×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. maijs, 2017
Drukāt

Valodas aizstāvībā ar pozitīvu motivāciju par maz (36)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Raivis Dzintars

Saeima sākusi skatīt Nacionālās apvienības (NA) sagatavotos grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt sodus par valsts valodas lietošanas prasību pārkāpumiem. Likumprojekts tika nodots izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai.

NA Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars debatēs pirms balsojuma šo likumprojektu nosauca par “absolūtu minimumu valsts valodas aizstāvībā”. Pagājušā gada laikā Valsts valodas centrs (VVC) esot konstatējis 418 valsts valodas normu pārkāpumus, no kuriem lielākā daļa (315 gadījumi) ir par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamā apjomā. Nacionāļu ieskatā šāda situācija 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas ir nepieļaujama. “Protams, var jau teikt, ka sodi ne vienmēr ir efektīvākais līdzeklis un svarīga ir arī pozitīvā motivācija. Jā, tas ir svarīgi, tajā patšā laikā jebkurā jomā ir cilvēki, kuriem šī pozitīvā motivācija nelīdz. Ja persona, tai skaitā valsts amatpersona, 27 gadu laikā nespēj pieņemt mūsu valsts pamatus, tad konkrētajā situācijā pozitīvā motivācija vienkārši nestrādā,” teica Dzintars.

Grozījumi paredz faktiski dubultot maksimālos naudas sodus. Piemēram, par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā maksimālais sods palielinātos no 280 līdz 700 eiro.

Savukārt par tulkojuma nenodrošināšanu pasākumos maksimālais sods fiziskām personām pieaugtu līdz 150 eiro pašreizējo 70 eiro vietā, bet juridiskām personām līdz pat 8000 eiro. Par klaju necieņu pret valsts valodu fiziskām personām draudēs sods līdz 700 eiro (pašreizējo 350 eiro vietā), bet juridiskām personām – līdz 10 000 eiro. Vēl lielākas soda naudas būs jāmaksā, ja gada laikā tiks fiksēts atkārtots pārkāpums. Valsts amatpersonām, kuras atkārtoti pārkāpušas Valsts valodas likumu vai izrādījušas klaju necieņu valsts valodai, varēs uz laiku atņemt tiesības ieņemt šo amatu. Pret šāda likumprojekta nodošanu Saeimas komisijām iebilda tikai 20 “Saskaņas” deputāti, pārēji 58 klātesošie parlamentārieši balsoja par, izņemot “Vienotības” pārstāvjus Andreju Judinu (“Vienotība”) un Veiko Spolīti, kuri balsojumā nepiedalījās.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Kas aizstāvēs pašreizējo 21% PVN pret palielināšanu? Kur palika VL rosinātā 12% PVN likme partikai?

 2. Esi apnicis Anonymous! Atbildēt

  Es tevi ietīšui zīda frakā,likšu uz poda,lai tu…..!

 3. Es tevi ietīšu zīda frakā,likšu uz poda,lai tu….!

 4. Klusēšana ne vienmēr ir zelts Atbildēt

  Kāda ir NA pozīcija iedzīvotāju veselības aizsardzībā?

  • Vaina drīzāk ir nevis tajā, ka NA šajā jautājumā nostājas nebūtu, bet gan, ka žurnālisti tajā nav diez ko ieinteresēti. Uz šādiem rakstiem ij Anonymous grafists uzspiedīs, lai izkliegtu savu sāpi, ij viņa ietinēji “zīda frakā”, bet ko abi darīs, kad Dzintars par veselības aizsardzību sāks runāt?

 5. Raivi, ierosinu šo lielo darbu sākot atcerēties, ka bez riebīgās krievu valodas mūsu valodu apdraud arī nemitīgi pieaugošā latviešu valodas vārdu aizvietošana ar anglicismiem. Varu pat saderēt, ka par manis minēto jautājumu tu pat neiepīkstēsies. Nu nav jums svarīga latviešu valoda, nav, jo karošana ar krievu valodu prātu, spēku neprasa. Atliek tikai pavarkšķēt un viss notiek. Jūs tikai kārtējo reizi pierādīsiet savas sīkpiržu partijas nosaukumu

  • var salīdzināt latviešu valodas apdraudējumu no angļu valodas ar apdraudējumu no krievu mēles.

