātori parasti nodzērās.
    Zināmas vairākas saimniecības, kurās medmāsa
    no rīta lika pūst trubiņā visiem šoferiem un
    traktoristiem un pēc tam visu dienu šoferis
    bobikā vadāja pa laukiem ,lai atkal liktu pūst
    trubiņā.
    Un vienalga izmanījās piedzerties.

 3. Traktoru un visādas citādas tehnikas zagšana Sēlijā notiek jau vismaz gadus 10.
  LA žurnālistiem ieteiktu aizbraukt uz Subati,Aknīsti,Neretu, Viesīti,Ērberģi un Rites, Saukas un Elkšņu pagastiem.Tur Jums pastāstīs simtiem zagšanas gadījumu ,kad pie vainas ir Lietuvas zagļi.
  Pašā pierobežā saimniekiem jau ir pieredze ar Lietuvas zagļiem un tur jau šiem ar vien bīstamāk paliek .Tāpēc tie tagad dodas tālāk no robežas.Lietuvā pierobežas ciemos braukt zagt uz Latviju ir kā uz darbu iet.

  • zagšanu neatbalstu, bet Atbildēt

   kur ir trekna vieta, tur atkulakotāji atradīsies…
   Īpaši, ja “saimnieki” ir oluhi un guļ uz ausīm.
   Vietējie jau parasti nezags, bet varbūt pačukstēs
   zināmiem personāžiem, kur kas slikti piesiets…

 4. Mjā, leitim muguru nedrīkst griezt, var dabūt nazi mugurā…

Draugiem Facebook Twitter Google+