×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
13. novembris, 2017
Drukāt

VDK izpētes komisija aicina Vējoni rīkoties (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija ir nolēmusi vērsties pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai, aģentūru LETA informēja komisijas priekšsēdētāja Kārļa Kangera pārstāve, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta sekretāre Marta Starostina.

Kangeris komisijas vārdā lūdz Vējoni rosināt atcelt pirms 23 gadiem pieņemto īpašo Valsts drošības komitejas likumu, kas paredz īpašu procesu tiesā, un nodot Satversmes aizsardzības biroja (SAB) esošo okupētājvaras totalitārā režīma specdienesta dokumentāciju arhīvam, kur tam varētu piekļūt ikviens. Komisija lūdz, paturot citu likumu speciālajās tiesību normās jau esošos ierobežojumus, atzīt par spēku zaudējušu likumu “Par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.

Komisija uzsver, ka VDK un tās priekšteči bija tikai viena no okupācijas režīma institūcijām. “Represijas organizēja Padomju Savienības komunistiskās partijas, Latvijas Komunistiskās partijas vadība. Totalitārā režīma nostiprināšanā, represijās, līdzcilvēku izspiegošanā bija iesaistītas arī Latvijas Padomju sociālistiskās republikas Ministru padome, nedemokrātiski veidotās pilsētu un rajonu izpildu komitejas, ministrijas, sevišķi Iekšlietu ministrija, tiesas, prokuratūra, arī vissavienības institūcijas kā PSRS Reliģisko kultu lietu padomes pilnvarotā LPSR institūcija un citas. Pētīt nepieciešams ne tikai VDK, bet visu šo sistēmu kopumā.”

“Zinātniskā izpēte ļauj pārliecinoši konstatēt, ka VDK jeb čeka darbojās ne vien tieši, bet arī caur piesegstruktūrām. Līdztekus zināmām struktūrām kā Latvijas komiteja kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs, Latvijas un ārzemju draudzības un kultūras sakaru komiteja, PSRS Valsts ārzemju tūrisma komitejas Rīgas apvienība (Intūrists), kā segorganizācijas izmantoja arī, piemēram, Latvijas Ļeņina Komunistiskās jaunatnes savienību, Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāti, Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju, Augstākās izglītības un vidējās speciālās izglītības ministriju, daudzas citas iestādes,” vēstulē raksta komisijas pārstāvji.

Kangeris atgādina, ka komisija jau 2015.gada 6.martā ar protokollēmumu vienbalsīgi pauda, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības un sabiedrības saliedētības vārdā esot jānodrošina pilnīga un tūlītēja visu VDK dokumentu, arī SAB esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas.

“Morālo vērtējumu par katra rīcību, motīviem, apstākļiem var dot vienīgi Latvijas sabiedrība un katrs cilvēks savā garīgajā dzīvē pats,” teikts komisijas paziņojumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. … Vel Bezabrene pastav divas Latvijas !!!
  … Dazi un parissimtu no pirmas vadosiem, piedalijas oficialas, 18.nov. ‘svinibas’ pie Brivibas Pieminekla ar VP tik divkosigo uzrunu par ‘Latvijas tautas’ nodomiem, un, sodienas Latvijas tautas ‘vajadzibam’, vai to legitimizaciju … !!!
  … Otra, dziedot musu pasu dziesmas, un soreiz pat 20 000 stipra, gaja un pieradija cik tuvu jau esam ‘Ceturtas Atmodas’ un Latvijas Satversme un tas Preambula ne tikai burtiski, bet gerigi noteikto tiesibu un velmju sanemsanai, ka pec visiem internacionaliem likumumiem un konvencijam – autohtonai tautai pienakas un piederetos – valdit likumigi un drosi pasai, pasai sava valsti … !!!!

 2. te kautkas nav kārtībā Atbildēt

  Latvija ir vienīgā krievu okupētā valsts kura vēl slēpj savus čekas maisus.

 3. Kartoteka netiks publiceta . Tur nav nekadu noslepumu . Kam ir jazina tiem ir informacija ari no krievijas un Ukrainas . Neviens nenemtu mus NATO un EU , ja tur nebutu VISA kartoteka .

 4. Liekas divaini,klaigajam par maisu publicesanu,celam naidu un aizdomas vienam pret otru,bet klusejam par VDK stata virsniekiem,kuri dzivo Latvija,izmantodami vecos sakarus,veiksmigi vada savu biznesu un smin barda par naivajiem lautiniem.

 5. Aicinājums Vējonim par agru! Maizītis vēl nav paspējis izdzēst lietās visus vajadzīgo “biedru” uzvārdus.

  • jau principā nekas tāds neintresē, viņi paši jau pie “maisiem “tiek. tas ir politiski motivets lūgums, lai pēc tam varetu sākt spekulet par tēmu- prezidents mus neuzklausija, ātad viš piesedz kādu no savejiem….. nevienam faktus nevajag, baumas ir daudz labāk, var pabāzt jebkuru zem tām

 6. Jāber un steidzīgi, lai būtu tīri un balti kā pēc pirts – LTV savulaik bija raidījums ”TV pirts” un veselīgi pēra nost netīrumus…
  Valsts 100 gadus ar izbērtiem čekas maisiem – savi ”varoņi” ir jāzin, lai nākotnē tiem un potencionāli arī citiem spalvaskāti neniezētu…

  • ka musdienās stučitaju trūkst. tas letiņam asinīs, nedo dies kāds kautko tev pa prātam neizdaris, vai bus par tevi veiksmigāks un uzrez sākas sudzibu rakstišāna knabam, policijai, vid, sab DP…. kur vien var izdomat tam stučī. un ja krievu laikos vel piespieda stučit tad tagad jau to dara tāpat vien aiz zaļas skaudibas

 7. ar steigu vajag skandālus un melno PR. skat nu jau par grēku taisās pasniegt darbibu jebkurā struktūrā krievu laikos ne tikai kgb.

  • Augstu kāpis, baidies zemu nokrist ??

   • ar to ka es esmu no tiem ko noklausijās . pats personigi no telefona “lieko mikrofonu” izgriezu kad nejauši atradu jaucot aparātu kas mužigi ģukoja:) otrkārt nekur neesmu nedz uzkāpis nedz taisos kāpt, man tāpat labi, vienkārši ir smiekligi kad nu jau drīz busi sliktais ja esi pienu veikalā pircis un tā atbalstijis “okupāciju”. ar galvu tomer ar mazliet jādraudzejas pat lielai “pētnieku komandai”

Draugiem Facebook Twitter Google+