Pasaulē
Citur

Tramps eskalē tirdzniecības karu ar Ķīnu0

AP/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien eskalēja augošu tirdzniecības karu ar Ķīnu, paziņojot par plāniem noteikt 10% muitas tarifu Ķīnas preču importam 200 miljardu ASV dolāru apmērā.

Tramps sacīja, ka plāno noteikt šos jaunos tarifus saistībā ar Pekinas “nepieņemamo” rīcību, sestdien nosakot 25% muitas tarifu ASV preču importam 50 miljardu dolāru apmērā kā atbildes pasākumu uz ASV piektdien noteikto 25% muitas tarifu Ķīnas importam par tādu pašu kopējo summu.

“Ir jāīsteno tālāka rīcība, lai pamudinātu Ķīnu mainīt savu negodīgo praksi, atvērt savu tirgu ASV precēm un pieņemt līdzsvarotākas tirdzniecības attiecības ar ASV,” teikts Trampa paziņojumā.

ASV prezidents brīdināja, ka pēc jauno tarifu stāšanās spēkā var tikt noteikti tarifi vēl citai Ķīnas preču grupai 200 miljardu dolāru apmērā, “ja Ķīna atkal palielinās savus tarifus”.

“Tirdzniecības attiecībām starp ASV un Ķīnu ir jābūt daudz taisnīgākām,” sacīja Tramps, izskaidrojot savu lēmumu.

“Man ir lieliskas attiecības ar [Ķīnas] prezidentu Sji [Dzjiņpinu], un mēs turpināsim strādāt kopā daudzos jautājumos. Tomēr Ķīna un citas pasaules valstis vairs neizmantos ASV tirdzniecības ziņā.”

Tramps jau pagājušonedēļ bija brīdinājis par “papildu tarifiem”, ja Pekina atbildētu uz ASV noteiktajiem tarifiem ar tarifu noteikšanu ASV precēm. Ķīna to izdarīja, nosakot tādu pašu ievedmuitas likmi par tādu pašu kopējo summu 659 precēm no ASV.

“Ķīnai acīmredzot nav nodoma mainīt savu negodīgo praksi attiecībā uz amerikāņu intelektuālā īpašuma un tehnoloģijas iegūšanu,” paziņoja Tramps.

“Tā nevis mainīja šo praksi, bet tagad apdraud ASV kompānijas, strādniekus un lauksaimniekus, kas nav izdarījuši neko sliktu.”

LA.lv