×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
7. decembris, 2017
Drukāt

Vācija iekāpj “Gazprom” lamatās (14)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens uzskata, ka "Nord Stream 2" nav ekonomiska pamatojuma, un tas ir Putina iedomības projekts, par ko maksās vācu patērētāji.

Polijas, ziemeļvalstu un Baltijas valstu politiķu paustajai asajai kritikai par Krievijas gāzes lielfirmas “Gazprom” un piecu rietumvalstu privātfirmu plānu būvēt gāzesvadu “Nord Stream 2” (“NS2”) no Krievijas uz Vāciju pa Baltijas jūras gultni pievienojies bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens.

 

“NS2” nav ekonomiska pamatojuma

Intervijā laikrakstam “Bild” Rasmusens, kurš bija NATO ģenerālsekretārs no 2009. līdz 2014. gadam, raksturojis “Nord Stream 2” kā Kremļa “ieroci” un nodēvējis vācu sociāldemokrātus par “naiviem”, cenšoties saistīt šo projektu ar savulaik Villija Branta īstenoto Austrumu politiku. Rasmusens salīdzinājis “Nord Stream 2” ar “slazdu, kurā ieiet Vācija, radot nopietnas sekas tās kaimiņiem Eiropā”. “”NS2″ ir pilotprojekts Krievijas kampaņā, lai paturētu Eiropu atkarībā no tās gāzes, vairotu savu ietekmi Eiropas centrā un liegtu Ukrainai divu miljardu eiro ienākumus no gāzes tranzīta, kas tai vajadzīgi reformu īstenošanai virzībā uz ES,” uzskata Rasmusens. Viņaprāt, rietumvalstu ieguldītājiem “NS2” jārēķinās ar finanšu riskiem, kas piemeklēja vairākas Eiropas valstis, kad Krievija pēkšņi atcēla plānotā “South Stream” gāzesvada būvi pa Melnās jūras gultni. Rasmusens iesaka “NS2” projekta Rietumu finansētāju firmu klientiem uzdot jautājumu “Gazprom” partneriem, kāpēc viņi maksā par cauruļvada būvi, kam nav ekonomiska pamatojuma. Vai tikai tāpēc, lai izpatiktu Maskavai? “Vācijas gāzes patēriņam pietiek ar jau esošo gāzesvadu “Nord Stream 1” un citiem cauruļvadiem, kas šķērso Austrum­eiropu, tāpēc “NS2″ uzskatāms par Putina iedomības projektu, par ko maksās vācu patērētāji,” pauda Rasmusens. Viņaprāt, Vācija ar Eiropas spēcīgāko ekonomiku maz zaudētu saimnieciski, atceļot “NS2” projektu, bet būtu liela ieguvēja politiski.

 

“NS2” projekts ir pretējs EK stratēģijai

Pirms nedēļas uzņēmēju saietā Sanktpēterburgā Vācijas ārlietu ministrs Zigmars Gabriels kārtējo reizi atbalstīja šo projektu: “Jautājums, no kurienes firmas Eiropas tirgū saņem gāzi, ir jāuzdod, pamatojoties uz šo firmu lēmumiem, kas saistīti ar tirgus situāciju. Mēs vienmēr esam zinājuši Krieviju kā augsti uzticamu piegādātāju,” apgalvoja Gabriels, aizmirstot, ka pirms pāris gadiem Krievija pēkšņi samazināja gāzes piegādes Austrumeiropas un Viduseiropas valstīm pa cauruļvadu Ukrainas teritorijā. Dienu pēc Gabriela paziņojuma Dānijas valdība pieņēma likumu, kas nepieļauj gāzesvada “Nord Stream 2” izvietošanu tās teritoriālajos ūdeņos, jo projekts varētu radīt draudus nacionālajai drošībai. “Eiropas Komisijas izvairīgā klusēšana, neuzņemoties atbildību un neizstrādājot šā projekta (“Nord Stream 2″) ietekmes juridisko, vides un ekonomisko izvērtējumu, ir vienkārši apdullinoša,” izdevumā “EUobserver” atzīmē enerģētikas drošības stratēģijas analītiķis Sijbrens de Jongs. Kad EK nāca klajā ar enerģētikas savienības ideju, tika uzsvērta nepieciešamība dažādot enerģijas avotus, piegādātājus un piegādes maršrutus, lai nodrošinātu stabilu un nepārtrauktu enerģijas plūsmu. Izpētot “Nord Stream 2” projektu, jāsecina, ka šis plāns ir pretējs EK stratēģijai, atzīmē de Jongs. Projekts tikai vairo maršrutu dažādību Krievijas valsts lielfirmai “Gazprom”, tai meklējot veidus, kā gāzes tranzītā apiet Ukrainas teritoriju un nostiprināt savu dominējošo stāvokli Vācijas un vairāku citu valstu gāzes tirgū. Īstenojot “Nord Stream 2” projektu, 80 procenti Krievijas gāzes importa nonāktu Rietumeiropā pa vienu piegādes maršrutu, kas ir pretēji enerģētikas savienības veidošanas iecerei. Krievijas valsts, kam pieder firma “Gazprom”, mēģina šķelt Eiropas Savienības vienotību, tāpēc Eiropas Komisijai ir daudz aktīvāk jāiestājas par ES enerģētikas avotu dažādošanu un efektīvas enerģētikas savienības veidošanu, atzīmē Zviedrijas Konservatīvo partijas politiķe Anna Batra. Šobrīd Krievija piegādā 34 procentus no Eiropā patērētās gāzes. Īstenojot “NS2” projektu, šis apjoms pieaugtu līdz aptuveni 40 procentiem. Vienlaikus ES tērē vairāk nekā piecus miljardus eiro, cenšoties mazināt atkarību no Krievijas enerģijas piegādēm. Projekta “Nord Stream 2” virzītāji un aizstāvji apgalvo, ka tas esot stingri komerciāls pasākums. Taču finanšu eksperti atzīmē, ka no biznesa viedokļa milzu summu ieguldīšana jaunu cauruļvadu projektos var neatmaksāties, ņemot vērā dabiskās gāzes pieprasījuma kritumu Eiropā un straujo pieaugumu sašķidrinātās gāzes tirgū, kur ir plašs piedāvājums. Turklāt nav ņemts vērā Eiropas Komisijas uzstādījums palielināt atjaunojamās enerģijas daļu kopējā patēriņā. Ja projekts “Nord Stream 2” ir tīri komerciāls, nav skaidrs, kāpēc tā būvnieks tik ļoti grib nomāt Zviedrijas ostas. Drošības eksperti atzīmē, ka Krievijas ostās Kaļiņingradas apgabalā darbaspēks un noliktavu izmaksas ir daudz zemākas nekā Zviedrijā, taču netiek izmantotas.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mīlēsim krievu imperiālistus un viņi mīlēs mūs.

