×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2012
Drukāt

Tiesas priekšā stājas pensijas vecumu sasniedzis īpaši bīstams recidīvists

Foto-LETAFoto-LETA

Par vairāku noziegumu izdarīšanu uz apsūdzēto sola Rīgas apgabaltiesā atkal nonācis īpaši bīstamais recidīvists Jānis Daugulis, kurš lielāko daļu savas dzīves pavadījis cietumā. Tagad viņš jau ir pensijas vecumā.

Kā noskaidroja aģentūra LETA, Rīgas apgabaltiesa patlaban izskata divas krimināllietas, kurās Daugulis kopā ar citiem vīriešiem apsūdzēts par vienu slepkavību un līķa sadalīšanu, par vēl vienu slepkavības mēģinājumu, kā arī par miesas bojājumu izdarīšanu. Šā gada pavasarī Rīgas apgabaltiesa izskatīja lietu, kurā viņš tika attaisnots jaunas sievietes slepkavībā, bet notiesāts – par izspiešanu un dzimumsakariem ar 16 gadu vecumu nesasniegušu personu. Šajā lietā spriedums ir pārsūdzēts.

Par slepkavību un bandītismu iepriekš vairākkārt tiesātais Daugulis, kurš deviņdesmito gadu vidū vadīja bruņotu laupītāju grupējumu, cietumā bija pavadījis vismaz 35 gadus, kad 2007.gada vasarā viņu nosacīti atbrīvoja no ieslodzījuma pirms termiņa, jo recidīvists bija izcietis trīs ceturtdaļas soda un nebija pārkāpis cietuma režīmu. Tobrīd Saeima vēl nebija pieņēmusi Krimināllikuma grozījumus, kas paredz vairāku papildu nosacījumu vērtēšanu, lemjot par personas pirmstermiņa atbrīvošanu.

Sabiedrība par Dauguļa iznākšanu brīvībā no plašsaziņas līdzekļiem uzzināja vien 2009.gada janvārī, kad viņš tika aizturēts aizdomās par kādas jaunas sievietes nogalināšanu Baldonē 2008.gada septembrī. Kad minētā lieta nonāca tiesā, tajā bija vēl divas citas epizodes. Prokuratūra Daugulim inkriminēja arī izspiešanu un kādas citas personas – 16 gadu vecumu nesasniegušas meitenes – izvarošanu.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu izskatīja slēgtās sēdēs. Saskaņā ar apsūdzību 19 gadus veco sievieti Daugulis bija nositis ar beisbola nūju. Par motīvu tika uzskatīta kompensācija, kuru apdrošināšanas kompānija izmaksātu par sievietes nāvi, jo viņas dzīvība bija apdrošināta.

Tomēr 2012.gada 11.aprīlī Rīgas apgabaltiesa šajā apsūdzības epizodē Dauguli attaisnoja. Lietā nebija strīda, ka slepkavība ir notikusi, tomēr nebija pietiekamu pierādījumu Dauguļa vainai. Šajā lietas daļā Rīgas apgabaltiesa nolēma kriminālprocesa materiālus nosūtīt Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai patiesā slepkavas noskaidrošanai.

Savukārt apsūdzības daļā par izspiešanu tiesa Dauguli atzina par vainīgu, bet izvarošanas epizode tika pārkvalificēta uz dzimumsakariem ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu. Par šiem abiem nodarījumiem Daugulim kā galīgais sods tika noteikta reāla brīvības atņemšana uz septiņiem gadiem, aģentūra LETA uzzināja Rīgas apgabaltiesā. Tomēr vēlāk šo spriedumu pārsūdzēja gan prokuratūra, gan apsūdzētā advokāte, tāpēc minētā lieta apelācijas kārtībā būs jāpārskata Augstākajai tiesai.

Divas citas krimināllietas, kurās arī apsūdzēts Daugulis, patlaban vēl tiek izskatītas Rīgas apgabaltiesā.

Viena no šīm lietām ir par kāda akla pensionāra nošaušanu, viņa līķa sadalīšanu gabalos un izmešanu vienā no Rīgas ūdenskrātuvēm. Apsūdzība uzskata, ka slepkavība izdarīta 2008.gadā ap Ziemassvētkiem, lai iegūtu upura dzīvokli Rīgā, Pētersalas mikrorajonā. Tomēr, kā aģentūrai LETA atzīmēja Dauguļa advokāte Inga Lauce, lietā trūkst vairāku būtisku pierādījumu. Piemēram, joprojām nav atrasta līķa galva, kurā teorētiski vajadzētu būt arī lodei.

Šajā kriminālprocesā kopā ar Dauguli uz apsūdzēto sola sēdies Igors Šepetis, Kaspars Beķeris un Vilnis Šusts. Šepetis kategoriski noliedz savu vainu celtajā apsūdzībā, bet pārējie to daļēji atzīst, proti, starp trim apsūdzētajiem ir strīds par lomu sadalījumu.

