×
Mobilā versija
Brīdinājums +14°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
19. aprīlis, 2018
Drukāt

Soli tuvāk risinājumam: Saeima konceptuāli atbalsta piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu (9)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Saeima ceturtdien, 19.aprīlī, pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem, informē Saeimas Preses dienests.

Plānots, ka zemes izpirkšanas procesu vienota īpašuma izveidei piespiedu dalītā īpašuma gadījumā varēs uzsākt 2021.gadā. VZD dati liecina, ka patlaban Latvijā ir 3677 dzīvojamās mājas ar 110 970 dzīvokļiem, kuras atrodas uz 7354 citām personām piederošām zemes vienībām.

Par Piespiedu dalīta īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs iepriekš atzīmēja, ka beidzot ir sagatavots ilgi gaidītais piedāvājums problēmai, kas daudzu jo daudzu gadu garumā ir skārusi tūkstošiem iedzīvotāju, kuri maksājuši lielu nomas naudu tiem zemes īpašniekiem, uz kuru zemes atrodas viņu dzīvojamā māja.

Regulējums paredz nodrošināt iespēju izbeigt piespiedu dalīto īpašumu starp daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku un zemes īpašnieku, paredzot iespēju dzīvokļu īpašnieku kopībai uz likuma pamata pastāvošu īpašu izpirkuma tiesību uz zemes īpašniekam piederošo zemi.

Dzīvokļu īpašnieki varēs atpirkt attiecīgo zemi, un par to pozitīvs lēmums būs jāpieņem mājas kopībai, kas pēc tam pilnvaro kādu fizisko vai juridisko personu veikt visas turpmākās darbības, tajā skaitā lūgt attiecīgo pašvaldību pieņemt lēmumu par dalītā īpašuma ēkai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. Pašvaldībai lēmums būtu jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par izpirkuma tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu.

Plānots, ka, ņemot vērā pašvaldības lēmumu, izpērkamo zemi noteiks, Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrēs, kā arī izpirkuma cenu noteiks Valsts zemes dienests (VZD). Paredzēts, ka zemi varēs izpirkt par kadastra vērtību.

Saņemot paziņojumu no VZD par izpērkamo zemi un tās cenu, mājas kopībai būs jāpieņem lēmums par izpirkšanas procesa uzsākšanu. Pēc tam pilnvarotā persona vēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja ar pieteikumu ievest lietu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu. Likumprojektā noteikta kārtība, kādā zvērināts tiesu izpildītājs īsteno turpmāko vienota īpašuma izveidošanas procesu. Lietas vešanas izdevumus un tiesu izpildītāja amata atlīdzību plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu kadastrālo vērtību summa. Katram dzīvokļa īpašniekam izpirkuma cenas daļu noteiks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.

Vienots īpašums zemesgrāmatā tiks ierakstīts pēc izpirkuma cenas samaksāšanas, to ieskaitot zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā. Pēc zemes kadastrālās uzmērīšanas un īpašuma tiesību nostiprināšanas tiesu izpildītājs zemes izpirkuma cenu samaksā zemes īpašniekam.

Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēta iespēja saņemt arī valsts atbalstu, līdzīgi kā māju siltināšanas projektos. Atbalsta veidus, apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Paredzēts arī, ka, ņemot kredītu, nebūs jāieķīlā īpašums, proti, dzīvoklis.

Ņemot vērā paredzamās administratīvās izmaksas, kas radīsies procesa īstenošanā, ietekmējot pašvaldību budžeta izdevumu un valsts un pašvaldību budžeta ieņēmumu apjomu, paredzēts, ka jautājums par papildu nepieciešamo finansējumu saistībā ar likumprojektā paredzētā tiesiskā regulējuma piemērošanu izskatāms Ministru kabinetā kārtējā gada valsts budžeta projekta sagatavošanas procesā, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas.

Plānots, ka zemes izpirkšanas procesu vienota īpašuma izveidei piespiedu dalītā īpašuma gadījumā varēs uzsākt 2021.gadā. Būtiski, ka šī modeļa ieviešana pilnībā ir atkarīga no tā, kāda tiks noteikta kadastrālo vērtību atbilstība nekustamā īpašuma tirgum un vai nebūs jāpiemēro korekcija, lai izpērkamās zemes vērtībai noteiktu saprātīgu cenu, teikts likumprojekta anotācijā.

Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likuma projekts izstrādāts darba grupā, kurā strādāja gan atbildīgā Tieslietu ministrija un citas institūcijas, gan arī pašvaldību, kredītiestāžu, namu apsaimniekotāju un pārvaldītāju, kā arī zemes īpašnieku pārstāvji, modificējot piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas modeli, kādu pirms trim gadiem bija piedāvājusi Tieslietu ministrija, teikts likumprojekta anotācijā.

Jaunā likuma projekts atbildīgajā Valsts pārvaldes komisijā un Saeimas sēdē jāskata vēl divos lasījumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Vai LV Avize nodarbojas ar komentaru dzesanu ?

