×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
5. novembris, 2017
Drukāt

VID pats nepatīkami pārsteigts par kases aparātu reformu (17)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ilustratīvs foto.

Kases aparātu reformas rezultāti nepatīkami pārsteiguši Valsts ieņēmumu dienestu (VID) – veicot pārbaudes uzņēmumos secināts, ka sertificētie un ieņēmumu dienestā reģistrētie kases aparāti tomēr neatbilst noteikumiem un tajos joprojām iespējama iejaukšanās. Kamēr situācija tiek skaidrota, uzņēmēji satraukušies, ka būs atkal jāmaina visi jau nomainītie 14 000 kases aparāti, svētdien vēstīja raidījums „LNT Ziņas sešos”.

VID šobrīd sacēlis kājās visas iesaistītās puses, arī kases aparātus apkalpojošos dienestus un sertificētājus – auditorkompānijas „KPMG” un „Ernst & Young”. “Mēs esam tikai sākuši pārbaudes, esam sākuši kopēju darbu ar sertifikācijas institūciju, kur mēs jau skatāmies, vai ir kaut kas sertifikācijā varbūt palaists garām, ko mēs domājam, ka, visdrīzāk, nē, jo tik pat labi varbūt nosertificēts viens aparāts un tik pat labi, piemēram, uzstādīts varbūt pavisam cits aparāts ar to pašu nosaukumu,” stāsta VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Neatbilstības konstatētas četriem populārākajiem kases aparātiem – tie ir modeļi, kurus sertificēja vienus no pirmajiem. Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) vadītājs nav pārsteigts par konstatētajām neatbilstībām kā tādām, bet ir pārsteigts, ka tas skāris lielāko daļu iekārtu. “Tie ir četri aparāti, tā ir lielākā daļa no tirgus, tomēr tie ir 80% no tiem jaunpiereģistrētajiem kases aparātiem. Tie ir 14 000,” atklāj LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Oktobra beigās vēstulē kases aparātu apkalpotājiem VID informēja, ka, ņemot vērā konstatētās neatbilstības, šos kases aparāta modeļus dienests lietotājiem nereģistrēs līdz brīdim, kamēr tiks noskaidrota situācija. Arī dienesta mājaslapā attiecīgi modeļi izņemti no noteikumiem atbilstošo modeļu saraksta. “Iespējams, varbūt būs jāpārinstalē kaut kāda programmatūra kādos no kases aparātiem, lai nepieļautu pārāk vienkāršas manipulācijas ar aparātiem,” pieļauj VID pārstāve. Viņa atklāj, ka pārbaudēs konstatēti gadījumi, kas liecinot par lielu vēlmi manipulēt ar kases aparātu datiem un izvairīties no nodokļu nomaksas. Piemēram, uzstādītais kases aparāts nav sertificēts, lai gan dienestā tas reģistrēts kā prasībām atbilstošs. “Proti, atbilstoši prasībām kases aparāts viņš tā kā tiek reģistrēts, bet kad mēs paskatāmies, kas patiesībā ir uzstādīts, uzstādīts pavisam cits kases aparāts.”

Līdzīga mānīšanās notikusi arī ar kases aparātiem, kuriem bija jānomaina tikai programmatūra. Konstatēti arī būtiskāki pārkāpumi, tie saistīti ar manipulācijām ar VID izsniegtām plombām, kuru galvenais uzdevums ir novērst iespēju iejaukties kases aparātu datos. “Plombas tiek atstātas un ar tādu domu, ja tur būs kaut ko varbūt, iespējams, vajadzēs izdarīt šajā kases aparātā, tad pēc tam, pēc šīm manipulācijām var salīmēt plombas. Tas nozīmē, ka ir tādi kases aparāti, ar kuriem joprojām var veikt manipulācijas,” skaidro Kārkliņa-Ādmine. Ieņēmumu dienestam šobrīd ir aizdomas par kases aparātu apkalpojošo dienestu negodprātīgu rīcību. Ja to apliecinās arī turpmākās pārbaudes, vairākiem apkalpojošiem dienestiem draud izslēgšana no biznesa. Bet, ja ieņēmumu dienests secinās, ka neatbilstības ir visaptveroša problēma, iespējams, uzņēmumiem kases aparāti atkal būs jānomaina.

Lielākā kases aparātu kompānijas „CHD” tehniskais direktors Ritvars Zvīders LNT pauda neizpratni par atklātajām neatbilstībām, jo tā ražojumus sertificējuši auditori un pārbaudījis pats ieņēmumu dienests. Savukārt tirgotāju asociācijas vadītājs uzskata, ka pašreizējā haosā pie vainas ir uzrakstītie tehniskie noteikumi, kas ir unikāli un grūti izpildāmi. Turklāt nevajadzēja piesaistīt uzņēmējiem dārgi izmaksājušo privāto starpnieku sertificēšanā, bet līdzīgi kā citās valstīs visu uzticēt ieņēmumu dienestam. “Ir apstiprinājies tas, ko mēs esam teikuši, ka šādas te liekas barotavas, kas ir iekārtotas kādu cilvēku savtīgās interesēs, viņas kaitē uzņēmējdarbībai,” norāda Danusēvičs.

