×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. septembris, 2015
Drukāt

Burvīgs pagalms Miera ielā – uz akmeņiem uzburta zaļi domājošo oāze

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Skaists ne vienmēr ir dārgs. Praktiski un zaļi domājoši cilvēki atradīs pielietojumu arī materiāliem, kurus citi izmestu laukā. Labs piemērs naudas un resursu taupīšanai ir skaistais pagalms Rīgā, Miera ielā 38, 40 un 42.

Noder sijas, ķieģeļi un celiņu plāksnes

Te atrodas dzīvokļi un biroji. Slēgtajā pagalmā var atļauties stādīt arī greznās rozes, krāšņās peonijas un leknās pavasara skaistules tulpes, veidot omulīgus atpūtas stūrīšus ar dārza mēbelēm. Tagad apstādījumus kopj divi dārznieki, taču stādījumi un labiekārtojuma elementi tapuši mājas iemītnieku rokām. Daudzi no viņiem ir Somijas pilsoņi, kuriem, kā jau ziemeļniekiem, resursu taupīga izmantošana laikam ir asinīs.

Pagalms ir bruģēts, nav plašu zālienu, visas dobes paceltas virs bruģa līmeņa. Akurātajiem atbalsta mūrīšiem izmantotas padomju laika celiņu betona plāksnes. Tās pārgrieztas uz pusēm un mūrējot liktas ar griezuma pusi uz āru.

Nojaucot dažas starpsienas, pāri palika gluži labas resnas koka sijas. Tās noderēja, būvējot nojumes automašīnām, atlika nopirkt vien jumta segumu. Lai būtu vairāk gaismas, nojumes sānos augšpusē ieliktas viļņota caurspīdīga plastikāta joslas.

Pagalma dziļumā atradās aklais pagalms – pašaura un gara zemes strēmele, kas atduras pret kaimiņu ugunsmūri. Agrākie iemītnieki iekšpagalmu bija pārvērtuši par izgāztuvi, pa logiem lidinot dažādus krāmus, vecas mēbeles un ledusskapjus ieskaitot. Jaunie saimnieki šo zemes pleķīti iztīrīja un ķērās pie apzaļumošanas. Pagalma rotu – lielo, veco kastaņu – papildināja ar ēncietīgu augu stādījumiem, bet pie ugunsmūra uzbūvēja āra kamīnu ar nojumi, kur pasēdēt svaigā gaisā.

Tīrot teritoriju, malā atlika izmantošanai derīgus materiālus. Iekšpagalma celiņu segums tapis no tepat pagalmā atrastiem second hand materiāliem, betona plāksnes miksējot ar seniem ķieģeļiem. Noderīgus materiālus ieguva, nojaucot vecos malkas šķūnīšus. Vis­interesantākos ķieģeļus, kuri lepojas ar seno cepļu zīmēm, lika atbalsta mūrīšu augšpusē, lai var labi aplūkot. Noskaņas radīšanai uz plauktiņiem sarindotas interesantas senlietas. Arī nogrieztos koku un krūmu zarus šeit ārā nemet. Sagriež sīkāk, akurāti sakrauj un nokurina āra kamīnā.

Izmanto arī paletes, kas paliek pāri, izsaiņojot saņemtās kravas. Šovasar pagalma stūrī uzbūvēja atpūtas namiņu. Terase tam blakus, kā arī namiņa mēbeles veidotas no paletēm. Palešu mēbeles pašlaik ir modē, un internetā var atrast daudz ideju.

Pilsētā der sausumizturīgi augi

Šo zaļo oāzi kopj divi dārznieki. Jūlija Smirnova-Gaņuta Latvijas Lauksaimniecības universitātē ieguvusi ainavu arhitektes specialitāti. Viņas pamatdarbs ir vairāku Jūrmalas privātmāju dārzu ierīkošana un kopšana. Jūlija augus uztver kā dzīvas būtnes, redz un jūt, kas katram vajadzīgs. Lielpilsētu pagalmos viņa iesaka stādīt sausumizturīgus augus, jo var būt problēmas ar laistīšanu. Sausumizturīgo saulmīļu izvēle ir ļoti plaša, tie ir visi akmeņdārza augi. Ieteicams atlasīt tos, kuri ir skaisti visu sezonu, lai nav jānoņemas ar sauso lapu un noziedējušo ziedu nolasīšanu. Pilsētā saulainās vietās ļoti labi jūtas klinšrozītes, kalnu priedes, zilganā auzene un citas dekoratīvās graudzāles.

No dolomīta veidoto atbalsta mūrīti sedz mūru cimbalārija. Jūlija saka, ka tai te atrasta ideāla vieta. Cimbalārijai patīk augt starp akmeņiem, tā ir pieticīga un ātri nosedz lielas platības. Kad izveidojies zaļais paklājs, nezālēm nav kur iespraukties.

Pie kaimiņu robežas špalerā veidoti jauni kociņi, zarus izlokot vienā plaknē un piestiprinot pie auklām. Uzmanīgāk ieskatoties, pēc sārtiem auglīšiem var atpazīt segliņus. Špalera jeb zaļā siena veidota, lai taupītu vietu.

Ja vajadzīgi ātraudzīgi krūmi, noderēs sniegogas. Tās augušas jau pie vecmāmiņu lauku mājām, taču tagad var iegādāties arī oriģinālas šķirnes ar rozā krāsas ogām.

Pusēnā aug un sausumu pacieš daudzveidīgās hostas, kā arī pieclapu mežvīns, kurš spēj uzrāpties pat līdz piektajam stāvam. Pašlaik mežvīns kāpj augšup pa mūri, bet vēlāk, kad uzbūvēs pergolu, tam būs darbiņš apaudzēt arī to. Pusēnā labi jūtas arī tūjas. Košumam starp zaļajām der ielikt kādu dzeltenas krāsas šķirni.

BEPS-logo
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+