Latvijā
Novados

Ar lielāko algu no visiem priekšstečiem: Valmierā cīņu nejūt 0

Viens no jaunākajiem mēriem

Valmierā asu pirmsvēlēšanu cīņu nejūt. Vai pašreizējā situācija visus apmierina? Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”) ir viens no jaunākajiem lielo pilsētu saimniekiem gan pēc vecuma, gan arī amatā nostrādātā laika, bet saņem lielāko algu (3210 eiro) no visiem 119 pašvaldību vadītājiem.

Kad viņa priekšteci Inesi Boķi ievēlēja Saeimā, Baiks, būdams domes priekšsēdētāja vietnieks, 2014. gada nogalē kļuva par mēru. Jau pēc gada Valsts prezidents Raimonds Vējonis viņam piedāvāja kļūt par Ministru prezidentu, bet Baiks laipni atteicās. Baikam gan tika cits nozīmīgs un, kas būtiski, ienesīgs amats Rīgas brīvostas valdē, kuru viņam piedāvāja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”).

Baika amatpersonas deklarācijā var izlasīt, ka aizvadītajā gadā valdē viņš nopelnījis 36 tūkstošus eiro, kamēr savā tiešajā darbā tikai nedaudz vairāk – 38 tūkstošus eiro. Šis fakts apliecina, ka “Vienotība” neapdala savu sadarbības partneri – reģionālo partiju “Valmierai un Vidzemei”.

Jāņem vērā arī tas, ka ministra Ašeradena sieva Evita ir Baika vadītās domes deputāte un arī šajās vēlēšanās kandidē Baika pārstāvētās partijas sarakstā. “Valmierai un Vidzemei” lielākie konkurenti vēlēšanās būs Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kuras listē tāpat kā Baika partijas sarakstā ir 16 deputātu kandidāti.

Nacionālā apvienība startēs ar 15, bet “Vienotība” – ar 12 deputātu kandidātiem. Visu šo partiju lokomotīves – Vid­zemes slimnīcas ķirurgs Ventis Beķeris (“Vienotība”), ģimenes ārsts Juris Jakovins (ZZS) un Valmieras Viestura vidusskolas direktors Uldis Jansons (Nacionālā apvienība) – ir arī pašreizējie Valmieras domes deputāti.

Nākamajam domes priekšsēdētājam būs jākoncentrējas uz industriālās zonas paplašināšanu, jo Valmierā sāk pietrūkt teritoriju uzņēmējdarbības attīstībai, kā arī dzīvojamo ēku celtniecību. Visas partijas sola attīstīt infrastruktūru, bet, kā tas notiks, pagaidām var tikai minēt. Bet Valmieras vēlēšanu sarakstu līderus pēc “Latvijas Avīzes” lūguma vērtē Ziemeļvidzemes laikraksta “Liesma” žurnālists Guntis Vīksna, kā arī pensionārs, bijušais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra vadītājs Juris Memļuks.

Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”)

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Ieguvis bakalaura grādu biznesa vadībā. Trīs gadus strādājis par Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieku, bet 11 gadus – par izpilddirektoru. No 2014. gada 6. novembra – Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs.

“Balsojot par mani, Valmiera iegūs attīstītu uzņēmējdarbības vidi. Tiks turpināta infrastruktūras un inženiertehnisko komunikāciju uzlabošana. Ieguvēji no tā būs gan valmierieši, gan apkārtējo novadu iedzīvotāji. Pieaugs Valmierā dzīvojošo cilvēku skaits, būs nodrošināta iespēja ne tikai strādāt, atpūsties un izmantot pilsētas piedāvātos pakalpojumus, bet arī atrast dzīvesvietu. Valmiera kļūs par attīstītu reģiona centru ar zaļu domāšanu, kas piedāvās augstvērtīgu izglītību, kultūras, sporta un brīvā laika pavadīšanas iespējas, izmantojot jau pieejamo infrastruktūru un veidojot jaunu.”

