×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. februāris, 2016
Drukāt

Trīs Latvijas valsts prezidenti atklātā vēstulē aicina nodrošināt Okupācijas muzeja rekonstrukciju (19)

Okupācijas muzeja vizualizācijaOkupācijas muzeja vizualizācija

Trīs Latvijas valsts prezidenti un vēl 42 Latvijas sabiedrības un kultūras personības atklātā vēstulē (skat. tālāk) Saeimai un valdībai aicina nodrošināt Okupācijas muzeja rekonstrukciju un paplašināšanu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā vēstules kopija.

Viņi lūdz noteikt Latvijas Okupācijas muzejam nacionālo interešu objekta statusu un pieņemt visus nepieciešamos lēmumus, lai Gunāra Birkerta projektētais Nākotnes nams un okupācijas upuru piemiņas memoriāls tiktu pabeigts līdz valsts simtgadei. Vēstules autori uzskata, ka šobrīd Latvijas Okupācijas muzeja darbs un attīstība ir apdraudēti, jo Rīgas domes institūcijas meklē aizbildinājumus, lai nepieļautu Latvijas Okupācijas muzeja attīstību Strēlnieku laukumā.

“Nav svarīgi, vai īstie iemesli ir estētiski, bet varbūt saistīti ar merkantilām biznesa interesēm vai ideoloģisku nepatiku pret Latvijai nozīmīgo atmiņas institūciju. Pēdējo mēnešu notikumi vedina domāt, ka tiek darīts viss, lai Nākotnes nama un ar to saistītā okupācijas upuru piemiņas memoriāla nebūtu,” teikts vēstulē.

Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, komentējot kopīgo aicinājumu, aicina visus projektā iesaistītos sanākt kopā un vienoties par iespējamajām tehniskajām izmaiņām, kas uzlabotu projekta kvalitāti.

“Par vienu ir jābūt skaidrībā: Okupācijas muzejam ir jābūt pašā Rīgas sirdī un tam jāsniedz uzlabotas iespējas pildīt savu unikālo misiju,” uzskata eksprezidente.

Aicinājumu ir parakstījuši arī bijušie valsts prezidenti Guntis Ulmanis un Valdis Zatlers, 42 Latvijas sabiedrības un kultūras personības un 14 politiski represēto biedrības un nodaļas.

Godātie Saeimas deputāti!

Godātie valdības ministri!

Nav šaubu, ka Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcija – Nākotnes nama un okupācijas upuru piemiņas memoriāla celtniecība ir neatliekams un svarīgs darbs, kas veicams līdz Latvijas simtgadei. 2018. gads iezīmēs robežšķirtni, jo pusi no gadu simta mēs būsim dzīvojuši paši savā neatkarīgā, demokrātiskā valstī, bet otru pusi Latvijā valdījusi okupācijas vara. Latvijas Okupācijas muzeja novecojušās un nepietiekamās telpas neļauj pilnvērtīgi pildīt muzeja svarīgāko misiju – stāstīt un atgādināt gan mums pašiem un nākamajām paaudzēm, gan pasaulei par padomju un nacistu noziegumiem pret Latvijas tautu.

Diemžēl, šobrīd Latvijas Okupācijas muzeja darbs un attīstība ir apdraudēti. Pirms desmit gadiem tika pieņemts lēmums par Okupācijas muzeja paplašināšanu atbilstoši izcilā latviešu arhitekta Gunāra Birkerta skicēm. Reti kurš projekts ir tik ilgi apspriests un vērtēts. Paliek iespaids, ka Rīgas domes institūcijas meklē visus iespējamos aizbildinājumus, lai nepieļautu Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju, kā arī muzeja pastāvēšanu un attīstību Rīgas centrā – Strēlnieku laukumā. Nav svarīgi, vai īstie iemesli ir estētiski, bet varbūt saistīti ar merkantilām biznesa interesēm vai ideoloģisku nepatiku pret Latvijai nozīmīgo atmiņas institūciju. Pēdējo mēnešu notikumi vedina domāt, ka tiek darīts viss, lai Nākotnes nama un ar to saistītā okupācijas upuru piemiņas memoriāla nebūtu.

