Kultūra
Kultūrpolitika

Valmieras vasaras teātra festivālā – teātris, mode, mūzika un kino 16


Igaunijas teātra izrāde “Jūlijas jaunkundze”
Igaunijas teātra izrāde “Jūlijas jaunkundze”
Publicitātes foto

No 5. līdz 7. augustam kultūras gardēži aicināti uz Valmieru, kur norisināsies Valmieras vasaras teātra festivāls. Tas negaidītās vietās Valmieras pilsētvidē piedāvās latviešu un igauņu mākslinieku jaunradītu teātra iestudējumu pirmizrādes, ko papildinās arī brīvdabas kino un mūzikas vakari, piedaloties pazīstamiem mūziķiem. Īpaša programma solīta arī bērniem un jauniešiem.

Festivālu piektdien Valmieras vecpilsētā aiz muzeja atklās Igaunijas projektu teātris “Kell Kümme”. Tā iestudējumā skatītājiem tiks piedāvāta Rūdolfa Blaumaņa laikabiedra Augusta Strindberga luga “Jūlijas jaunkundze”. Režisora Romana Baskina uzvedums ir kvēls un nekaunīgi intensīvs teātra uzvedums. Tajā spēlē Kersti Heinlo mainīgās Jūlijas lomā un Andress Mehars kā skarbi praktiskais Žans.

Vecajā bānīša depo varēs noskatīties starptautiski pazīstamo modes mākslinieku “Mareunrol’s”, mūziķa Shipsea (Jānis Šipkevics) un režisora Elmāra Seņkova versiju par R. Blaumaņa balādi “Tālavas taurētājs”. Izrāde jeb modes skaņas poēma ir vizuāls kostīmu un skaņas uzvedums, kas attēlo reiz Rūdolfa Blaumaņa radītā dzejoļa nozīmīgumu mūsdienās. Stāsts ir par cilvēka bailēm no drosmīgas rīcības un par drosmi atzīt, ka ir bail, par tautas kopumu un tā izšķīšanu izšķirīgos mirkļos. Par katra cilvēka pašapziņu un kolektīvo zemapziņu. Tas ir cieņas apliecinājums drosmīgiem cilvēkiem, kuri top par tautas kodolu un ved līdzi pārējos.

Sajūtu parka pļavā pie Gaujas komponists Kristaps Pētersons veidos audiālu instalāciju koncerta formā – R. Blaumaņa “Purva bridēju”, kas apvienos dažādu teātru aktierus un akadēmiskās mūzikas pārstāvjus. Izrādē piedalās Valmieras teātra aktieri Ieva Puķe, Svetlana Bless, Ivo Martinsons, Januss Johansons, Aigars Vilims, Skaidrīte Putniņa, Ilze Lieckalniņa, Aigars Apinis, Tālivaldis Lasmanis, Dace Everss, kā arī Latvijas Nacionālās operas un baleta solisti Armands Siliņš, Ieva Parša, Jaunā Rīgas teātra aktieris Varis Piņķis, Latvijas Radio kora dziedātājas Agate Burkina un Dace Strautmane, viņiem pievienosies arī pats izrādes komponists Kristaps Pētersons. Izrādes pamatā ir  elektroakustisks skaņdarbs, kura centrā būs cilvēku balsis no solo līdz korim dažādās nokrāsās, savukārt perifēriju veidos vides trokšņi. “Lasot Blaumani, šķiet, ka tur runā mani senči. Runā skaidri un saprotami. Nedaudz citādā valodā, tomēr par tām pašām lietām, kuras ietiecas arī mūsdienās. Ir nepārprotami, ka esmu ar viņiem saistīts. Viņu valodas intonācijas ir melodiskas, viņu valodas ritma spēks suģestē un ievelk sevī. Un tās ir būtiskas lietas, par kurām runā Blaumanis – piemēram, par mīlestību, nodevību, gribasspēku,” teic K. Pētersons.

