Pasaulē
Eiropa

Anda Līce: Vai katastrofu var izlabot?0


Anda Līce
Anda Līce
Foto: Valdis Ilzēns

Mūžībā ir aizgājis Anglijā dzīvojošais krievu rakstnieks un disidents Vladimirs Bukovskis, kurš padomju cietumos un psihiatriskajās slimnīcās pavadīja 12 gadus. Viņu 1976. gadā apmainīja pret Čīles kompartijas ģenerālsekretāru un deportēja no Padomju Savienības.

Tolaik skandēja: “Apmainīja huligānu pret Luisu Korvalanu”.

Padomju vara savus pretiniekus sauca par likumpārkāpējiem, psihiski slimiem vai ārzemju aģentiem. Šajā ziņā nekas Krievijā nav mainījies arī šodien.

Krievijā un visā postpadomju telpā ne tikai Putins Padomju Savienības sabrukumu šodien uzskata par lielāko ģeopolitisko katastrofu, viņam ir daudz domubiedru. Ko šīs lielvalsts prezidents domāja, teikdams: “Mēs, mocekļi, nonāksim paradīzē, bet viņi visi nosprāgs”?

To, ka Kremlis tā saukto katastrofu vēlas izlabot un murgainās iedomas vārdā ir gatavs uz jebko.

Vai pasaule to izprot un impērisko ambīciju un īpašās misijas pārņemtajiem pienācīgi atbild? Ļoti negribīgi un piesardzīgi ar domu, lai tikai viņus nesadusmotu un nezaudētu kaut ko no savas labklājības, kas ir izaugusi ne bez Krievijas gudrās ekonomiskās ietekmes.

Jautājums ir par labklājības politisko cenu un procentiem. Cik daudzveidīgi un ar kādām viltībām un propagandu Kremlis turpina dzīties iekšā Ukrainā! Līdzīgi tas tiek darīts arī pārējās neatkarību atguvušajās Austrum­eiropas valstīs. Arī Latvijā. Vai mēs, atvēlot propagandai savu informatīvo telpu, pilnībā apzināmies reālos draudus un neesam ļāvušies tādai kā pusdienas snaudai, sakot – pasaule to nepieļaus, mūs taču sargā NATO?

Bukovska paaudze aiziet, vietā aug un savu vārdu saka jauni, apbrīnojami drosmīgi cilvēki, jo pašcieņu pilnībā iznīdēt nav pa spēkam nevienam režīmam.

Krievija piedzīvo jaunas nevardarbīgas protesta formas, kuras cenšoties klasificēt kā vardarbīgas, vara pati rīkojas vardarbīgi.
Saistītie raksti

Jau veselu gadu Krievijas ziemeļos – Šiesā, Komi Republikā –, bet nu jau arī citos valsts reģionos notiek protesta akcijas pret valsts teritoriju pārvēršanu izgāztuvēs, jo atkritumu pārstrādes rūpnīcu būvei nepieciešamie līdzekļi diemžēl aizplūst oligarhu kabatās un militārajām vajadzībām. Paši krievi atzīst, ka Krievija ar totālu melu palīdzību tiek pārvērsta izgāztuvē arī šī vārda netiešā nozīmē.

Kā zināms no vēstures – gan indivīda, gan valsts slimīga pieķeršanās pagātnei tiešām beidzas ar katastrofu. Krievijā tagad pie varas esošie ir sagrābušies tādas bagātības, kādas “pasaules buržujiem” pat sapņos nerādījās. Bet apetīte aug augumā, un nedod mieru senais boļševiku sapnis: “Mēs visiem buržujiem par postu liksim pasaul’s dūmus ostīt.” Kā liecina boļševiku pieredze – savas katastrofas šādi novērst nevar, tās var vienīgi attālināt.

LA.lv