Asociācija pēc divām nedēļām vēl tiksies ar finanšu ministri. Tirgotāji cer, ka tiks pieņemts kāds politisks lēmums, tajā skaitā, lai kases aparātus turpmāk sertificē ieņēmumu dienests un lai tiktu pārskatīts ieviešanas termiņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Te nu ir sieviešu “izcilās” un “profesionālās” vadības rezultāts. Aitas ir un paliek aitas, un cits rezultāts nemaz nav iespējams, ja iestādi vada un visos vadošajos amatos ir sievietes. Viņas pat pašas par sevi nespēj pieņemt saprātīgus, racionālus un izsvērtus lēmumus. Jābūt idiotam, lai domātu, ka viņas spēj vadīt valsts reketa iestādi. 😛

 2. Ja tā padomā, tas ir labi organizēts lobijs lielveikalu atbalstam un vietējo veikaliņu nīcināšanai, jeb precīzāk, valdības līmenī mērķtiecīgi degradēta biznesa vide. Mazie veikaliņi hakeru pakalpojumus nenopirks, nav tā lieluma zvaigzne peļņas un nodokļu nemaksāšanas zvaigznājā. Un tik biežu kases aparātu maiņu vietējie atļauties nevar nu nekādi. Bet ārzemju lielveikalu ķēžu dalībniekiem tas ir kā spļāviens jūrā. Hakerus noalgot nodokļu nemaksāšanas jomā – ļoti rentabla lieta, nopirkt kārtējo kases aparātu, to var bez galvas sāpēm. Un pats galvenais, iznīcināto vietējo veikaliņu klientu bariņi atdursies tai pašu lielveikalu tīklā.

 3. Bet pats VID sūtīja reklāmas kases aparātiem un tagad atkal visi vainīgi,fui,fui,fui..,kad mūsu valstī sakārtos likumdošanu,cerības zūd…

 4. Te ir jāņem mieti un jāiet ielās un jākliedz!!!!!!!!!! Par visu to vājprātu kas notiek valstī !!!! Šī valdība ir pelnījusi tikai un vienīgi atlaišanu ! Plānprātiņu un zagļu varza diktē noteikumus šajā valstī !

 5. Āksti par rubli no VID ! Kad izspieda no saeimas termiņu 1.jūliju, gada vidū !!!! tad pirmie aparāti, kuriem bija piešķirts sertifikāts un izveidota VID prasībām atbilstoša programma, parādijās tikai maija beigās….Mēs savā īpašumā šadu varējām iegūt tikai laikam septembrī….jo tirgotāji nespēja pievest….tagad izrādās , ka paši sertificējuši kaut kādu sūdu, protams par mūsu naudu…

 6. Nu ne jau tirgotāji nolaida šo lažu. Vainīgs ir vai nu VID vai sertificētāji. Muļķīgi skan, ka sertifikācijai parādīja vienu kases aparātu un uzstādīja citu, un tā visi tirgotāji, kāda vienprātība. Kas maksās par kārtējo ierēdņu stulbumu un ko darīs ar jau nopirktajiem kases aparātiem? Utilizēs?

 7. Kert šos naudas malu zvejniekus negrib, mēģina izbraukt uz tehnikas sasniegumu pleciem. Par naudām, kas apgrozas lielveikalos vienmēr atradīsies hakeri, kas spēs piekļūt pie naudas dzīslas. VID darbiniekiem pašiem jāsamazina kafijas patēriņš un jādarbojas šīs naudas dzīslas aizsardzībā. Un tāpat kā šoferi šodien tiek sodīti ar nesamaksājamiem sodiem,arī šāda rūpala piekopējiem jābūt lielizmēra sodiem. Ja lielveikalā atklāj šādu pārkāpumu, konfiscē banku rēķinus, jo tā nauda nav godīgi pelnīta. Satraukties par lielveikalu trūkumu arī nav pamata, tie tik un tā visu peļņu izved uz ārzemēm un ar Latvijā pelnīto naudu attīsta savas izcelsmes valstis.

 8. Nekādu problēmu! VID izdos ziņu, ka atkal jāmaina unuzņēmēji atkal mainīs. Ja vēl izdodas pieķert dažus viltniekus, tad visus par blēžiem pieskaitīs. Kas maksās par jauno māju un algas, ja visus izlikvidēs? Ierēdņu nodokļus taču atī maksā uzņēmēji, ne jau ierēdņi.

 9. Jo duļķaināks “brīvais tirgus”, jo vieglāk DIV zvejot. Tā turēt!

 10. kur draudzējas ar galvu,
  nevis valsts truli bīda
  aplaupīšanas shēmas –
  kases aparāti ir tikai uzņēmuma
  iekšējais palīglīdzeklis
  preču pieprasījuma uzskaitei…
  /
  Mums jau valsts iestāde uzspiež
  daļu savu pienākumu veikt
  pašiem uzraugāmajiem un…
  tad brīnās, ka apkrāpj. :))))
  /
  Nav vēl īsti skaidrs, vai ir
  šausmīgi slinki, vai šausmīgi
  stulbi…

 11. Vai LA skribenti saprot, ka VID ir iestāde un nav dzīva būtne? Pārsteigti ir iestādes ar nosaukumu VID vadītāji, un tas nav patīkams pārsteigums!!!

 12. Pie mums ir parasti,ka vispirms dara un tad domā.Kurš lobēja pasākumu ar kases aparāta nomaiņu,tas lai arī apmaksā.Lielie zagļi iziet sausā,kam bija vajadzība mainīt kases aparātus.

 13. Kopsumma skaidrs VID un valsts grib kartejo naudu spragonas ieraut nasis kaut kas jaizdoma jauns lai tiesam tas parastais cilveks met cilpu kakla Bet vienreiz tas strikis truks

 14. Vai VID nav padomājis atgriezt uzņēmējiem velti izniekoto audu?

 15. mūsu vastī viss kā vienmer, vid uzspiež reformu nosaka kādus aparātus vajag, bet tā kā tie nopirkti notiekti ne pie “savejā tirgotāja” tad tagad paziņo ka nederes bus jāpērk citi. tas ir vid fušieris, tad lai kompensē nopirkto vertibu, jo kāpec uzņemejam jāmaksā 2x par valsts iestādes kļūdām un shēmām?

Draugiem Facebook Twitter Google+