Pasaulē
Eiropa

VIDEO. “Neesmu latviski runājusi kopš 18 gadu vecuma!” Londonā centīgi mācās latviešu valodu0

Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma “Panorāma” video.

Kādēļ lai cilvēks, kurš nav latvietis, ārzemēs mācītos latviešu valodu, ja var mācīties populāras valodas, kurās runā simtiem miljonu visā pasaulē? Lai cik dīvaini tas būtu, tomēr mācīties gribētāju pietiek, un kursi Daugavas Vanagu fonda namā Londonā Lielbritānijā notiek jau vairākus gadu desmitus, vēstīja LTV raidījums “Panorāma”.

Ceturtdienas pievakare ir laiks, kad interesenti dodas uz Daugavas Vanaga fonda nama ēdamzali, lai turpmākās divas stundas mācītos latviešu valodu. Šajos kursos bieži tiek atrasti draugi un domubiedri.

“Mums iet ļoti jautri! Citādi jau viņi nenāktu,” smejot stāsta latviešu valodas pasniedzēja Rūta Abakuks. Kursi ir par brīvu, viņa piebilst. “Tas ir tāds kā mūsu devums latviešu sabiedrībai,” stāsta viņa. Skolotāja pati esot dzimusi un uzaugusi Latvijā. “Man latviešu sabiedrība ir daudz devusi! Šis ir viens veids, kā es to varu atmaksāt.”

Latviešu valodas kursu apmeklētāju Londonā zināšanu līmeņi ir dažādi. Ir tādi, kuri var pateikt dažus teikumus latviski, un ir tādi, kuri spēj izskaidrot gramatiku.

“Mana māte ir pa pusei latviete un pa pusei – vāciete. Mans vectēvs šeit ieradās pēc Otrā pasaules kara. Viņam pēc tam sekoja mana vecmāte. Esmu uzaudzis austrumeiropiešu vidē. Mana mamma runāja tekoši latviešu valodā. Kāpēc es neesmu pats iemācījies? Es nezinu! Pats nesaprotu! Tāpēc esmu šeit katru ceturtdienu uz divām stundām,” tā “Panorāmai” intervijā stāsta kursu apmeklētājs Alekss Balodis.

Savukārt Austra Gelasbī stāsta: “Mana māte bija Otrā pasaules kara bēgle. Viņa satika manu tēvu Vācijā. Es uzaugu, runājot latviski. Taču neesmu latviski runājusi kopš 18 gadu vecuma! Tagad uzzināju par latviešu valodas klubu.”

Par godu valsts 100 gadiem, arī Londonas latviešu valodas kursu dalībnieki stundu laikā centās nodziedāt Latvijas valsts himmnu.

Plašāk pievienotajā video!

LA.lv