Šajā muzeja nākotnei kritiskajā situācijā lūdzam Saeimu atbilstoši savām pilnvarām un atbilstoši Latvijas Okupācijas muzeja nozīmei mūsu valsts un sabiedrības dzīvē noteikt Latvijas Okupācijas muzejam nacionālo interešu objekta statusu. Mēs arī aicinām Saeimu un valdību pieņemt visus nepieciešamos lēmumus, lai Nākotnes nams un okupācijas upuru piemiņas memoriāls tiktu pabeigts līdz valsts simtgadei.

Lai būvētu nākotni, mums nepieciešama atmiņa, un viens no sabiedrības atmiņas pamatakmeņiem Latvijā ir Okupācijas muzejs, kas pastāvēšanas vairāk nekā 20 gados pieradījis savas misijas lomu un nozīmi.

Guntis Ulmanis
Vaira Vīķe-Freiberga
Valdis Zatlers
Ieva Akurātere
Anita Andrejeva
Georgs Andrejevs
Baiba Bela
Līga Blaua
Daina Bleiere
Ģirts Burvis
Juris Cālītis
Ruta Dimanta
Jānis Dripe
Sarmīte Ēlerte
Andrejs Ermuiža
Dzintra Geka
Ivars Ījabs
Dainis Īvāns
Gints Jegermanis
Ieva Jurjāne
Viesturs Kairišs
Sandra Kalniete
Rudīte Kalpiņa
Krišjānis Kariņš
Māra Ķimele
Kārlis Krieviņš
Ģirts Valdis Kristovskis
Žaneta Ozoliņa
Artis Pabriks
Laila Pakalniņa
Arnis Radiņš
Ansis Reinhards
Gunārs Resnais
Baiba Rubesa
Aina Sakne
Māris Sirmais
Aivars Stranga
Pēteris Vasks
Andris Vilks
Vilis Vītols
Māra Zālīte
Asnāte Ziemele
Egīls Zirnis
Anna Žīgure
Antonijs Zunda
Rita Garklāva un Latvijas politiski represēti apvienības (LPRA) Limbažu nodaļa
Kurzemes rajona Politiski represēto klubs
LPRA Cēsu biedrība
Alūksnes un Apes novadu politiski represēto klubs “Sarma”
Bauskas politiski represēto klubs «Rēta»
Zinaida Kokare un Jaunjelgavas politiski represētie
Valmieras politiski represēto biedrība
Egons Snipke un Saldus Politiski represēto biedrības biedru
Latvijas Politiski represēto apvienības Dobeles nodaļas biedri
Strenču Politiski represēto biedrības biedri
Rīgas Latgales priekšpilsētas Politiski represēto biedrība
Liepājas politiski represēto klubs
Madonas novada politiski represēto apvienībai
LPRA Kokneses novada nodaļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Šī drausmīgā mistkaste Vecrīgas centrā, it kā arhitektūras pērle, Vecrīgas centrā, nav celta kā Okupācijas muzejs, bet kā SARKANO STRĒLNIEKU MUZEJS ! Šim, it kā muzejam, priekšā stāv SARKANIE LATVIEŠU STRĒLNIEKI, tie paši kas KRIEVIJĀ taisīja BOĻŠEVIKU revolūciju un apšāva cara ģimeni un citus progresīvus cilvēkus un laupīja un dedzināja! Šie ” plikadīdas ” apsargāja arī revolucionāru vadoni Uļjanovu! Šajā ” muzejā ” bērniem lika zvērēt MŪŽĪGU UZTICĪBU !!! PADOMJU KOMUNISTISKAJAI PARTIJAI !!! Vai tiešām Okupācijas muzejam jāatrodas šeit un šo kasti nevajag nojaukt pavisam ?

 2. Vienotība jau bija pie Gaismas pils celtniecības=un cik tas man izmaksāja kā nodokļu maksātājam un atkal stūrē tā “dieva’ Birketa projektu -un cik tas tagad maksās?vIS JAU BŪS ATKARĪGS NO TĀ CIK UN KURAS PARTIJAS “MELNĀS KASES ” NO TĀ IEGŪS.

