×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. novembris, 2016
Drukāt

Simtgadniece Elvīra jubilejā atceras skarbo izsūtījumu un laimīgo atgriešanos

14974__dsc7785

2016.gada 18.novembrī 100.dzimšanas dienu atzīmēja valmieriete Elvīra Karnāte, informē pilsētas dome.

Elvīras kundze ir dzimusi 1916.gadā, augusi piecu bērnu ģimenē. Viņa piedzīvojusi skarbos izsūtījuma gadus no 1949.gada 25.marta līdz 1956.gada 26.decembrim. Kundze atceras, ka viņas ģimene nav patikusi tā laika varai, jo gan tēvs, gan brāļi bija ļoti aktīvi un tika uzskatīti par draudu padomju laika sistēmai, tāpēc arī tika piespriests izsūtījums uz Sibīriju.

Elvīras brālis Ēriks Tomsons tika arestēts par latviešu bēgļu pārcelšanu uz Zviedriju. Kundzes atmiņā spilgti palicis nežēlīgais un netaisnais laiks, ko nācās pavadīt ārpus dzimtenes. Ar lielu entuziasmu un degsmi Elvīra stāsta par 1956.gada Otrajos Ziemassvētkos piedzīvoto atgriešanos Latvijā. Tomēr vislielākā laime bijusi tad, kad janvāra sākumā kundze kopā ar vīru devās uz Valmieru. Braucot pa tiltu pār Gauju, upe šķitusi tik šaura, salīdzinot ar Zeju un Amūru.

Pēc atgriešanās no Sibīrijas Elvīra Karnāte strādāja Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolas kancelejā, bet vēlāk līdz pensijas vecumam – Patērētāju biedrību savienībā.

Elvīras kundzes vīrs esot bijis prasmīgs meistars. Viņš Valmierā strādājis par galdnieku, bet vēlāk Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolā par darbmācības skolotāju, kā arī pats cēlis ģimenes māju. Kopš vīrs aizgājis aizsaulē, par kundzi ikdienā rūpējas dēls Ilmārs, kurš gādā, lai mammai nekā netrūktu. Tāpat Elvīru atbalsta arī mazdēls un mazmeita.

Elvīras kundze par veselību nesūdzas, tikai reizēm sirds streikojot, kā arī pēdējā laikā pasliktinājusies redze un dzirde, kas apgrūtina veikt iemīļotās nodarbes – televīzijas skatīšanos un grāmatu lasīšanu.

Kundze pati varot iekurināt māju vai nomazgāt traukus. Viņa atceras, ka vēl šajā vasarā devās ravēt piemājas dārziņu un marinējusi gurķus pēc senas ģimenes receptes. Viņa saka, ka galvenais ir darboties un kustēties – tikai tā spēsi palikt vesels.

Kundze savu dzimšanas dienu var svinēt arī 21.novembrī, jo, atgriežoties no izsūtījuma Sibīrijā, tā laika ierēdņi pasē ierakstīja tieši šo datumu, izvairoties no 18.novembra norādīšanas. Tomēr 18.novembris kundzei vienmēr ir bijis daudz tuvāks un mīļāks.

Elvīra Karnāte ir otra vecākā valmieriete. 2016.gada 5.oktobrī 102.dzimšanas dienu atzīmēja Valmieras vecākā iedzīvotāja Rozālija Komele.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+