×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
6. janvāris, 2014
Drukāt

Anda Līce: Jēdziens “čekas maisi” ir daudz plašāks (16)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Pēc televīzijā rīkotās diskusijas par tā saucamajiem čekas maisiem vairākas lietas kļuva skaidrākas. Viens raidījums nespēj sniegt galīgas atbildes uz tik smagiem politiskajiem un morāli ētiskajiem jautājumiem, tas ir tikai sarunas pieteikums. Šādas diskusijas nevar būt auglīgas bez vēsturnieku, sociologu, garīdznieku, psihologu, psihoterapeitu un arī psihiatru piedalīšanās. Jēdziens “čekas maisi” ir daudz plašāks, nekā to saprot ierindas pilsoņi. Pēc neatkarības atgūšanas tas ir apzināti sašaurināts, kas padomju nomenklatūrai kalpoja kā planktons valim. Valis ir kļuvis par īstu veģetārieti un šodien netraucēti bauda dzīvi, jo nomenklatūras vārdus joprojām sargā iekavas. Pilna patiesība var skart ļoti plašu cilvēku loku, ierobežotā – tikai daļu. Vai mūsu vārdos brīvā un demokrātiskā valsts ir gatava iekavas atvērt? Lai to izdarītu, nepieciešams pamatīgs pētnieciskais darbs un arī līdzekļi. Bet vispirms – labā griba. Aizvadītajos divdesmit gados tādas nav bijis.

Atskaitot atsevišķus gadījumus, nav bijis arī personiskas vēlmes attīrīties. Bet par grēknožēlu tik un tā ir jāturpina runāt, jo par to nav nekā varenāka, kas spētu cilvēku atbrīvot no dvēseles apgrūtinājumiem. Dzirdot pieminam vārdu “sirdsapziņa”, daudzi atmet ar roku vai atklāti ņirdz. Ir jāsaprot – pasaule īstenībā turas uz sirdsapziņas, nevis uz cilvēku radītajiem nepilnīgajiem likumiem. Likumi ir tikai sava veida kruķi. Paralēli skaļām tiesas prāvām vienmēr notiek ar acīm neredzamie iekšējie tiesas procesi. Sirdsapziņu var apklusināt uz ilgu laiku, bet tas, ka katram pienāk brīdis un sirdsapziņa ierunājas, nav no zila gaisa ķerts. Visas lielās traģēdijas dramaturgi ir norakstījuši no dzīves.

Mans kaimiņš, cilvēks ar pamatīgu izsūtījuma un zaudējumu pieredzi, padzirdējis, ka maisus glabāšot vēl trīsdesmit gadus, izsaucās: “Tagad pat kapos, ja pagājuši divdesmit gadi, virsū rok nākamos, lai valsts beidz ņemties ar sīkajiem gariņiem, bet ķeras klāt lielajiem!”

Vai mēs patiešām gribam zināt patiesību vai tikai atrast kādus dienišķajai linča tiesai piemērotus? No netaisnības cietušajiem gribas piedzīvot taisnības uzvaru un uzzināt pilnu patiesību. Bet mūžībā aiziet gan apsūdzētie, gan apsūdzētāji, un nākas atzīt – savas zemes dzīves laikā mēs tā arī nepagūsim visas lietas novest līdz galam. Mēs, cilvēki, spējam daudz, tomēr ne visu. Pirms sākt lielo tiesu, pajautāsim sev: “Vai es zinu un vai maz gribu zināt pilnu patiesību arī par sevi?”

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Mēs baidāmies paši no sevīm – arī sevis. Tos jau vajadzēja “raut vaļā” 20 gadus atpakaļ. Bet “raustījāmies” un to daram vēl šodien. Drosmīgi gan neesam. Vai kādreiz esam bijuši ?

