Toms Zvidriņš, LIAA pārstāvniecības vadītājs Silīcija ielejā.
Toms Zvidriņš, LIAA pārstāvniecības vadītājs Silīcija ielejā.
Ekrānšāviņš

Silīcija ielejā Latvijas uzņēmējiem vairs nav “jākuļas” pašiem 2

Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības atvēršana Silīcija ielejā ir finansiāli nozīmīgs atbalsts uzņēmumiem no Latvijas, jo citādi viņiem nāktos sava biznesa attīstībai domāto naudu tērēt, piemēram, biroja īrei Sanfrancisko, kas ir viena no dārgākajām pilsētām pasaulē, tā raidījumam „LNT Ziņu TOP 10” saka vairāki uzņēmēji.

“Galds kopstrādāšanas vidē ir starp 300 un 700 dolāriem mēnesī. Ja attiecīgi atbrauc trīs cilvēku komanda uz Kaliforniju, tad tā summa ir diezgan liela. Ja kompānija dabū kaut nelielu finansējumu, tad viņi to „nosvilinās” pusgada laikā,” saka “infogr.am” un “attitude.ai” līdzdibinātājs Uldis Leiterts. Viņš uzskata, ka pēc pārstāvniecības atvēršanas Latvijas nākamais solis būtu konkrētu jaunuzņēmumu jeb „start-up” fokusētāka atbalstīšana. “Tad šai kompānijai vajadzētu saņemt ilgtermiņa atbalstu no valsts. Tas varētu būt uz pusgadu, gadu, pēc vajadzības, bet mums vajadzētu spēt samazināt šo ekonomisko slogu, būt starp pasaules konkurējošākajiem uzņēmumiem, vienā no, iespējams, dārgākajām vietām pasaulē.”

Silīcija ielejā, kas ir mājvieta gigantiem „Google”, „Facebook”, „Apple”, „Adobe”, „Uber” un tūkstošiem citu, vēlas nokļūt ikviens globāli ambiciozs jaunuzņēmums, jo inovatīvās biznesa idejas te var atrast miljoniem dolāru lielas investīcijas. To sasniegt Latvijas uzņēmējiem turpmāk palīdzēs šomēnes atvērtā pārstāvniecība ASV. “Mums ir pietiekami daudz inovāciju un tehnoloģiju, ko rādīt Silīcija ielejā, un tas arī ir viens no tiem mērķiem, ko LIAA pārstāvniecība šeit ir uzstādījusi – turpināt veidot Latvijas atpazīstamību un Latvijas tēlu kā tehnoloģiju un informācijas tehnoloģiju valsti,” saka LIAA pārstāvniecības ASV vadītājs Toms Zvidriņš. Sākotnējā posmā plānots dot pēc iespējas vairāk uzņēmējiem no Latvijas vismaz iepazīt Silīcija ieleju, proti, iespēju iegūt 60% līdzfinansējumu ceļa izdevumiem uz ASV. “Mēs plānojam vairākus braucienus šogad un arī nākamajos gados tieši tehnoloģiju uzņēmumiem ar finansiālu atbalstu. Grupa ar uzņēmumiem varēs atbraukt un viņiem būs sagatavota programma ar potenciālajiem partneriem, investoriem, akseleratoru programmām,” norāda Zvidriņš.

Latvijas uzņēmēji līdz šim Silīcija ielejā ASV „kūlušies” paši kā nu mācējuši bez valsts atbalsta. Būtisku palīdzību sniegusi trimdas latviešu un viņu pēcteču kopiena. Sanita Laiviņa Youree dzīvo ASV piekto gadu, strādā par inovāciju konsultanti amerikāņu korporācijās, un arī viņa savā privātajā laikā vairākkārt centusies palīdzēt Latvijas uzņēmējiem. Taču liela daļa nav spējuši izprast amerikāņu biznesa īpatnības, piemēram, uzņēmuma prezentācijas laikā latvieši asi reaģē uz amerikāņu investoru izteikto kritiku, un tamdēļ palikušu bez investīcijām. “Tas, ko esmu novērojusi, Latvijas uzņēmējiem ir tendence atspēkot uzreiz šo atgriezenisko saiti. Tajā mirklī tas atstāj negatīvu iespaidu, jo tas nozīmē, ka tu neesi gatavs klausīties. Tas rāda, ka neesi patīkams cilvēks, ar kuru strādāt. Tipiskākā kļūda ir šīs ekspektācijas. Uzņēmums atbrauc un viņiem šķiet, ka naudu met pakaļ,” saka inovāciju konsultante. Šo Latvijas uzņēmēju dēļ Sanita pati bieži vien palikusi kaunā, un tagad rūpīgi izvēlas, kuriem latviešiem palīdzēt.