Festivālā senā muižas kompleksa laidarā Valmiermuižā būs iespēja baudīt arī režisora Mārtiņa Eihes kopā ar grupu “Iļģi” piedāvāto leģendāro dziesmu spēli – Raiņa “Spēlēju, dancoju”. Iestudējums būs festivāla vērienīgākais notikums – mūzikas un dejas piesātinātu uzvedumu varēs noskatīties vismaz 500 skatītāju. Izrādes radošajā komandā ir Valmieras teātra aktieri, horeogrāfs Krišjānis Sants, scenogrāfs Kristians Brekte, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, vokālā pedagoģe Zane Šmite un gaismu mākslinieks Ivars Tilčiks.

Teātra izrāžu programmu papildinās iestudējumi bērniem un jauniešiem “Nāc laukā!” un “Supsupsukas”, kas sestdien un svētdien norisināsies Valmieras daudzdzīvokļu namu pagalmos G. Apiņa un L. Laicena ielā, kā arī skeitparkā. Paralēli teātra izrādēm ik vakaru notiks kino un mūzikas vakari – sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu Hanzas laukumā pēc saulrieta varēs noskatīties Ziemeļvalstu kino pērles.

Valmiermuižas klēts pagalmā savukārt katru festivāla dienu pusnaktī noslēgs dažādu mūziķu koncerti: piektdien uzstāsies grupa “Tesa”, sestdien – Jēkabs Nīmanis un grupa “„Mūsdienas”, bet svētdienas pēcpusdienā muzicēs Anete Kozlovska, un festivāla noslēgumā pēc izrādes “Spēlēju, dancoju” klēts pagalmā būs danči ar grupu “Iļģi”. Bērnu un jauniešu programma, kā arī kino un mūzikas vakari būs pieejami bez maksas.

Apmeklētāju ērtībai vakaros uz izrādēm kursēs īpašais festivāla autobuss. Tajā varēs braukt bez maksas, uzrādot ieejas biļeti uz jebkuru no izrādēm.

 

Varbūt noder!

Festivāla programma

5. VIII 18. 00 pagalmā aiz Valmieras muzeja A. Strindbergs “Jūlijas jaunkundze” (Igaunija)

5. VIII 19.00; 6. VIII 16.00 un 19.00; 7. VIII 16.00 un 19.00 Bānīša depo R. Blaumanis “Tālavas taurētājs”, “Mareunrols’s”, Shipsea

5. un 6. VIII 21.30 Sajūtu parkā R. Blaumanis, K. Pētersons “Purva bridējs. Ciltskoks”

5., 6., 7. VIII 21.30 Valmiermuižas staļļa pagalmā Rainis, M. Eihe un “Iļģi” – “Spēlēju, dancoju”.

5. VIII 22.00 Hanzas laukumā mākslas filma «Lauku kāzas» (komēdija, Islande)

5. VIII 24.00 Valmiermuižas Alus dārzā grupa “Tesa”

6. VIII 12.00 L. Laicena ielā 9, pagalmā; 7. VIII 12.00 G. Apiņa ielā 22, pagalmā teātra izrāde bērniem “Nāc laukā!”

6. un 7. VIII 14.00 Skeitparkā izrāde bērniem “Susupsukas”

6. VIII 22.00 Hanzas laukumā mākslas filma «Labā sirds» (drāma, Islande / Dānija / ASV / Francija / Vācija)

6. VIII 24.00 Valmiermuižas Alus dārzā grupa “Mūsdienas”

7. VIII 16.00 Valmiermuižas Alus dārzā dziesminiece Anete Kozlovska

7. VIII 22.00 Hanzas laukumā mākslas filma “Ne savā dabā” (drāma, Norvēģija)

7. VIII 24.00 Valmiermuižas Alus dārzā danči kopā ar grupu “Iļģi”

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

 

 

 

LA.lv