 2. Vācija sēž uz Putina gāzes adatas, jo Vācija tā grib! Kurš kuram ko zog – Ukraina Krievijai vai Krievija Ukrainai – zinātnieki strīdas! Aizliegtus paņēmienus IZMANTO NE JAU TIKAI AMERIKĀŅI! Ir daudz lielāki ”varoņi”, kuriem VISPĀR NAV NEVIENA LIKUMA UN NEVIENAS ROBEŽAS NEKAM, KO VIŅI DARA! NO VIŅU IZDARĪBĀM UN NEPROGNOZĒJĀMĪBAS RAUSTĀS VISA EIROPA!? Eiropai tas ir pieņemami un saprotami?! Taču ja kāds cits atļaujas līdzības, tad visi uz KĀTIŅIEM!? NEKAUNĪGĀS MUTES BIRDINA ”GUDRĪBAS” , KO BIEŽI PAT KAUNS LASĪT!? Ja runājam par kaut ko, tad PATIESĪBU UN VIENĀDI IZTEIKTU KRITIKU ABĀM PUSĒM, NEVIS BUMBA RIPO VIENOS VĀRTOS…

 3. Ir politisks Zyklon B. Atkarības veicinātājs un neatkarīgas rīcības nāves nesējs. Šo Krievijas astońkāja žnaudzošo taustekli ir jācērt nost pie katras izdevības.

 4. Ja politiku sajauc ar ekonomiku, tad protams ciešs patērētājs. Vācieši malači, domā par savu tautu un tās ekonomikas attīstību. Bet mēs savilksim jostas,uzdancosim tūdaliņu, un maksājam OIK un maksājam par dārgāko elektrību ES un tagad arī gāzes cena dubultosies Vienīgās cerības, ka nākošo gadu Saskaņa nāks pie varas. Ar tūdaliņ un ASV kara bāzēm mēs tālu . Daudziem zemāk jau vairs nav kur krist nabadzībā.

  • Ekonomika,jau sen ir saistīta ar politiku,tāpat kā sports un kultūra,to neredzēt var tikai tāda kazačoka lecēja kā nata!

  • Ak nabaga Nata…
   Pirmajā teikumā tev kaut kā gadījās taisnība, bet pārējais mulļķības. Korumpētības līmenis valstī ir TIK augsts, jo padomiskā domāšana vēl nav iznīdēta. Protams, neba arī latvieši visi ir godīgi; katrā tautā ir savi noziedznieki un krāpnieki.
   BET — ne viena vien valsts ir izbaudījusi Kremļa “izdevīgos” darījumus…, un vācieši, ja piekritīs šim darījumam, to nākotnē var rūgti nožēlot.

 5. Ja nepārtraukti tiek norādīts, ka visa Vācija “sēž uz Putina gāzes adatas”… varbūt ir jāpievērš uzmanība, ka visa pasaule ” sēž uz Bila Geitsa datorprogrammu adatas.” Putins aizgriezīs krānu? Varbūt pa kreņķiem aizgriezīs, bet , sadzirdējis bļāvienus no Valsts bankas , tūlīt atgriezīs atpakaļ.

 6. Secinājums viens – jāpērk “ekonomiski pamatoto” gāzi no ASV ! Sen nav dzirdēta Straujumas kundze, kas reiz vēlējās izbīdīt sašķidrinātās gāzes iepirkšanu un piegādi tankkuģos no ASV.

 7. Par gāzi ko Latvija iepērk no Krievijas ,samaksā naudu ar ko varot uzturēt un apbruņot 5 krievu divīzijas.
  Cik Krievijas armijas divīzijas uzturēs un apbruņos Rietumeiropas valstis ,pirkdamas gāzi no Krievijas vēl lielākā daudzumā?

 8. Nesaprotu,kāpēc Krievijai jāmaksā Ukrainai 2 miljardi katru gadu ja par transportu pa jūru nav jāmaksā nekas plus vēl gāzes zagšana utt.Otrā truba izmaksās ap 10 miljardi-tas nozīmē,ka pēc piecu gadu ekspluatācijas tas projekts nesīs tīru peļņu.

 9. Vācijas firmas gandrīz NEKAD NEKO nedara, IEPRIEKŠ NEVEICOT IZPĒTI. Un ja Ameriķāņiem beizdodas notirgot savu slāņa gāzi atklātajā sacensībā, tad viņi mēģina izmantot arī aizliegtus paņemienus.
  Kas tad ar Lietuva būvēto termināli? Visa baltija pilna ar ASV gāzi? Ekonomiskais pamatojums pats sevi pierādīja.

Draugiem Facebook Twitter Google+