Tāpat viena no īpatnībām Silīcija ielejā ir nepieciešamība ārkārtīgi intensīvi socializēties, komunicēt, apmeklēt dažādus pasākumus, un latviešiem tad nākas cīnīties ar savu kautrīgo identitāti. „Ja tu vēlies, lai kompānija būtu patiesi globāla, tad šī ir viena no labajām vietām pasaulē, kurā būt. Ja tu māki izmantot šo tīklu. Tu vari atbraukt uz Kaliforniju, bet, ja tu sēdi garāžā un ne ar vienu nesatiecies, tas būs tieši tas pats, kas sēdēt garāžā Bolderājā,” saka Leiterts.

Jaunuzņēmumu aktīvisti jau novērtējuši Latvijas pārstāvniecības izveidi Silīcija ielejā kā vienu no svarīgākajām dāvanām valsts simtgadē, jo digitālajiem uzņēmējiem došot vēl nepieredzētu attīstības grūdienu. Taču, no otras puses, ir jāatceras, ka ļoti lielai daļai „start-up” pat Silīcija ieleja nespēs palīdzēt izdzīvot, jo pasaulē vidēji 90% jaunuzņēmumu tiek likvidēti dažādu iemeslu, kļūdu dēļ, bet Latvijā šis īpatsvars ir vēl sliktāks. Tikai 2% no visiem jaunuzņēmumiem turpina darbu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
FOTO. Apcietina Bunkus slepkavības lietā aizdomās turēto uzņēmēju Babenko
Maskava paziņo, kādā gadījumā varētu notikt “Azovstaļ” aizstāvju apmaiņa
Lasīt citas ziņas
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
FOTO. Apcietina Bunkus slepkavības lietā aizdomās turēto uzņēmēju Babenko
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Sprūds: Krievija ir pierādījusi, ka tai nav izpratnes un vēlmes iestāties par cilvēku dzīvībām
nezaudēt renovācijas efektu?
22:03
Militārie eksperti: Ukrainas armijai būtu prātīgi atkāpties no atsevišķām pozīcijām, lai nenonāktu ielenkumā
21:38
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
21:30
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Šmidre: “Ja būs noslēgts pamiers, tad aizmirsīs par visiem noziegumiem”
Krievija atceļ vecuma ierobežojumus līgumkaravīriem
Lucavsalā par 2,4 miljoniem eiro izbūvēs jaunas ielas
Ukrainā kaujas sasniegušas Severodoneckas robežas
Uzvaras parkā esošais piemineklis pašvaldībai būs jādemontē līdz 15.novembrim
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
Naktī daudzviet bagātīgi līs
Kārlis Streips: Tādas katastrofas var atkārtoties vēl un vēl
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
VIDEO. Patiess un ļoti emocionāls video: ko postošais karš ir atņēmis ukraiņu ģimenēm
Maskava paziņo, kādā gadījumā varētu notikt “Azovstaļ” aizstāvju apmaiņa
“Mani visvairāk apbēdina, ka tā puse, kura ir par labiem zēniem, baidās to izteikt.” Aivars Broks par sabiedrības saliedētību Daugavpilī
Kremļa plānotais zibenskarš izvērties par krievu karaspēka barbarisku vardarbību pret civiliedzīvotājiem
Ukraiņu režisors Kannu kinofestivālā protestē pret Krieviju
Raža līdz pat septembrim! Labākās “vēlās” zemeņu šķirnes, ko audzēt Latvijā
Nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars pirmajā ceturksnī Latvijā pieaudzis līdz 63,2%
nezaudēt renovācijas efektu?
Uzņēmumiem draudzīgāko pašvaldību balvas saņem Bauskas novads un Jūrmala
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?