 3. Nezinaaju, ka Latvijai ir 3 prezidenti, domaaju, ka viens, bet laikam kameer tas slimo, uzradushies veel divi:)))))))

 4. Jau tagadējā melnā kaste ar trīs sarkanajiem večiem, kuriem mēģināts neveiksmīgi nokalt sarkanās zvaigznes uz cepurēm, ir kā darvas piliens mūsu skaistajā Vecrīgā! Kādu gan vēl piebūvi tur celt? Ja grib kāds celt kaut ko par okupāciju, tad vienīgā vieta ir Pārdaugavā, it kā ” uzvaras parkā”, kurā ir jau līdzīgi “monumenti” un daudz brīvas vietas visādai celtniecībai! Cepuri nost Zaigai Gailei un viņas domu biedriem, kuri cīnās pret šo murgu pie…rst mūsu skaisto galvaspilsētu! Novērtējums 00000!

 5. Manuprāt ,ja paliek pie tā ,ka obligāti strēlnieku laukumā,tad tikai bez tās sarkanās sienas šķērseniski.
  To sarkano akcentu var ielikt arī kā savādāk.

 6. Visus tos monstrus nojaukt un atjaunot viduslaiku apbūvi, – tieši to gaida tūristi, nevis kārtējos beton-stikla monstrus ar kuriem pilna pasaule. Varavīksnes vieta jau uzbūvēja kaut kādu tizlumu, kas tagad stāv tukšs

 7. Par arhitektūru turpmāk valstī atbildēs 3 bijušie prezidenti, vairāki Sorosa fonda stipendiāti un tie, kas nestrādā Latvijā. Šajā gadījumā pieprasa, lai Birkerta projektu atbalsta. Nākamreiz vajadzētu šai pašai “komisijai” aizsūtīt izvērtēt kāda tilta, kūts, stacijas vai teātra projekta saskaņošanu. Ja Birketa projekts atkal paģēr kaut ko tik bezgaumīgu un monstru un nefunkcionālu, bet uzturēšanā dārgu kā Bibliotēkas betona kluci, tad Vecrīgas sirdī šādu dranķi nevajadzētu. Uzticos Latvijas arhitektiem vairāk.

 8. Kapēc neļauj Tautai arī domāt un izteikties,KĀPĒC????????

 9. Izstāstiet, lūdzu, vienā teikumā – kur jūs, arhitekti dzīvojāt 14 gadus kopš OM projekta? Kāpēc lai sabiedrība tic saujiņai kareivīgu arhitektu NESAVTĪGAJĀM mākslas ideālu interesēm? paskatieties, ko šie arhitekti ir sadarījuši gadu garumā – sākot ar ķengaragiem, Purvciemie, Pļavniem, Dreiliņiem, Zolitūdēm? Vienmēr esmu domājis, ka arhitektiem par kolaborāciju daudz smagāka sabiedrības kritika, nekā pantiņu rakstītājiem. Pantiņus Alcheimers izdzēš, māju, kurā esi spiests dzīvot, pateicoties šīm arhitektu bandām – cunami vai sliktas nelaimes. Tā ka – pievaldieties ar savām merkantilajām interesēm – viesnīcām, muzejiem, interešu baisajiem strīķiem. Un- pats galvenais- nerīdiet sabiedrību. Mēs esam normāla tauta. Padarīt mūs par idiotiem ir neliešu interesēs ar tālejošām sekām.

 10. Melnais & Baltais jeb Laikmetīgās Okupācijas muzejs. Gaišajā daļā ievietojami eksponāti sākot no 1990.gada 4. maija un papildināmi katru gadu.

