Kultūra
Māksla

Septiņi par Rozentālu: LTV uzņēmusi slavenajam gleznotājam veltītu filmu0

Publicitātes foto

Latvijas Televīzija gleznotāja Jaņa Rozentāla jubilejas gadā izveidojusi dokumentālo filmu “Rozentāls. Septiņi”, LA.lv uzzināja LTV.

No dzimšanas līdz nāvei, no depresijas līdz talanta degsmei, no iekāres un kaisles līdz ziemeļu ledum… Septiņas liktenīgas epizodes, kas izšķir gleznotāja dzīvi. Septiņu mūsdienu mākslinieku – Andra Vītoliņa, Kristiana Brektes, Andra Eglīša, Rituma Ivanova, Kristapa Zariņa, Rozentāla mazmazdēla Anša Rozentāla un Kristīnes Luīzes Avotiņas – skatījums uz klasiķi, bez kura latviešu māksla nav iedomājama.

Janis Rozentāls ir nacionālās glezniecības celmlauzis un sācējs, spilgts talants, kurš cauri gadsimtiem turpina ietekmēt latvisko kultūru, viena no izteiksmīgākajām zīmēm Latvijas kultūras kanonā. Aiz šīm augstajām frāzēm slēpjas dzīvs cilvēks, mākslinieks, kurš cīnījās par tiesībām gleznot tā, kā pats uzskatīja par svarīgu. Viņa darbos aiz šķietami stingā kanona slēpjas mutuļojoša dzīvība, viņa personība fascinē ar spēju izsisties virsotnē, sasniegt iecerēto, viņa vitalitāte un talants kā magnēts pievilka apkārtējos.

Filmas scenārija autors – rakstnieks un literatūrzinātnieks, žurnālists Arno Jundze, režija – dokumentālo filmu un televīzijas raidījumu režisore Linda Olte, operators – izcils kadra un gaismas meistars Andris Priedītis.

Noskatīties filmu LTV1 ēterā būs iespējams piektdien, 23. septembrī plkst. 19:25.

LA.lv