×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
6. jūlijs, 2016
Drukāt

Ūdens ar bisfenola garšu. Pudeles joprojām ražo no kaitīgā polimēra, normas – slidenas (9)

1. Viltīgs un bīstams

1no5
Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone
Kā rīkoties?

Rīgas Stradiņa universitātes docente Laila Meija iesaka, ko katrs varam darīt ķimizētajā 21. gadsimtā:
* Izvairīties no plastmasas.
* Neglabāt ilgstoši ēdienu plastmasas traukos, kuru ražošanā izmantots BA, kā arī citas kaitīgas vielas.
* Nelietot plastmasas traukus atkārtoti, ja tie tam nav īpaši paredzēti.
* Mazāk lietot konservus.
* Glabāt pārtiku stikla vai speciālos traukos, kas ražoti no mazāk kaitīgas plastmasas.
* Plastmasu mazgāt uzmanīgi ar rokām, mehāniski nesabojājot.
* Neglabāt plastmasas traukos treknu, sālītu vai skābu ēdienu.
* Ja tomēr plastmasas trauku izmanto ēdiena glabāšanai, nelietot bojātus traukus – tie jāizmet.

Foto – Ilze Pētersone

Vētra ūdens pudelē vai pamatotas bažas par cilvēka radīta materiāla ietekmi uz veselību? Joprojām atklāts ir jautājums par vienu no karstās diskusijās apspriestiem polimēriem – bisfenolu A, kuru izmanto 11 un 18,9 litru polikarbonāta pudeļu ražošanā. Pretinieku argumenti sākas ar atgādinājumu, ka kopš 2011. gada no tā aizliegts izgatavot zīdaiņu pudelītes. Atbalstītāji vicina Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes atzinumu, ka ar šo ķīmiju viss kārtībā – to var lietot izstrādājumos, kas paredzēti saskarei ar pārtikas produktiem, tostarp arī ūdens pudelēs.

Bisfenolu A (BA) pirmo reizi sintezēja 1930. gadā sintētiskā estrogēna pētījuma laikā, tomēr tā vietu ieņēma spēcīgāks savienojums. Interese par BA atjaunojās vēlāk, kad ķīmiķi atklāja, ka to var lietot polikarbonētas plastikas izgatavošanā. Polikarbonātam (PC) ir daudz labu īpašību – tas ir izturīgs pret augstu temperatūru, elektrības iedarbību u. c. –, kuras tiek izmantotas rūpniecībā, arī pārtikas taras ražošanā – jau pieminētajās ūdens pudelēs, skārda kārbās.

Viss būtu labi, ja materiāla ražošanas procesā nepaliktu daži neapstrādāti BA savienojumi un saites, kas tās savieno ar plastiku, neizrādītos tik nestabilas un nepārtrūktu, tā ļaujot BA nonākt ūdenī, dzērienos un citos pārtikas produktos. Tas pats var notikt, kad PC iesaiņojums tiek sildīts. Pēc savas būtības tā ir ķimikālija, kas spēj atdarināt cilvēka hormona – estrogēna – darbību un nopietni iedarboties uz organismu. Eiropas Savienībā to klasificē kā trešās kategorijas toksikantu – vielu, kas jāuzskata par cilvēkam kaitīgu. Izpētīts, ka BA nelabvēlīgi iedarbojas arī uz dzīvniekiem.

Rīgas Stradiņa universitātes docente, dietoloģe Laila Meija uzskaita riskus cilvēku veselībai – BA var veicināt neauglību sievietēm un vīriešiem, ietekmēt vairogdziedzera un olnīcu darbību, veicināt aptaukošanos.

Šķiet, kur nu vēl vairāk argumentu pret šo viltīgo materiālu, kas, nokļūstot ūdenī un pārtikā, sāk mūs bendēt. Taču ir viens āķis, kas joprojām palīdz tam noturēties rūpnīcu konveijeros un veikalu plauktos – vielas pieļaujamais drošības līmenis.

 1. Viltīgs un bīstams
 2. Slidenās nekaitīguma normas
 3. PET – drošāka plastmasa
 4. Ūdens kvalitāti pārbauda ostītāji
 5. Apzīmējumi - der iegaumēt

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Un BILDE vēl joprojām STĀV! Jau 20.dienu !

 2. Cik ilgi šitā bilde rēgosies ? Citas nav,ko ielikt?

 3. The FDA states “BPA is safe at the current levels occurring in foods” based on extensive research, including two more studies issued by the agency in early 2014.[5] The European Food Safety Authority (EFSA) reviewed new scientific information on BPA in 2008, 2009, 2010, 2011 and 2015: EFSA’s experts concluded on each occasion that they could not identify any new evidence which would lead them to revise their opinion that the known level of exposure to BPA is safe; however, the EFSA does recognize some uncertainties, and will continue to investigate them.[6]

 4. Pats teikšu, ka piens papīra pakās ir ar līmes piegaršu. Ūdens garšu izmaiņas it kā nemaina dzerot ūdeni mājās un biznesa iestādēs no šīm pudelēm.

 5. Vismaz virsrakstu bez gramatikas kļudām taču var uzrakstīt

 6. ,,Eiropieši,, no latvijas ,kas Baltkrievijā iegriezās pārtikas veikalā zobojās par kaimiņvalsts atpalicību ,redzot sulas un pienu pildītu stikla pudelēs.

 7. Lai rakstītu šādus rakstus, derētu vismaz drusku saprast tēmu.
  Nez, autore ir dzirdējusi tādu vārdu kā “plastifikators”? To derētu iemācīties, pirms taisīt plastmasu nekaitīguma sarakstus.
  (vispār jau plastmasu nekaitīguma tēma ir ļoti sarežģīta – tāpat kā daudzas citas, kur runa ir par ļoti zemu koncentrāciju ļoti ilgstošu ietekmi)

  • Godātais, K., autore ir dzirdējusi vārdu plastifikators, taču tas nekādi nepadara bisfenolu A mazāk kaitīgu, par ko ir šis stāsts. Tur Jums taisnība, ka plastmasu kaitīguma temats ir sarežģīts, tāpēc nevajag lasītājiem jaukt galvu ar daudziem terminiem, kas nepalīdz rakstu veidot saprotamā valodā.

   • “Pretrunīgi vērtētais”- tai pat laikā potenciālās olšūnu donores tiek “piebāztas” ar hormonu preparātiem un ja kāds uztraucas tad tikai tāpēc, ka lūk neļaujot nedzemdējušām sievietēm būt par olšūnu donorēm. Visu dzīvi dzerot ūdeni no PET pudelēm, nevar saņemt tādu hormonālos procesus traucējošo vielu daudzumu, kā vienā olšūnu donoru sagatavošanas procedūrā. Jā, varbūt kaitīgs ir gan viens, gan otrs, taču tad jāsamēro iespējamo risku apmērs.

Draugiem Facebook Twitter Google+