×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
10. septembris, 2014
Drukāt

“Terors” vai “Erebuss”? Atrasts 160 gadus pazudis kuģis

Foto: ottawacitizen.comtFoto: ottawacitizen.comt

Atrasts viens no polārpētnieka sera Džona Frenklina kuģiem, kas līdz ar apkalpi pazuda Arktikas reģionā pirms vairāk nekā 160 gadiem, raksta BBC.

Kanādas premjerministrs norādījis, ka nav vēl īsti skaidrs, vai dzīlēs Ziemeļrietumu jūras ceļā atrastais kuģis ir “Terors” vai “Erebuss”, taču britu arheologs Viljams Betersbijs atradumu nodēvējis par “lielāko kopš Tutanhamona kapeņu atklāšanas pirms gandrīz simts gadiem”.

Sers Džons Frenklins 1845. gadā vadīja divus kuģus un kopskaitā 129 vīrus ekspedīcijā pa Ziemeļrietumu jūras ceļu, un kuģu pazušana kļuva par vienu lielajām Viktorijas laika mistērijām.

Viņus meklēja no 1846. līdz 1859. gadam – kopsummā ceļā devās vairāk nekā 50 glābšanas ekspedīcijas –, taču bez rezultātiem. Frenklina kuģu atrašana tiek uzskatīta par vienu no iekārojamākajām trofejām jūras arheoloģijā.

Kanādas valdība sāka meklēt Frenklina kuģus 2008. gadā – tā bija daļa no stratēģijas savas suverenitātes nostiprināšanai Ziemeļrietumu jūras ceļā, kas nesen bija kļuvis kuģojams kūstošo Arktikas ledu dēļ.

Ekspedīcijas sonāru attēli no Viktorijas šauruma skaidri parāda kuģa vraku okeāna dzelmē.

“Esmu sajūsmināts paziņot, ka šī gada ekspedīcija Viktorijas šaurumā atrisinājusi vienu no Kanādas lielākajiem noslēpumiem,” paziņojumā sacīja Kanādas premjerministrs Stīvens Hārpers.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+