 2. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Cien. rīdzinieki privatizējot dzīvokļus Jūs ar sertifikātiem samaksājāt par mājai piesaistīto zemi un to zināja visi komisijas locekļi un TM kronbergs ,FM Stinka un padotie,FM Kaļāne ,VZD .un tagat ar LIKUMU grib piespiest MAKSĀT OTRREIZ . TE mēs redzam 100 GUDRO līmeni .

 3. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Kāpēc Saeima negrib pieņemt advokāta Grūtupa pēdējo vēlēšanos “pilsētu zemēm to pašu likumu kā lauku zemēm. Es šo atgādinājumu izsūtīju visiem komisijas locekļiem.

 4. Pašvaldība pieņems lēmumu par f- cionāli nepieciešamo zemesgabalu? Kas tie par murgiem?! Pašvaldības šādu lēmumu jau pieņēma 90. gados. Turklāt, ir absolūti pretlikumīgi pašvaldībām ļaut vēlreiz lemt par jau reiz lemto jautājumu. Tieši pašvaldību prettiesisko lēmumu dēļ arī izveidojās dalītie īpašumi. Lielākoties pašvaldību ierēdņu korumpētības dēļ, varbūt dažos gadījumos – totālas aprobežotības dēļ, kad cilvēki bez attiecīgas izglītības, iesēdušies domes krēslos, lēma pēc savas sapratnes līmeņa. Tagad būs atkal tas pats? Un kas tie par kopību lēmumiem? Ir jābūt tikai vienam variantam – izpirkums. Nevienam nav jābūt atkarīgam no kaimiņa lēmuma. Tajās mājās, kurām zemi uzreiz iedalīja, neviens ne no viena kaimiņa nebija atkarīgs. Gribēji- privatizēji, negribēji – neprivatizēji.

 5. Virs zemes nav taisnības, dūrei ... Atbildēt

  Gadsimta afēra plaukst un zeļ.

  Dolgopolovs un Valainis aplaimos mūs ar kreditēšanu kā māju siltināšanai. Jau visi komisijā priecājas, ka afēra gūst atbalstu, vergi sagūstīti. Saprotiet, kas tā par shēmu? Ja dzīvokļi nepirks zemi un nemaksās, kā te nosauc – ar jauniem OIK nr 2 un OIK nr 3 rosinās izpirkumu caur aizņēmumu.

  Jūs ziniet, ka mājas atstātas bez saimnieka, bez “kolhoza” priekšēdetāja, ir noeikta mistiska “dzīvokļu kopība”, kurai nav nedz amatpersonu, nedz juridiska stautsa – anonīma persona – visi par vienu, viens par visiem, labāk kā komunismā. Un te jau iesaka shēmas noteikt, kas rīkosies ar iepirkumu. Sadalīs, teiksim, Rīgas namu pārvaldnieks atsūtīs kvīti, uz galviņām visu maksu un maksāsiet kaukdami kādus 10-15- 20 gadus – pamatsummuun bankas procentus, kad summa sanāks no 3000 uz trīs reizes lielāka, ja termiņš garāks.

  Ir viena iespēja – esiet modri sapulcēs, ko shēmotāji centīsies organizēt.Tā ir VIENĪGĀ IESPĒJA NOSARGĀT brīvību – proti, kamēr nav zemes robežu plāna un zemes cenas – LĒMUMU māja pieņemt nedrīkst.

 6. Gadsimta afēra plaukst un zeļ.
  Mīlīši, Dolgopolovs un Valainis aplaimos mūs ar kreditēšanu kā māju siltināšanai. Jau visi komisijā priecājas,m ka afēra gūst atbalstu, vergi sagūstīti. Saprotiet, kas tā par shēmu? Ja dzīvokļi nepirks zemi un nemaksās, kā te nosauc – ar jauniem OIK nr 2 un OIK nr 3 rosinās izpirkumu caur aizņēmumu.

  Jūs ziniet, ka mājas atstātas bez saimnieka, bez “kolhoza” priekšēdetāja, ir noeikta mistiska “dzīvokļu kopība”, kurai nav nedz amatpersonu, nedz juridiska stautsa – anonīma persona – visi par vienu, viens par visiem, labāk kā komunismā. Un te jau iesaka shēmas noteikt, kas rīkosies ar iepirkumu. Sadalīs, teiksim, Rīgas namu pārvaldnieks atsūtīs kvīti, uz galviņām visu maksu un maksāsiet kaukdami kādus 10-15- 20 gadus – pamatsummuun bankas procentus, kad summa sanāks no 3000 uz trīs reizes lielāka, ja termiņš garāks.

  Ir viena iespēja – esiet modri sapulcēs, ko shēmotāji centīsies organizēt.Tā ir VIENĪGĀ IESPĒJA NOSARGĀT brīvību – proti, kamēr nav zemes robežu plāna un zemes cenas – LĒMUMU māja pieņemt nedrīkst.

