×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. augusts, 2013
Drukāt

Sīpolu muša lilijās

Foto-LETAFoto-LETA

“Pagājušajā rudenī iestādīju lilijas, tagad visi sīpoli pilni ar mazām, baltām mušiņām. Arī virs zemes tādas lido. Ko darīt? Vai zeme būtu ar kaut ko jāapstrādā?” 
Aina Alojā

 

Acīmredzot iepriekšējos gados augsnē auguši sīpoli vai narcises, ko inficējusi sīpolu muša. Tas ir ļoti izplatīts kaitēklis, kas galvenokārt uzklūp narcisēm, ēdamajiem sīpoliem, retāk hiacintēm, lilijām, tulpēm. Izlido ķiršu un pieneņu ziedēšanas laikā, apmēram divas nedēļas barojas uz ziediem, tad dēj olas uz augu lapu pamatnēm vai uz augsnes lapu tuvumā. Kāpuri iegraužas sīpolā, inficēto sīpolu lapas dzeltē un augi iznīkst. Jūlija beigās izlido otrā paaudze. Augsnē pārziemo pieauguši kāpuri, pavasarī tie iekūņojas, un pēc 2 – 3 nedēļām no kūniņām izlido mušas. Daudzgadīgās kultūras parasti veicina kaitēkļu savairošanos, jo tie saglabājas neizraktajos sīpolos. Izplatās ar inficētu stādāmo materiālu.

Gan kaitēkļu, gan slimību attīstības un izplatības ierobežošanā liela nozīme ir audzēšanas vietas un kultūraugu maiņai. Sīpolu mušu izķeršanai maija beigās un jūnija sākumā izliek dzeltenos līmes vairogus 4 – 5 m attālumā citu no cita. Inficētos augus nedrīkst kompostēt, tos izrok un sadedzina. Izmanto veselu stādmateriālu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+