  • Ŗīgā,Daugavpilī,Rēzeknē,arī Ventspilī ,Liepājā,Jelgavā visi runā un raksta angliski,latviešu valodu nemaz nedzird.angļi nāk!!! PalīgāŽdanoka ar kompāniju stāvēja zem lozunga “krievi nāk”,bet krievi sen jau ir atnākuši un prom nemaz neraujas.Toties angļu valoda Apdraud valsts valodas pastāvēšanu.Un tagad-gānīsim Dzintaru un NA!Šitie “nelieši” jau 25 gadus “pīkst”..kā vispār iedrošinās.?!Angļi mūsu valodu iznīcinās.Šausmas!Palīgā!!!

  • Kādēļ Nejēga piekopj selektīvo amnēziju? Lai pats varētu pavaukšķēt? Vai NA gadījumā nebija arī tā, kas pateica, ka neļaus Šadurskim divu angļvalodīgu rektoru dēļ grozīt Augstskolu likumu?

 6. NA ministre Melbārde jau saknē nokodusi i valodu, i kultūru, i integrāciju.

 7. Iespēja “uzbraukt” Dzintaram.
  Uz priekšu,gļēvā šakāļu banda!

 8. Pēc 50 gadiem nebūs kas runās latviešu valodā,bet tas jau šos “nacionāļus” neinteresē,ka tikai noturēties pie siles.

  • Pēc 50 gadiem Latvija būs latviska un Latvijā dzīvos 3 miljoni latviski runājošu latviešu. Krievu valodā runājošo gan būs varbūt kādi 200 gab.

   • Piekrītu, bet valoda sauksies-ENGLETVIŠ! Ja netici, saskaiti rakstiņā svešvārdus, kuriem var atrast atbilstošus vārdus ar latvisku skanējumu.Vai ar šiem nevajadzīgajiem svešvārdiem latviešu valoda kļuva bagātāka?

  • paklau,tu,sīkais, Atbildēt

   Tavuprāt par valsts valodas likuma ievērošanu,krievvalodīgo skolu pārtraukšanu finansēt no valsts budžeta un latviešu valodas saglabāšanu nav jārunā vispār nevienam?Idiots esi,vai kas?

 9. vislielākais bieds Latvijai irtieši Nacionāļi Kamēr vien pastāav nekas nav mainījies viņu politiskajā tēmā kā latviešu valodas glābšana Čīkst kā vecas nolietotas BEllacord skaņu plates Valoda ir bijusi un būs Bet vai būs valsts,ko izzog nacionāļu sargātie maksātnespējas administratori ,kurus neviens nevar sodīt par zagšanu ,jo Nacionāļi neļauj pieņemt tādus likumus UN kā gan nē,ja tieši šie administratori ir vislielākie ziedojumu devēji Nacionāļu partijai Vislielākie maitas ,bet nekaunas uzdoties par latviešu glābējiem Neviens okupants tagad valsti neizzog Un ja arī izzog ,tad ,kāpēs Nacionāļi un viņu ministrs neizdod likumus .lai tos sodītu Atbilde vienkārša ,ja varēs sodīt ,tā saucamos okupantus ,tad pēc tiem pašiem likumiem trāpīsies arī Nacionāļu aizstāvētajai zagļu bandai -maksātnespējas administratoriem Un nokurienes tad Nacionāļi savu kasīti pildīs? Visnožēlojamākie divkoši,simtreiz bīstamāki par tiem okupantiem Zaglis taču brēc -ķeriet zagli-lai novērstu umanību no sevia! Tieši tā rīkojas Nacionāļi Lūk ,patiesība ,un sauciet mani ,kā gribat

  • Vislielākais bieds ir visu tautību cilvēki, kuri Rīgā balso par ušakovu huilo un Rēzeknē par bartašu huilo, un pārējās pilsētās un novados par vēl daudziem huilo.

  • Cik tad kremlieši Jānim maksā par latviešu pulgošanu?

  • Ko Tu pīpē?!

