Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa: Vācijas armijas virsnieks Krievijas vēstniecībā Rīgā lūdz politisko patvērumu6


Bergfeldu gadījumu atspoguļo arī Kremļa propagandas kanāls NTV, uzsvaru liekot uz ģimenes nedienām. Vien “kautrīgi” pieminēts, ka Bergfelds esot bijis Bundesvēra karavīrs.
Bergfeldu gadījumu atspoguļo arī Kremļa propagandas kanāls NTV, uzsvaru liekot uz ģimenes nedienām. Vien “kautrīgi” pieminēts, ka Bergfelds esot bijis Bundesvēra karavīrs.
Ekrānuzņēmums no “NTV” youtube kanāla

Martā Krievijas medijos parādījās ziņa par kādu Vācijas ģimeni – kādu Berg­feldu laulāto pāri no Vācijas, kas Krievijas vēstniecībā Rīgā esot lūdzis patvērumu. Ziņā apgalvots, ka Markuss Bergfelds esot bijušais Vācijas bruņoto spēku virsnieks.

Interneta portāls “Vesti.lv” atsaucas uz vietni “ruskline.ru”, kurai M. Berg­felds apgalvojis, ka “vajāšanas un plānveida ģimenes iznīcināšana” saistīta ar to, ka 2011. gadā viņš esot ieguvis pieeju svarīgai informācijai. “Tobrīd Markus strādāja kādā slepenā militārā objektā, kurā bija izvietoti ASV kodolieroči,” raksta vietne. Tas esot noticis pēc tam, kad viņš ieguvis kādus superslepenus datus – bez paskaidrojuma atlaists no dienesta, pret ģimeni izvērsts spiediens un liegtas vecāku tiesības.

Atmaskojums

Pirmoreiz ziņa par Bergfeldu pāra nedienām parādās “vesti.lv” un “ruskline.ru” marta vidū, akcents ziņā likts uz to, ka M. Bergfelds esot bijis Bundesvēra virsnieks ar pieeju slepenai informācijai. Stāstījumu turpina Krievijas propagandas mediju “Sputnik” un “RT” interneta versijas vācu valodā. “Sputnik” Bergfeldu dēvē par “vācu Snoudenu”, bet izvairās plašāk stāstīt par viņa saistību ar armiju. Lielākie Vācijas mediji par Bergfeldu ģimenes gadījumu neko neziņo, tomēr informācija parādās daudzās tā dēvētajās alternatīvo ziņu vietnēs, kurās tiek atražots Krievijas mediju jau sagatavotais vēstījums.

Kopumā tas atgādina materiālu scenārijam kādai asa sižeta filmai, kurā galvenajam varonim iepriekš bijusi lieliska dzīve, bet tad viņš uzzinājis noslēpumu, kas nav paticis viņa valsts valdībai. Varonis kritis nežēlastībā, viņš tiek vajāts, viņa saulainā dzīve sabrūk un jānostājas uz kara takas ar valsti un citiem “sazvērniekiem”.

Tālāk šī “ziņa” jau parādās dažādās mazpazīstamās Krievijas interneta lapās, kuras maldinoši izmanto re­āla Bundesvēra virsnieka – atvaļinātā sauszemes spēku ģenerālmajora Kristiana Trulla foto. Markuss un Sonja Bergfeldi vēlāk patiešām nonākuši Krievijā, kur viņus intervē Krievijas varai tuvīnais telekanāls “NTV”. Sižeta pieteikumā tiek pateikts, ka Bergfelds ir bijušais Bundesvēra karavīrs, bet viņa sieva stāsta par bērniem, kas ir Vācijas bērnunamos, un par to, kā “Vācijas iestāžu dēļ” miris viņu dēls Niko. Tomēr par dienesta gaitu “bijušais karavīrs” NTV, tāpat kā citiem medijiem īpaši stāsta. Kanālam viņš apliecina, ka esot gatavs mācīties krievu valodu, lai saņemtu patvērumu Krievijā. Tomēr arī jūtams, ka krievu žurnālisti ir piesardzīgi, lai gan Bergfeldu uzklausa, tomēr atgādina, ka Krievijas varas iestādēm būs jāvērtē Bergfeldu pieteikums un iesniegtie dokumenti.

Krievijas vēstniecības Rīgā preses dienests apstiprina, ka marta vidū Vācijas pilsonis Markuss Bergfelds ar sievu vērsies vēstniecībā Rīgā ar lūgumu izskaidrot viņiem patvēruma procedūru Krievijas Federācijā. “Šādi izskaidrojumi viņiem tika arī doti. Cik mums zināms, viņi no Rīgas devās uz Krieviju. Krievijas Federācijas vēstniecības nepiešķir patvērumu. Šādus lēmumus izvērtē un pieņem mūsu valsts kompetentās iestādes. Pierādījumi par to, ka M. Berg­felds bijis Bundesvēra virsnieks, no viņa netika sniegti un vēstniecība tos nepieprasīja,” “LA” skaidroja Krievijas vēstniecības preses dienests.

Bet vai M. Bergfelds vispār dienējis? Jāatgādina, ka militārajās aprindās visā pasaulē valda stingrs morāls nosodījums pret cilvēkiem, kuri uzdodas par militārpersonām. “LA” jautāja Vācijas aizsardzības ministrijai, lūdzot pārbaudīt, vai dienestā bijis virsnieks ar vārdu “Markuss Bergfelds”. “Bundesvērā nav virsnieka, kuru sauktu Markuss Berg­felds. Arī mūsu pārskati liecina, ka virsnieks ar šādu vārdu nav dienējis Bundesvērā,” atbildēja Vācijas Aizsardzības ministrijas runaspersona.

Kā noprotams, Bergfeldu pārim bijušas problēmas ar Vācijas varas iestādēm, un, lai no tām izvairītos, viņi izmantojuši “oriģinālu iespēju” – lūgt patvērumu Krievijai. Krievijas propagandas mediji šajā stāstā izmantoja iespēju radīt troksni. Ar domu – bet ja nu paveicas? Tiek mēģināts spēlēt uz to, ka Bergfeldu lieta esot saistīta ar ģimeni un bērniem, kas vienmēr ir jūtīgs jautājums. Tomēr vismaz pagaidām uz manipulācijām Vācijas mediji un sabiedrība nav uzķērušies.

LA.lv