 11. latvietis parastais Atbildēt

  lasu tos parakstitājus un skat tik vien pārkami politiķi, un naivi mākslinieki kas atrauti no realitātes. nav ne kultures ministre, ne aktīvie NA patrioti kam butu par okupācijas museju dien un nakt jācinās…. saprātigu cilveku šajā valstī ir daudz vairāk.
  piemeram varu atgādināt tās publiskās atbalsta vēstules teikim haritonovam ko ar parakstija : sabiedribas zieds”vai laventam….. ir vesala virkne idiotu kas gatavi parakstities zem jebkāda papiriša neiespringstot uz saturu

 12. Jopcik, popcik, stūra māja stāv tukša, nu kas JUMS neļauj izpausties?
  Tas strēlnieku muzejs reāli aizsedz vecrīgu. Vispār būtu jāaizliedz kko tur būvēt.
  Laikam tiešām ļoti lielu naudu tur var nozagt, ja tāda ažiotāža…..
  Un piedodiet, Birkerta kunga dāvinātā skice arī ir tīrs BŠ.
  Tādu skici var jebkurš Latvijas arhitektūras guru uzzīmēt un uzdāvināt. Bet tā tikai ir skice, projekta cenu neviens jau nenosauc, droši vien kādi seši cipari, kā jau pie mums pieņemts………..

 13. Vareni! Pret šitādu atbalstītāju MŪRI visi arhitektu iebildumi nograbēs vien kā zirņi pret sienu …

 14. nu pieņemu ka vel vairāk varetu savāk pret parakstu Atbildēt

  uzstādijums jau vienalga ir nepareizs. tiek pasniegts ka piebuves nebuvešana ir muzeja iznīcināšana, kaut gan protestē jau pret piebuvi nevis pret muzeju. viss kā vienmer politiķiem samaisits vienā putrā -skābi kāposti ar torti un kā vienmer politiķi nesaprot kāpec tauta to negrib ēst. izstradajiet muzeja attīstibas plānu bez papildus monstru būvešanas un visi par to tik priecāsies. ko cenšas bikses pār galvu uzvilkt par katru cenu?

 15. Ar Nacionālās bibliotēkas ēku lepojamies, bet Latv. strēlnieku laukums jau tagad ir nepievilcīgs kopskatā (Tūristu obligātais objekts Centrāltirgus tāpat ir nebaudāms “tūristam-skaisto skatu vērotājam.)
  Par Kamarina namu jau visi bija šausmās, kur nu vēl piedāvājums aizbūvēt brīvo muzeja sānmalu. Kļūda bija ielaist Okupācijas muzeju ēkā, kura izrādās ir par mazu.

 16. Daudziem mankurtiem un Kremļa pielīdējiem ir vēlēšanās visu no acīm dabūt nost. Bez pagātnes nav nākotnes.

 17. nepiekrītu, ka MUZEJAM jābūt pašā vecpilsētas sirdī.MUZEJAM būt, bet ir iespējami citi risinājumi.
  Vai tik vien Latvijai tās bēdu vēstures???!!!! Ja nevar citādi , tad jārīko referendums, jo kāpēc var rakstīt un procesu ietekmēt tikai prominences???? Es arī gribu piedalīties lemšanas procesā. Lūdzu REFERENDUMU!!!!!! Mums jau ir Gaismas pils , vai ar to lepojamies??????

  • Un vēl uzjautrina arguments, ka projektējis Birkerts.

   Vai nepietiek jau ar vienu bezgaumīgu un nefunkcionālu viņa gara darbu pilsētas centrā?

   • par to kluci pārdaugavā Atbildēt

    maz cienijamais pasulslevenais arhitekts paziņoja ka viš lūk uzprojekteja ģeniāli, bet uzcēla lūk slikti:) savādi vai ne jo uzcēla jau pēc ta ģeniālā projekta. taču datorgrafika ir viena lieta un dabā ir pavisam kas cits. tāpat bus ar piebuvi ja tomer izcinis tās celšanu tad 99% laika tā baltā siena būs pelēka, dzeltena ar notecējumiem…. un mazgās to par bargu naudu nez cik reizes gadā un vienalga sudigi izskatisies. mazliet ar galvu jādraudzejas ari ne tik smuka bildite jāskatās un nāgela demagoģija jāklausās

Draugiem Facebook Twitter Google+