Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Modris, Matīss, Mariss
Ceturtdiena, 21. septembris, 2017
2. jūlijs, 2014
Drukāt

Valmierā atklās unikālu porcelāna izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šo piektdien, 4. jūlijā, Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta izstāde “Rīgas mākslas porcelāns 1925-1940”, portālam LA.lv pavēstīja Pētera Avena Labdarības fonda “Paaudze” pārstāve Inese Dābola.

Izstādē iekļauti unikāli porcelāna izstrādājumi no Pētera Avena privātās kolekcijas, kas liecina par pagājušā gadsimta latviešu porcelāna meistaru izcilību. Izstādes atklāšanas sākums 15, un to ikviens aicināts aplūkot līdz 24. augustam.

“Rīgas mākslas porcelāns 1925-1940” atspoguļo slavenāko Latvijas mākslinieku, gleznotāju un grafiķu dzīves ziņu pagājušā gadsimta 20.-30. gados, kas noveda pie jauna un spilgta izteiksmes veida – mākslas porcelāna. Paralēli citiem unikāliem eksponātiem, īpaša uzmanība pievērsta porcelāna apgleznošanas darbnīcas “Baltars” darbiem, kas iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Šīs darbnīcas mākslinieku darbos redzamas interpretācijas par pagājušā gadsimta 20. un 30. gadu spilgtākajiem mākslas stiliem un virzieniem – modernismu, nacionālo romantismu un Art Déco.

“Mākslas porcelāns sniedz ne tikai estētisku baudījumu. Ārēji trauslajā ietvarā un formās apslēpti nospiedumi no mākslinieku sapņiem un cerībām, kas radās lielā pārmaiņu laikmetā, pagājušā gadsimta 20. un 30. gados. Velkot paralēles ar mūsdienām, jāsecina, ka arī šodien neviena diena nav vienāda – mēs dzīvojam nemitīgās pārmaiņās, tāpēc Rīgas porcelāna meistardarbi ir joprojām tikpat aktuāli kā Latvijas pirmās brīvvalsts laikā,” saka Ludmila Neimiševa, izstādes kuratore.

Izstādē aplūkojami darbi no divām citām, ne mazāk zināmām porcelāna apgleznošanas darbnīcām: Sigismunda Vidberga vadītās un Latvijas preses magnātu Emīlijas un Antona Benjamiņu sponsorētās darbnīcas “Burtnieks” (1928–1939) un Niklāva Strunkes izveidotās darbnīcas “RI PORS” (1933–1934). Neiztrūkstoši ir arī Rīgas slaveno Kuzņecova un Jesena porcelāna fabriku mākslas darbi.

Ilgus gadus Latvijas pirmās brīvvalsts porcelāna lielmeistaru darbi plašākai publikai bija maz pieejami, jo pārsvarā tie saglabāti privātās kolekcijās. Pirmoreiz publiski tie tika izrādīti 2012. gadā Maskavā, bet šogad izstāde no Rīgas ceļo arī uz Valmieras muzeja izstāžu namu, kur būs aplūkojama līdz 24. augustam.

Pievienot komentāru

Turaidas Roze - bez asinīm afišā28. septembrī notiks Latvijas Nacionālās operas jaunās sezonas pirmā pirmizrāde. Zigmara Liepiņa "Turaidas Roze" ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai "No rozes un asinīm".
Likteņupe pirms un pēc Pļaviņu HES būves Vēstures muzejāNo ceturtdienas, 21. septembra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) varēs aplūkot jaunu izstādi "Daugavai būt", kuras pamatā ir notikumi, kas Latvijas sociālajā atmiņā saistās ar Daugavas vārdu un ievadīja Trešo atmodu.
Draugiem Facebook Twitter Google+