Minētās lietas izskatīšanu Rīgas apgabaltiesa turpinās pirmdien, 9.jūlijā, plkst.14, un tajā plānots pratināt pašus apsūdzētos, tātad liecinieki jau ir iztaujāti. Tiesa šo lietu izskata aiz slēgtām durvīm.

Savukārt otra aktuālā lieta pret Dauguli, kuru patlaban izskata Rīgas apgabaltiesa, ir par miesas bojājumu nodarīšanu un slepkavības mēģinājumu. Šajā lietā ir divas epizodes un divi cietušie, bet apsūdzēto statusā bez Dauguļa un jau minētā Šusta – arī Visvaldis Pers.

Kā aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā, pirmajā no lietas epizodēm apsūdzība celta par to, ka 2008.gada rudenī Pers, būdams kāda Rīgas namīpašuma apsaimniekotājs, palūdzis Daugulim pret 250 latu atlīdzību fiziski “pārmācīt” vīrieti, kurš dzīvojis blakus Peram un regulāri sūdzējies valsts iestādēm par to, ka Pers veic nelikumīgu būvniecību.

Pers parādījis Daugulim, kur upuris dzīvo, un iedevis viņam upura fotogrāfiju. Daugulis ņēmis palīgā Šustu un 2008.gada 9.oktobra vakarā abi paslēpušies pie upura mājas, sagaidījuši viņu un piekāvuši, sitot ar metāla stieni un spārdot ar kājām, liecina apsūdzība. Cietušajam nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi. No saņemtajiem 250 latiem 50 latus Daugulis atdevis Šustam.

Tomēr Dauguļa advokāte Lauce aģentūrai LETA atklāja, ka šajā epizodē cietušais, liecinot tiesā, nav atpazinis Dauguli kā savu pāridarītāju. Upuris apgalvojis, ka viņu drīzāk piekāvuši jaunieši. Turpretim Dauguli, kurš tobrīd bija aptuveni 60 gadus vecs, nebūt nevarētu noturēt par jaunieti, atzīmēja advokāte.

Otra šīs lietas epizode ir par līdzīgu gadījumu 2009.gada sākumā. Kā liecina apsūdzība, Peram radušās naidīgas attiecības ar mājas, kuru viņš uzturēja un apsaimniekoja, dzīvokļu īpašnieku sabiedrības valdes locekli – sievieti. Valdes locekle par Peru rakstījusi sūdzības valsts iestādēm un lūgusi viņam noslēgt apsaimniekošanas līgumu ar biedrību, taču Pers to nav darījis un izteicis sievietei draudus izrēķināties.

Saskaņā ar apsūdzību Pers izdomājis noslepkavot “traucējošo” biedrības valdes locekli un, lai savu plānu īstenotu, viņš atkal vērsies pie Dauguļa, solot samaksāt par to 250 latus. Daugulis piekritis un uzaicinājis palīgā arī Šustu.

2009.gada 5.janvāra vakarā Daugulis un Šusts atbraukuši uz upures mājas kāpņutelpu un gaidījuši. Kad sieviete nākusi ārā, Daugulis viņai uzbrucis, vairākas reizes iesitot pa galvu ar līdzpaņemto dzelzs āmuru, bet Šusts tikmēr uzraudzījis apkārtni un turējis ciet mājas kāpņutelpas ārdurvis, lai neļautu cietušajai aizbēgt.

Saskaņā ar apsūdzību, Daugulis, domājot, ka sievietei sists pietiekami, lai iestātos viņas nāve, kopā ar Šustu atstājuši nozieguma vietu. Tomēr cietusī spējusi pasaukt kaimiņus, saņēmusi medicīnisko palīdzību un izdzīvojusi.

Pers par šo noziegumu atkal Daugulim samaksājis 250 latus, no kuriem 50 latus Daugulis atdevis Šustam, liecina apsūdzība.

Tomēr arī šajā lietas epizodē ir daudz pretrunīgu liecību, aģentūrai LETA uzsvēra advokāte. Viņa pastāstīja, ka vienīgais no visiem trim apsūdzētajiem, kurš savu vainu atzīst, ir Šusts.

Tiesa, izskatot konkrēto kriminālprocesu, patlaban tikusi līdz liecinieku pratināšanai, un nākamā sēde paredzēta 9.oktobrī plkst.13.

Saskaņā ar apsūdzībām, Daugulis visus minētos noziegumus pastrādājis pēc tam, kad pirms termiņa atbrīvots no ieslodzījuma. Tomēr nevienā no šīm lietām vēl nav stājies spēkā spriedums, tāpēc apsūdzētos nevar uzskatīt par vainīgiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+