Kultūra
Teātris un kino

Stāsts par attiecībām ar pasauli un sevi 16


Maija Doveika
Maija Doveika
Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā teātrī 7. decembri pirmizrāde Valtera Sīļa mūsdienu britu dramaturga Dankana Makmilana lugai “Cilvēki, lietas un vietas”. Smeldzīga drāma par jaunas sievietes attiecībām ar pasauli un sevi. Galvenajās lomās divas dažādu paaudžu talantīgas aktrises – Maija Doveika un Lāsma Kugrēna.

Izrāde būs par… bēgšanu no dzīves. Lugas galvenā varone Emma ir aktrise, kas savu talantu realizē uz skatuves, bet ar teātri viņai ir par maz. Bēgšanai no rutīnas dzīves viņa izmanto arī narkotikas, un to spēks izrādās lielāks par viņas pašas gribu. Emmai izrāde jāpārtrauc un teātris jāatstāj. Nav nekāds noslēpums, ka pat visveiksmīgākā rehabilitācijas programma spēj cilvēkam palīdzēt atbrīvoties no atkarībām tikai tad, ja viņš pats to vēlas. Emmas pirmais solis ir atzīt, ka viņai ir problēmas.

“Šis stāsts mani aizrāva, un es vēlējos to parādīt uz skatuves, jo tas atklāj tik dažādus ceļus, kā cilvēki izvēlas dzīvot savu dzīvi,” teic izrādes režisors Valters Sīlis un uzdod jautājums: “Vai kāda no šīm izvēlēm ir pareizā? Tas nu ir jautājums ikvienam, kas šo stāstu redz un dzird. Un, ja mums ir ļoti skaidras atbildes, vai tas ir labākais, kas ar mums var notikt?”

Emma pastāvīgi ir izolēta un zaudējusi savu pasauli… Tas liks skatītājam domāt par to, ko nozīmē dzīvot. “Es vēlos dzīvot. Es vēlos dzīvot ar garšu un pieļaut lielas un krāšņas, un varonīgas kļūdas,” tā Emma. Galvenās varones dzīve liks pārdomāt par to, ka esam atkarīgi tāpēc, ka ciešam no zema pašvērtējuma un lielummānijas. Tā ir kaitīga kombinācija, un, ja mums nav ciešu saišu ar cilvēkiem, sevišķi, ja runājam par vecākiem, mēs pieķeramies kaut kam citam. Narkotikām. Alkoholam.

“Touch Paper” pēc izrādes Londonā atsauksmēs rakstīja: “Neierobežoti izteiksmīgs neierobežotu garīgo un fizisko, reālo dzīves šķēršļu attēlojums, kas ir jāpārvar, saskaroties ar atkarību…”

Galvenās varones aktrises Emmas lomā Maija Doveika, viņas māte ārste terapeite – Lāsma Kugrēna, savukārt tēvu Polu atveido Juris Lisners. Citās lomās: Fosters – Uldis Anže, Marks – Ivars Kļavinskis, Džodi – Sanita Pušpure, Meredita – Daiga Gaismiņa, Tē – Kaspars Aniņš, Šons – Kristians Kareļins, Laura – Ance Kukule. Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Uģis Bērziņš, izrādē skanēs Toma Auniņa mūzika, bet gaismu mākslinieks ir Oskars Pauliņš, no angļu valodas tulkojis Edvīns Raups.

LA.lv