Kultūra
Kultūrpolitika

Tārgalē iekārtos kultūrvēsturisku lībiešu zvejnieku sētu 16

Foto: Kolka.lv

Ventspils novada Tārgales pagasta “Bitnieku” viensētā veidos kulturvēsturisku projektu “Livōd kalāmīe kōrand” jeb “Lībiešu zvejnieku sēta”, LA.lv pavēstīja izdevumā “Ventspils Novadnieks”.

Projekta izmaksas plānotas 550 000 eiro apmērā; lielāko daļu līdzekļu piešķirs Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds, bet pašvaldība ieguldīs 190 000 eiro.

“Bitinieku” sēta izvēlēta, jo ir piemērotākā vieta vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem, lai izbaudītu lībiešu sētas piedāvājumu. Sētas apbūvē būs dzīvojamā māja ar saimes galdu un soliem, kūts, zivju kūpinātava, tīklu žāvētava, pulcēšanās laukums ar ugunskuru un kāpa. Dzīvojamā mājas, kūts, zivju kūpinātavas un tīklu žāvētavas apbūvei būs atklātais plānojums ar daļēja apjoma ārsienām. Lībiešu zvejnieku sēta būs piemērota tradicionālo maltīšu gatavošanai zivju kūpinātavā un vakarēšanai pie saimes galda dzīvojamā mājā.

“Pēc projekta īstenošanas plānots organizēt plenēru, kura laikā taptu koka, metāla un akmens mājlopu skulptūras, kuras paredzēts novietot kūtī,” pauda izdevuma “Ventspils Novadnieks” redaktore Marlēna Zvaigzne.

Saistītie raksti

“Bitinieku” sētā notiks dažādi sarīkojumi, tāpat Tārgales pagasta pārvaldes kultūras darba organizatore izplatīs informatīvos materiālus, vāks kultūras un vēstures liecības, tā nodrošinot kultūras vēsturiskā materiālā un nemateriālā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, atceroties, ka lībieši bija cieši saistīti ar jūru un zveju.

Zvaigzne norāda, ka Ventspils novada pašvaldības ziemeļu daļas teritorija ir viena no pēdējām lībiešu kompakti apdzīvotām teritorijām. Tārgales pagastā ar pašvaldības atbalstu 40 gadus darbojas pieaugušo folkloras kopa “Kandla” un 12 gadus – bērnu folkloras kopa “Piški kandla”. Pateicoties pārrobežu projektiem, folkloras kopas izveidojušas sadarbību ar Igaunijas folkloras kopām, tādējādi stiprinot un popularizējot somugru kultūras mantojumu. “Pagaidām lībiešu gadskārtu tradīciju un saulgriežu svētkus svin pie Tārgales estrādes, bet, lai stiprinātu lībiešu tradīcijas kā piekrastes zvejniecības mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas iespēju, nepieciešama lībiešu sēta,” pauda Zvaigzne.

LA.lv