Guntis Vīksna: “Jānis Baiks patiešām ir pilsētas saimnieks labākajā nozīmē. Viņš nācis no Valkas, bet Valmierā iedzīvojies un sevi profesionāli parādījis vēl tad, kad strādāja par izpilddirektoru. Kategoriski nepiekrītu iniciatīvai, ka pašvaldību vajadzētu vadīt tikai divus termiņus. Valmiera ir pietiekami sarežģīts mehānisms, tāpēc pilsēta ir jāpārvalda cilvēkam, kurš to lietu prot un ir ar pieredzi šajā jomā.

Daudzi vēlētāji, tajā skaitā arī es, nelasu partiju piedāvātās priekšvēlēšanu programmas, jo tās ir ļoti formālas. Galvenais ir personas.”

Atzīme: *****

Juris Memļuks: “Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs ir ļoti komunikabls, bet, manuprāt, liels mīnuss ir tas, ka viņam ir papilddarbs Rīgas brīvostas valdē. Valmiera jau nav nekāds miestiņš, tā ir liela pilsēta, kur ir milzīgs darba apjoms. Pirms dažiem gadiem žurnālā “Kapitāls” bija publicēts pētījums, kurā bija norādīts, ka Valmiera zaudē, piemēram, Cēsīm, ka Valmiera ir ar lielu potenciālu, kas netiek izmantots savas atpazīstamības veidošanā. Katrai pilsētai taču ir sava seja un dvēsele, bet Valmierai diemžēl tā visa pietrūkst. Pilsēta ir diezgan nopietni urbanizēta un kļuvusi ļoti lietišķa. Lai strādātu ar valmieriešiem un domātu par rītdienu, darbos jābūt iekšā simtprocentīgi ar sirdi un dvēseli.

Atzīme: ****

Uldis Jansons (Nacionālā apvienība)

Bakalaura grāds datorzinībās, kā arī izglītības zinātņu maģistra grāds pedagoģijā.

Kopš 2014. gada ir Valmieras Viestura vidusskolas direktors. Viņš ir arī Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas Valmieras 4. skautu vienības priekšnieks.

Kandidējis 9. Saeimas vēlēšanās no apvienības “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” saraksta, bet 10. Saeimas vēlēšanās – no Nacionālās apvienības saraksta. 2013. gadā ievēlēts par Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputātu no Nacionālās apvienības saraksta.

“Prioritāte – pilsētas iedzīvotāji un viņu labklājība. Lai viņiem būtu ne tikai darbs ar konkurētspējīgu atalgojumu, bet arī sakārtota dzīvojamā vide un kvalitatīva atpūta brīvajā laikā, iespēja realizēt savus vaļaspriekus. Budžeta izmantošanai ir jābūt vērstai uz iedzīvotāju labklājību, pārdomājot projektu realizāciju un izvērtējot iedzīvotāju vajadzības.”

Guntis Vīksna: Uldis Jansons ir ļoti labs vidusskolas direktors un arī ļoti rūpējas par jauniešu veselīgu dzīvesveidu, nodrošina patriotisko audzināšanu, būdams skautu vadītājs. Viņam diezin vai pietiks balsu, lai viņš kļūtu par pilsētas saimnieku.

Atzīme: ***

Juris Memļuks: “Pilsētas domes priekšsēdētājam ir nepieciešama nopietna pieredze un prakse saimnieciskās darbības vadīšanā. Jansona kungam nav šādas pieredzes.

Atzīme: ***

Ventis Beķeris (“Vienotība”)

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Vidzemes slimnīcas ķirurgs, kā arī ķirurģijas virsārsts un slimnīcas valdes loceklis. Izveidojis arī privātpraksi ķirurģijā. Kandidējis 2005. un 2009. gadā Valmieras domes vēlēšanās no “Jaunā laika” saraksta. Kļuvis par Valmieras pilsētas domes deputātu, stājoties 10. Saeimā ievēlētā Guntara Galvanovska vietā. 2013. gadā kandidējis pašvaldību vēlēšanās no “Vienotības” saraksta, ievēlēts pilsētas domē.

