×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
14. decembris, 2012
Drukāt

Vervē atbalstītājus arī ārpus Latvijas


Foto - LETAFoto - LETA

Nav jau tā, ka Lindermans, Ždanoka un pārējā kompānija nodarbojas tikai ar kaitniecību. Piemēram, nesen plašsaziņas līdzekļos izskanējusi ziņa, ka mazinājušies naturalizācijas tempi vismaz daļēji ir viņu nopelns.

 

Viņi radījuši ilūziju, ka pilsonība, valsts valodas statuss krievu valodai un citas privilēģijas te drīz tiks izdāļātas pa labi un pa kreisi, tāpēc nav jēgas censties. Zemā naturalizācijas statistika, protams, neizskatās tik labi Ārlietu ministrijas ierēdņu atskaitēs un ziņojumos starptautiskajām organizācijām, taču mums ir mierinājums, ka potenciālais krievisko partiju elektorāts nevis stiprina to pozīcijas vēlēšanās, bet gaida “debessmannu”.

To labi saprot arī attiecīgo partiju politiķi un tām tuvu stāvošā publika. Internetā izsludināta iecere organizēt “nepilsoņu kongresu”, kas tad pārstāvēšot tos, kuriem pilsonības (lasi – balsstiesību) nav. Ja vara nerisināšot “nepilsoņu problēmu” (lasi – nepiešķirs to visiem), tikšot rīkotas dažādas nepakļaušanās akcijas, līdz pat pašpārvaldes organizēšanai (varbūt pat nepilsoņu Saeima!). Aprēķins ir skaidrs – ja nevar panākt, ka šie nepilsoņi naturalizējas un vairo attiecīgās ievirzes politisko spēku ietekmi parlamentā un pašvaldībās, tad jāmēģina izmantot šo “resursu” citā veidā, patvaļīgi pasludinot sevi par 280 tūkstošu nepilsoņu pārstāvjiem un pieprasot sev vietu pie galda. Pirmā nepilsoņu kongresa sanāk-sme paredzēta februārī, un šobrīd galvenais mērķis ir panākt iespaidu, ka tas izskatās kā daudzmaz nopietns pasākums. Tāpēc tīmeklī tiek vākti paraksti, un viens no idejas autoriem žurnālists Jurijs Aleksejevs stāsta, ka izdevies jau dabūt 1300 parakstu, ko viņš pats uzskata par ļoti labu panākumu. Turpat gan godīgi tiek atzīts, ka reģistrēties var ne tikai nepilsoņi, bet arī pilsoņi. Un ne tikai Latvijas, bet arī Krievijas, Baltkrievijas, Mongolijas, Zimbabves… Vārdu sakot, jebkurš. Turklāt tiek aģitēts, lai interesenti reģistrē ne tikai sevi, bet arī vecmammu un citus radus. Bet tad, atvainojiet, tas jādēvē nevis par nepilsoņu, bet par “pasaules pilsoņu kongresu” un 1300 piekritēju ir smieklīgi maz. Krievijā vien tāds potenciāls ar domubiedriem būtu! Laikam jau vietējiem aktīvistiem arī Maskava vispirms jāpārliecina par savas idejas nopietnību, lai varētu pretendēt uz dažādu veidu atbalstu.

Vai “nepilsoņu kongresa” ideja ir kaut kas oriģināls? Protams, ne. Banāli, bet pat vārds “kongress” jau ir izmantots līdzīgiem mērķiem un scenārijs ir stipri līdzīgs. Jau 2004. gadā ar troksni tika pieteikts tā sauktais Latvijas krievu kopienu apvienotais kongress.

Iespējams, ka organizāciju reģistros tas pastāv joprojām, lai arī darbības apsīka drīz pēc tam, kad uz Krieviju tika izraidīts galvenais organizators Aleksandrs Kazakovs. Līdzīgi kā tagad mēģina izmantot noskaņojumu pēc Lindermana rosinātā valodu referenduma, 2004. gadā Latvijas krievu mobilizācijai tika izmantota krievvalodīgo skolu reforma, un zīmīgi, ka arī toreiz aktivitātes sakrita ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām – kongress mudināja ievēlēt Rīgas domē “tādus cilvēkus, kuri nepievils”. Tolaik drošības iestādēm veiksmīgi izdevās neitralizēt galveno gaisa jaucēju, kā būs šoreiz?

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+