  • Vankam 30.05.2017.Plkst.12:53.
   Jus esat uzvaretajs loterija ” Vagoni zu austrumiem”. Jums tiek dota privilegija lopu vagonu brauciena uz, austrumiem,viena virziena,bez tiesibam atgriesties,nem lidzi bagazu lidz 5 kg.Izbrauksanas datums un laiks Jums tiks pazinots.
   One Way Ticket.Gute Reise Arsch…. !

 10. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Okupantiem un kolonistiem tāda daba – nemācīties reiz okupētās tautas valodu.
  Atgādinu – 1940.gadā un līdz 1991.gadam Krievijas krievijieši nodarbojās ar Latvijas okupēšanu, kolonizēšanu un rusificēšanu. Tagad šo krievijiešus-okupantus un viņu pēctečus – latentos okupantus ir ļoti grūti motivēt mācīties latviešu valodu.

 11. ja divi latvieši savā starpā sarunājas svešvalodā, tad viņi ir jāsoda, bet, ja latvietis ar zviedru sarunājas angliski, vai latvietis ar ukraini sarunājas krieviski, ko tad? Kā tad Valdemārs – latvji braucat jūriņā… un ar visiem runājat latviski? Kas – tas Dzintara elektorāts kaut kādi grūtgalvīši, kas vienmēr gatavi maksāt un citiem mācīt valodas , tā vietā, lai paši ko iemācītos? Kapēc tam Dzintaram tāda mīlestība visu pasauli mācīt latviski par latviešu naudu? Latvietis būs stiprāks, ja visiem krieviem iemācīs latviski vai ja pats iemācīsies kādu svešvalodu?

  • janis, moechtest Du mit mir deutsch sprechen?

  • nevajag muldēt! Atbildēt

   Ne jau NA ir vainīgi tajā,ka visa pasaule tiek mācīta par valsts naudu.It kā viņos kāds īpaši būtu klausījies,kad nolēma šādi to naudu izsviest.Vajag sekot līdzi politikai,ja grib stulbi gānīties.

 12. un kā beidzās deputāta zvēresta laušana? Publisks fui. Dzintariņam jāiet bērna kopšanas atvaļinājumā, jo iespējams, tur viņš sajēdz kaut ko vairāk nekā politikā.

  • Pieskaitīsim, kad vvf ar ārzemniekiem runāja angliski, bet iedzīvotājiem bija jāklausās tulkojums, Abrene, žogs ap Brīvības pieminekli, Parex, Citadele, Krājbanka, Airbalitic, bagāto valstu klubiņš, parādniekusa vaisles sasniegumi, Domrauas solījumi atlaist policistus, zemessargiem iepirktās lāpstiņu imitācijas, ministru ārpusrindas ārstu apmeklējumi utt utjp Lai Dzintariņš sāk ar sevi, ja pašam sirdsapziņa tīra, tad skatās uz citiem.

  • turi labāk muti! Atbildēt

   Novēlu tev to,kas viņam.

 13. Ar cenzūru gan nevajag parspīlēt, cienītie kungi un dāmas, un ja tā ir izpatikšana konkrētam politiskam spēkam, tad vēl jo sliktāk jums pašiem

 14. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Kādi sodi paredzēti publiskajā telpā runājošiem indivīdiem, kuri nespēj pateikt trīs vārdus , starpā negārgdami mūžīgo “ē-ē-ē-” Pa visām televīzijām un radio var saskaitīt labi ja piecus diktorus, kuri ar savu runu neizraisa nožēlu.? Krievus jau kaut kā apkarosim, bet, vai uz to brīdi no latviešu valodas būs kas pāri palicis?

  • Tur pie vainas ir izglītības sistēma, joskolās vairs neliek runāt, bet tikai ievilkt krustiņus vai strīpiņas. Līdz ar to bērniem jau skolas vecumā klibo domāšanas ātrums un ar to arī saistīta neglīta valodas kultūra. Bet kuru tas uztrauc?

  • Teikt, ka šādi grozījumi ir kāda īpaša vēršanās pret krieviem vai krievu valodu, ir liela muļķība, jo tie paši noteikumi taču tikpat ļoti attieksies arī uz, piemēram, angliski runājošiem rektora kungiem SSER un Rīgas Juridiskajā augstskolā.

 15. Господа националисты сами роют себе могилу. Да чего вы стесняетесь уже, давайте сразу ..!

Draugiem Facebook Twitter Google+