 2. Līce pati peld šo maisu virspusē.

 3. Čeka noorganizēja Padomju savienības sabrukumu,Latvijas “dziesmoto” revolūciju un tālāku Latvijas nodosanu pasauli pārvaldoso jūdu-masonu rokās.Jūs tiesām domājiet,ka viņi atstāja kaut ko vērtīgu čekas maisos?

 4. Un tā pati Sirdsapziņa katram no mums ir jāiedzīvina arī attiecībā pret eiro, Eiropu un to kā Latvija tiek pārvaldīta no ārpuses gan ar svešām gan mūsu pašu rokām.

 5. Vārds “strīpa” nozīmē pie valdīšanas, biznesā, pie valstī noteicošā – pie tā ārprāta, kas pie mums notiekas…..

 6. Čekas maisi, ir viens liels “fufelis” tautas baidīšanai. Jā, es gribu, lai atver maisus! Un ļoti, jo t6as bija tāds laiks un tas jau sen ir pagājis. Visi, kas maisos – jau senir uz strīpas….

 7. Ja atvērs, tad daudzi valstiski ”brīnumi” taps skaidri saprotami. Sākot ar 2 vagoniem naudas uz Krieviju, Parex afēra u.t.t. Tikai vai ir politiskā griba un tad daudzas šodienas prominences neredzēt VIP viesu sarakstos… un no tā jau bailes.

 8. Anda Līce: Vai mēs patiešām gribam zināt patiesību vai tikai atrast kādus dienišķajai linča tiesai piemērotus?
  ———————–
  Es tā īsti nesaprotu cienījamo rakstnieci,ko viņa ir gribējusi teikt.
  Bet, varbūt,pēc divdesmit gadu slēpšanās kādam būtu vēlams stāties taisnas tiesas priekšā.

 9. Zigurds Mežavilks: jāpublicē komunistu sarakstu un nav jātērē laiks čekas pelavmaisiem.
  ———-
  Komunistu saraksts ir jābūt pieejams plašākai sabiedrībai,bet arī čekas maisi ir jāatver.

 10. Anda Līce: nav bijis arī personiskas vēlmes attīrīties. Bet par grēknožēlu tik un tā ir jāturpina runāt, jo par to nav nekā varenāka, kas spētu cilvēku atbrīvot no dvēseles apgrūtinājumiem.
  —————-
  Kas ir tas ,kas rosinās personīgo velmi attīrīties un nožēlot grēkus?

 11. LA valda vislielākā cenzūra no visiem LV medijiem- mani komentāri pat netiek pieņemti!

 12. ..tantei nav jāuztraucas, nkvdešniki saeimā un valdībā viņai sola 30 laimes gadus! Pēc šiem gadiem visi bijušie un esošie “prezidenti” būs citā saulē un maisu saturs šiem neskādēs……

 13. Patiesību par sevi es zinu, bet, kas man ir pierakstīts, to gan nezinu. Tāpēc ļausim mums dzīves laikā atspēkot apmelojumus.

 14. komentāri pazūd pat nepabeidzot tekstu .Neuztraucies Līce ari pati tiksi atmaskota , ka tik loti baidies . Baidas ari varina , govmanītis un elite . Vai kāds mats ir nokritis VDK savickim , johansonam guntim indriksonam kuru vieta būtu aiz restēm ?

 15. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Cinījamai rakstniecei bšutu jāsaprot, kas komadēja un joprojam komandā Latviju. Komunisti, sākot ar visaugstājien valsts varas kloķiem un beidzot ar kūlturas struktūrām. Komunisti komandēja čekistu un ne otrādi. Tapēc japublicē komunistu sarakstu un nav jātērē laiks čekas pelavmaisiem. Laikā, kad čekas virsnieki komandē mšu ekonomiku komunistisko politiķu vadībā. Kas ir mainījies? Kažoka krāsa?

 16. Latvija ir melnanais caurums. Kura Austrumeiropas valsti nav atverti drosibas dienestu arhivi? Cik zinams visas ir sen publiceti.

Draugiem Facebook Twitter Google+