Latvijā
Sabiedrība

Vējonis pie Brīvības pieminekļa: Lai kur tu būtu un lai kas notiktu – Tu esi Latvija!9


Pie Brīvības pieminekļa Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzrunāja visus, kas godināja Komunistiskā genocīda upurus, 25.03.2018.
Pie Brīvības pieminekļa Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzrunāja visus, kas godināja Komunistiskā genocīda upurus, 25.03.2018.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Pievienota foto galerija un video.

“Mēs šodien esam atnākuši 42 322 cilvēku dēļ. Savu līdzcilvēku, bērnu, vecāku, vecvecāku, kaimiņu un novadnieku dēļ, kuru likteņus samala 1949.gada 25.marta deportēšana prom no dzimtenes. Tā ir mūsu vēsture, neaizmirsīsim to! Mēs noliecam galvu to priekšā, kas izturēja un izdzīvoja. Un mēs pieminam ar klusuma brīdi tos, kuru vairs nav starp mums,” tā savā savā uzrunā šodien pie Brīvības pieminekļa klātesošajiem sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis atgādināja, ka ikviens no mums ir zaudējis no tā trieciena, ko padomju okupācijas vara spēja vienā naktī nodarīt Latvijai. “Daudzus no mums ar izsūtītajiem saista sadragātas vai pārrautas ģimenes saites. Šo datumu atcerēties nav nedz personīgs, nedz oficiāls pienākums. Tā ir iespēja to darīt šeit, pie Brīvības pieminekļa. Tā ir iespēja dzīvot savā valstī un neciest no represijām. Tā ir iespēja izvēlēties savu un savu bērnu likteni. Tā ir iespēja būt kopā ar savu tautu savās mājās,” uzsvēra Valsts prezidents.

Uzrunā viņš norādīja, ka neviens gan nespēj pagriezt laiku atpakaļ un nevar labot vēsturi, bet mēs varam vienmēr mācīties no tās dalībniekiem.
Vējonis sacīja: “Mācīties to, cik vērtīga ir brīvība. Brīvība, kuru nevar pārdot vai mainīt pret īstermiņa ieguvumiem. Brīvību ir viegli pazaudēt, bet grūti atgūt. Tās priekšā nav neviena attaisnojuma sadarbībai ar svešu varu vai sava labuma likšanai augstāk par valsts un sabiedrības interesēm.
Mēs varam mācīties, ko nozīmē nepadoties nekādu grūtību priekšā. Ko nozīmē nesalūzt pat necilvēcīgos apstākļos. Zinot jūsu no paaudzes paaudzei nodotās liecības, mēs varam atrast spēku, lai izšķirīgās situācijās pieņemtu lēmumus arī šodien.”

Galerijas nosaukums

Tāpat Vējonis uzskata, ka mēs ikviens varam mācīties, ko nozīmē piederēt Latvijai. “Vienmēr nest sirdī Latvijas ideju, svešumā sargāt un kopt savu valodu, savu kultūru, svinēt savus svētkus un nodot nākamajām paaudzēm savas tradīcijas. Jo, lai kur tu būtu un lai kas notiktu – Tu esi Latvija. Tāpēc godināsim Latvijas brīvību, atceroties 42 322 mūsu līdzcilvēkus, tautiešus, vecākus, vecvecākus, bērnus un kaimiņus.
Lai Dievs svētī mūsu zemi!” tā pie tautai uzrunā sacīja Vējonis.

Vairāki simti cilvēki un Latvijas augstākās amatpersonas svētdien piedalījās komunistiskā genocīda upuru piemiņas gājienā un ziedu nolikšanā pie Brīvības pieminekļa, novēroja aģentūra LETA.

Gājienā no Latvijas Okupācijas muzeja līdz Brīvības piemineklim lielākoties devās vecāka gadagājuma cilvēki, taču daļa no viņiem bija kopā ar bērniem. Tāpat gājienā piedalījās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) ar meitu, vairāki ministri un Saeimas deputāti.

Gājienam dodoties cauri Vecrīgai, tam pievienojās vēl vairāk cilvēku.

Pie Brīvības pieminekļa gājiena dalībniekus sagaidīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), citi valdības ministri, vairāki desmiti ārvalstu vēstnieku, valsts augstākās militārās amatpersonas.

LA.lv