Laukos
Gaļa un zivis

Vai paliksim bez zušiem? Grib aizliegt zušu zveju visā Eiropā0

LETA

Eiropas vides nevalstiskās organizācijas, tostarp Pasaules Dabas fonds (PDF) un Latvijas makšķernieku asociācija, nosūtījušas Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un Zivsaimniecības padomes locekļiem vēstuli, prasot aizliegt zušu zvejniecību visos Eiropas ūdeņos.

Kā skaidroja PDF komunikācijas vadītāja Sarmīte Kolāte, Eiropas Komisija rosinājusi aizliegt zušu zveju Baltijas jūrā, taču organizācijas skatījumā tā būtu jāaizliedz visos ES ūdeņos, tostarp arī saldūdeņos, kas tiek izmantoti zušu zvejai arī Latvijā.

Pēc vides organizāciju domām, nepieciešams nodrošināt migrācijas ceļu nepārtrauktību upēs, kur vēsturiski dzīvojuši zuši – zušu migrācijai traucē hidroelektrostaciju dambji ar nepiemērotiem zivju ceļiem vai pilnībā bez tiem. Tāpat organizācijas vēstulē norādījušas, ka jauno zušu ieguve ielaišanai ūdenstilpnēs pieļaujama tikai zušu aizsardzības nolūkos, nevis zvejas loma nodrošināšanai – šobrīd jaunie zuši tiek nozvejoti pie Eiropas krastiem, lai tos ielaistu atpakaļ zvejošanai saldūdeņos.

Nevalstiskās organizācijas arī lūgušas Zivsaimniecības padomes locekļus skaidrot, kādus tālākus pasākumus par nozari atbildīgie ministri paredz papildus ES mēroga jūras zvejniecības aizliegumam, un kādi pasākumi tiks piemēroti katrā no dalībvalstīm, lai Eiropas zuti saglabātu.

Pirmdien, 11.decembrī, norisināsies kārtējā ES Lauksaimniecības un Zivsaimniecības padomes sanāksme, kur Latvijas pozīciju aizstāvēs zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

LA.lv