×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
8. maijs, 2015
Drukāt

Uz pagātnes būvēta valsts (5)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Vai par nacistu nekļuvāt tādēļ, ka pats esat ceturtdaļ­ebrejs? Jūs taču gribējāt iestāties Hitlera jauniešu organizācijā? Tātad nacionālsociālisms jūs tomēr fascinēja? Armijas komandieris jūsu raksturojumā atzinis, ka esat pilnībā pieņēmis nacionālsociālistisko pasaules uzskatu. Iznāk, ka esat bijis tuvāk nacionālsociālistiskajai ideoloģijai, nekā esat atzinis līdz šim?

Šie jautājumi nav izraksts no kādas nacistu tiesas prāvas protokola pēckara Vācijā. Ar tiem “apsūdzētais” tiek pratināts šodien – 2015. gada aprīļa beigās. Jautātājs gan nav tiesnesis, bet televīzijas žurnāliste Sandra Maišbergere. “Tiesas zāle” ir Vācijas sabiedriskās televīzijas studija. Savukārt “apsūdzēto sols” – ratiņkrēsls, kurā, ielūgts uz interviju, sēž visvecākais no vēl dzīvajiem Vācijas bijušajiem kancleriem, deviņdesmit sešus gadus vecais Helmuts Šmits. Viņa biogrāfijā ir ne tikai Vācijas valdības vadīšana no 1974. līdz 1982. gadam, bet arī fakts, ka Otrā pasaules kara laikā viņš bijis virsnieks nacistu armijā.

Šmits ar mazliet trīcošu roku aizkūpina jau piekto cigareti pēc kārtas un pūlas atbildēt. “Blēņas,” viņš izpūš dūmus intervētājas sejā. Tādus raksturojumus kā viņš tolaik saņēmuši simtiem tūkstošu kareivju. Tas bijis vienkārši papīrs. “Tā tolaik vienkārši bija nepieciešamība.” Kara laikā darījis “to, kas tolaik bija jādara, bet jau kopš kara sākuma es zināju, ka mēs karu zaudēsim”. Vārdu “Aušvica” pirmo reizi izdzirdējis tikai vienu divus gadus pēc kara beigām. “Es nebiju nacists. Es pildīju savus kareivja pienākumus.”

Jautājumu krusa nemitējas. Viņš pacietīgi turpina skaidrot, noliegt, izklāstīt. Līdz pagurst. “Es domāju, ka šodienas cilvēkiem trūkst…” viņš iesāk, “piemēram, jums kā raidījumu vadītājai tas nav vienkārši… Jums nav viegli iejusties tāda cilvēka ādā, kurš nacionālsociālisma laika sākumā vēl bija bērns, kurš šajā laikā auga un kurš turklāt vēl ir ceturtdaļebrejs,” saka Šmits. “Vēl jo grūtāk tas ir tāpēc, ka kopš šī laika aizritējuši jau septiņdesmit gadi. Jums ir pārāk grūti iejusties šī jaunā cilvēka ādā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. jawol, javol. Hitleram neizdevās, tagad Merķele drang nah osten ar ASV atbalstu realizē sekmīgāk

  2. vai tad tagad ir savādāk,ja krievi Ukrainā zaudēs,tad viņus tāpat tiesās kā vāciešu nacistus

  3. Nenoliedzami jauniem cilvēkiem ir grūti iztēloties tā laika dzīves realitāti! Modernais individuālisms un norobežošanās arī atstājuši savus nospiedumus jauno cilvēku domāšanā un dzīves uztverē. Bet pāri visam manuprāt viskaitīgākie ir pašas sabiedrības uzliktie aizliegumi brīvi domāt, tā sauktie tabu, tai skaitā politkorektums, kas aizliedz uzdot jautājumus un mēģinājumus atrast atbildes uz šiem jautājumiem… Raugoties no malas, vāciešiem jau vairākās paaudzēs (kopš Otrā pasaules kara beigām) ir oficiāli liegts pieminēt savus kritušos radiniekus, nedod, dies, vēl slavināt kā to dara briti, krievi, francūži, amerikāņi un citi. Pēc kara visiem vāciešiem bija obligāti jāiet uz kino seansiem, kur rādīja amerikāņu propagandas uzņemtās dokumentārfilmas, kas atklāja patiesību par vācu vērmahtu (nacistiskās Vācijas bruņotie spēki) un tā pastrādātajiem noziegumiem. Vai jūs variet iedomāties kādu iespaidu šādi, šausmu filmu cienīgi, skati, normālā kārtā bērniem līdz 16 gadiem patiešām aizliedzami, varēja atstāt uz nesagatavotu bērnu psihi? Kara filmas, kur lielākoties viņu priekšgājēji – tautieši parādīti kā gatavie idioti vai nezvēri… Neskatoties uz to, mājās pie sienas rindojās daudzo karā kritušo ģimenes upuru – tēvu, brāļu, onkuļu foto…Ja nemaldos, tad pēdējais amerikāņu okupācijas karavīrs pameta Vācijas teritoriju tikai pirms pāris gadiem, krievu tikai nedaudz agrāk…Lai arī Vācija šogad ir nodevusi apritē monētu, kas atzīmē vācu tautas vienotības 25. gadskārtu, ceļš tai uz patiesu vienotību vēl tāls. Zinot šos apstākļus, brīnīties par vācu dubultmorāli ir naivi, pat aprobežoti. Atgādina kaut ko tik labi pazīstamu…Šodien runā par kara noziegumiem, bet aizmirst pašu lielāko Otrā pasaules kara noziegumu, pastrādāto pret vācu tautu – vācu tautas pārdalīšanu, centienus, kas daļēji ir sekmējušies, sēt ienaidu vienas tautas locekļu starpā, par ko jāpasakās krievu un fraņču sabiedroto balsojumam. Šo noziegumu neviens pat nepiemin…

  4. Ja VFR bija pacifistiska (lai gan padomju bērnus biedēja ar vācu revanšistiem ASV paspārnē), tad apvienotā Vācija kļuvusi kareivīgāka (arī ASV paspārnē). Ja nekļūdos, pēc 58 gadu pārtraukuma vācieši otrreiz bombardēja Belgradu.

    • nāks sestais gads Atbildēt

      Kareivīgāka? Ar uzstājiem aicinājumiem Vašingtonai, lai amerikāņi Ukrainai nesāk dot letālos ieročus savas valsts aizsardzībai? Ar Ukrainas faktisku pamešanu Krievijas ietekmē?

Draugiem Facebook Twitter Google+