 7. Asfalts Betonovičs Atbildēt

  Šag v perjod, dva šaga nazad – Ļenins.

  Ļenins priecātos, jo Latvijā dzīmtbūšanas laiki atgriežas. Tik nekaunīgi un atklāti plāno apkrāpt tautu, ka prieks, kur tu rodies.

 8. ESIET NOPIETNI un UZMANĪGI, mūs datavojas apčakarēt, lasi, no kurienes rodas iemānīšana SLAZDĀ un likta CILPA kaklā:

  (1) “PAŠVALDĪBAI LĒMUMS BŪTU JĀPIEŅEM NE VĒLĀK KĀ SEŠU MĒNEŠU LAIKĀ NO DIENAS, KAD SAŅEMTS IESNIEGUMS PAR IZPIRKUMA TIESĪBAS IZMANTOŠANAS PROCESA SĀKŠANU …”sāk dzīt tevi būrī no pakaļas – TEV (mājai) LIKS pieņemt lēmumu pirkt “KAĶI MAISĀ”, nezinot cik lielu zemi būs jāpērk, un cik tas izmaksās, lai tev uzmauktu sakas, spaini galvā – SĀKS ar tavas mājas lēmumu, lai tu būtu sprukās!

  (2) “Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu KADASTRĀLO VĒRTĪBU SUMMA …”- tātad tev nebūs dots zināt, kāda būs zemes kadastrālā vērtība 2021.gadā, slazds Nr 2.

  (3) “Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēta iespēja saņemt ARĪ VALSTS ATBALSTU, LĪDZĪGI KĀ MĀJU SILTINĀŠANAS PROJEKTOS …”- SVEIKI, baņķieri, mēs jums būsim vergi 20 gadus, ņemsim kredītus (TAS NEKAS, KA MĀJAI SILTUMAPGĀDES SITĒMA JĀMAINA, siltummezgli, kanalizācija un ūdens vadI, kas izmaksā ap 200 000 vienai mājai) un ja viena daļa nemaksās, visa māja būs atbildīga, jo ir noteikta mistiska, bez statusa – “dzīvokļu kopība” un maksās kaukdami par visu zemi un par sapuvušo mājas komunikāciju nomaiņu
  (4) “Būtiski, ka šī modeļa ieviešana pilnībā ir atkarīga no tā, kāda tiks noteikta KADASTRĀLO VĒRTĪBU ATBILSTĪBA NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA TIRGUM …”- DZIEDI vai RAUDI, spekulanti zemi tirgos, krimināli pākāpjot pirmpirkuma tiesības, tirgus cena augs, kaut tai bija jābūt pilnīgi vienādai ar māju privaizācijas un zemes reformas sākumu, jo tā nerada vērtības, bet mums liek sakas – pirksiet par tirgus vērtību. PIRKSIET?

  (5) “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likuma projekts IZSTRĀDĀTS DARBA GRUPĀ, kurā strādāja gan atbildīgā TIESLIETU MINISTRIJA un citas institūcijas, gan arī PAŠVALDĪBU, KREDĪTIESTĀŽU, NAMU APSAIMNIEKOTĀJU UN PĀRVALDĪTĀJU, KĀ ARĪ ZEMES ĪPAŠNIEKU PĀRSTĀVJI …”- vai tad tas likumprojekts nav Maksātnespējas administrācijas, ko kūrē RASNAČS no NA. Vai tā nav mahinatoru shēma kā apčakarēt tautu? Un slavenās Saskaņas Saeimā Komisijas vadītājs DOLGOPOLOVS un VALAINIS – slavenās ZZS – darba grupas vadītājs un citu, kuri komisijā visi bija “profesionāli un precīzi”, jo skat, kas bija darba grupā: Rasnačs vai Co, Pašvaldību Savienība, BANKA, Ŗīgas namu pārvladnieks un Co, kā arī “BALTO BARONU” pārstāvji – gan jau ka slavenais ŠLITKE un Co. SAPRATI – visi ……. ????????, bet nebija neviena no dzīvokļu īpašnieku sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem – tātad, izskatās, ka mūs grib aplaupīt atklāti un nekaunīgi vesels bars naudas kārsēju.

  UZMANĪBU !!!!! !!!!!! !!!!!! !!!!! !!!!!
  GATAVOJIETIES – ja VISUPIRMS nebūs zināms mājai piesaitītā zemes gabala robežu plāns un ar visiem APGRŪTINĀJUMIEM, kas ir uz tās zemes (LATTELECOM, GĀZE, KABEĻI, KANALIZĀCIJA, ELEKTROIETAISES ceļi utt.), cik liela šīs, mājai piesaitītās zemes KADASTRĀLĀ VĒRĪBA – māja nekādu lēmumu pieņemt nedrīkst !!!!!!

 9. LV dzimtļautiņš Atbildēt

  Akurāt kā Krievijas Impērijā tālajā 1861. gadā …

Draugiem Facebook Twitter Google+