“Par prioritāru darbības virzienu uzskatu ielu rekonstrukcijas turpināšanu, grantēto ielu segumu nomaiņu ar asfaltu, daudzdzīvokļu namu pievadceļu un iekšpagalmu remontu, kā arī nolaisto nekustamo īpašumu sakopšanu vai, nepieciešamības gadījumā, nojaukšanu. Ne mazāk svarīga ir dienas centra izveide senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Prioritāte ir arī dzīvojamā fonda paplašināšana, un esmu gatavs aktīvi rīkoties, lai paātrinātu šos procesus. Ļoti liels izaicinājums būs izglītības jomā, kontekstā ar kompetenču izglītības modeļa ieviešanu.”

Guntis Vīksna: Paldies Dievam, man nav nācies dzīvē pārbaudīt ķirurga Beķera profesionālās kvalitātes slimnīcā. Viņš ir gana cienījams vīrs gan kā ārsts, gan deputāts, un es pieļauju, ka viņš varētu strādāt arī nākamajā sasaukumā. Svarīgi, lai pašvaldībā būtu viens cilvēks, kas pārzina medicīnas jomu. Vairāk gan nevajadzētu.

Visticamāk, pēc vēlēšanām balsu sadalījums domē nebūs tāds, lai dakteri Beķeri ievēlētu par domes priekšsēdētāju, un diezin vai viņš ir gatavs savu ārsta praksi nolikt uz politikas altāra.

Atzīme: ***

Juris Memļuks: Dakteris Beķeris ir izdarīgs un varošs. Bet, tā kā viņam ir privātprakse, kas ir viņa galvenā darbavieta, šaubos, vai viņš ar pilnu jaudu varēs vadīt pašvaldību un atteikties no savas privātprakses, zaudējot profesionalitāti. Esmu absolūti pārliecināts, ka nevar sevi sadalīt uz divām jomām, vadot pilsētu ar tik lielu saimniecību.

Atzīme:,***

Juris Jakovins (Zaļo un zemnieku savienība)

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Valmieras un Rancēnu pagasta ģimenes ārsts, kuram pieder lielākā prakse Latvijā ar 5000 pacientiem. Apsūdzēts par nelikumīgu īpašo recepšu izrakstīšanu, bet tiesa atzina par nevainīgu un attaisnoja. Divas reizes kandidējis pašvaldību vēlēšanās no “Latvijas ceļa” saraksta, bet ievēlēts Valmieras pilsētas domē no ZZS saraksta 2013. gadā.

“Pirmkārt, tā būs taupība pašvaldībā – tērēsim tik, cik spēsim nopelnīt. Otrkārt, uzņēmējdarbība attīstība.”

Guntis Vīksna: Juri pazīstu ļoti labi, jo viņš ir mediķis, pie kura var vērsties jebkurā diennakts laikā. Juris skaidri un atklāti vietējā televīzijā pateica, ka nedomā kandidēt uz pilsētas pašvaldības vadītāja amatu. Viņš ir jaudīga lokomotīve ZZS sarakstā. Tur gan ir vēl viena laba lokomotīve – aktieris Imants Strads, kurš ir ļoti populārs.”

Atzīme: ****

Juris Memļuks: Jakovins ir fenomens medicīnā, jo, būdams ģimenes ārsts, tiek galā ar 5000 pacientiem. Viņš ir arī puszemnieks, kuram laukos ir saimniecība. Neraugoties uz to, ka viņš ir izdarīgs bez gala, tomēr nav iespējams sevi sadalīt uz pusēm, vadot pašvaldību un strādājot par ārstu.

Atzīme: ****

LA.lv