Pasaulē

Ukraiņu režisoram Sencovam Krievijā piespriež 20 gadus cietumsoda par “terorismu” 16


Ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs
Ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs
Foto: LETA/AFP

Krievijā Rostovā pie Donas Ziemeļkaukāza apgabala karatiesa otrdien piespriedusi “terorismā” apsūdzētajam ukraiņu kinorežisoram Oļeham Sencovam 20 gadu ilgu cietumsodu, kas viņam būs jāpavada stingrā režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot terora aktus Krievijas okupētajā un anektētajā Krimā.

Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā apsūdzētajam Oleksandram Koļčenko – Krimas ukraiņu aktīvistam – piespriesti desmit gadi stingrā režīma kolonijā.

Kopumā režisoram piespriests 15 gadu cietumsods par “teroristiskas organizācijas dibināšanu”, attiecīgi 10 un 11 gadi – par “līdzdalību” divos “terora aktos”, septiņi gadi – par “sprādzienu gatavošanu un veikšanu”, bet pieci gadi – par “ieroču un munīcijas nelikumīgu glabāšanu”.

Spriedums tiks pārsūdzēts Krievijas Augstākajā tiesā, radio “Brīvā Eiropa” paziņoja advokāts Dmitrijs Dinze. Ja apelācija tiks noraidīta, aizstāvības puse vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Rostovas tiesa bez ievērības atstājusi argumentus par labu apsūdzēto nevainīgumam, kā arī nav pieņēmusi nekādu lēmumu saistībā ar informāciju par Sencova un procesa galvenā liecinieka Genādija Afanasjeva spīdzināšanu, norādīja advokāts.

“Okupantu tiesa pēc definīcijas nevar būt taisnīga,” pēdējā vārdā sacīja Sencovs.

Eiropas Savienība (ES) un ASV otrdien spriedumu nosodīja.

“Krievijas tiesas nav tiesīgas spriest tiesu par nodarījumiem, kas pastrādāti ārpus Krievijas starptautiski atzītās teritorijas,” sacīja ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni. “ES uzskata, ka šī lieta ir starptautisko tiesību un elementāro tiesiskuma standartu pārkāpums.”

ASV pieprasījušas abus notiesātos nekavējoties atbrīvot.

“Tā ir klaja tiesas kļūda. Abi ukraiņi ir sagrābti gūstā Ukrainas teritorijā, aizvesti uz Krieviju un tur ieslodzīti, un viņiem pret pašu gribu uzspiesta Krievijas pilsonība,” sacīja ASV Valsts departamenta preses sekretārs Džons Kērbijs.

Atzīti pasaules kinematogrāfisti, arī spānis Pedro Almadovars un brits Maiks Lī, rakstījuši vēstules Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, paužot satraukumu par Sencova likteni.

Krievu režisors Andrejs Zvjagincevs, Kannu un Venēcijas festivālu laureāts, “Zelta globusa” ieguvējs, pirmdien laikrakstā “Novaja gazeta” rakstīja, ka tas ir “necilvēcīgi – piespriest 23 gadu cietumsodu vēl tik jaunam cilvēkam, daudzsološam režisoram.”

Zvjagincevs aicināja Krieviju “vai nu atbrīvot viņu, vai arī tiesāt par to, ko var neapstrīdami pierādīt”.

Sencova debijas mākslas filma “Gamer” 2012. gadā tika izrādīta Berlīnes kinofestivālā.

Sprieduma nolasīšanas laikā Sencovs rādīja uzvaras zīmi un kopā ar Koļčenko dziedāja Ukrainas himnu.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko, kurš aicinājis abus vīriešus nekavējoties atbrīvot, tviterī ierakstīja: “Turies, Oļeh! Pienāks laiks, un tie, kas organizēja šo prāvu pret tevi, paši būs uz apsūdzēto sola.”

Pēdējā vārdā Sencovs nosodīja Maskavas varu.

“Jūsu propaganda ir ļoti laba, bet ir arī cilvēki, līdzīgi jums, kas ļoti labi saprot, ka Ukrainā nav “fašistu”, ka Krima tika sagrābta pretlikumīgi un ka jūsu karaspēks ir Donbasā,” viņš sacīja.

Abi apsūdzētie ir 11 ukraiņu vidū, kas atrodas Krievijas cietumos un kurus Kijeva uzskata par politieslodzītajiem, sacīja Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins.

Viņu vidū ir arī Ukrainas armijas pilote Nadežda Savčenko, kas šobrīd tiek tiesāta par divu Krievijas žurnālistu nāvi Austrumukrainā.

Putins noliedzis, ka Sencovs un Savčenko būtu karagūstekņi.

Prokuratūra bija prasījusi Sencovam piespriest 23 gadu cietumsodu.

Savukārt aktīvistam Koļčenko, kurš paudis neapmierinātību ar Krievijas īstenoto Krimas okupāciju un aneksiju, prokuratūra pieprasīja piespriest 12 gadus cietumā.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi. Atbalstītāji uzstāj, ka lieta ir safabricēta, bet Eiropas Savienība un ASV pieprasījušas viņus atbrīvot.

Advokāti norāda, ka liecinieki tikuši spīdzināti, lai piespiestu viņus sniegt liecības par Sencova un Kolčenko piedalīšanos Krievijā aizliegtās organizācijas “Labējais sektors” aktivitātēs.

Diviem Sencova un Koļčenko lietas lieciniekiem jau piespriesti smagi cietumsodi par atteikšanos sniegt liecības tiesā.

Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija “Amnesty International” pagājušajā mēnesī atzina – pastāv nopietnas bažas par abu vīriešu tiesībām uz taisnīgu tiesu pārmērīgo apsūdzību un iespējamās spīdzināšanas dēļ.

LA.lv